gnome-initial-setup master - en to ro translation catalogue (127 entries)

en: Initial Setup
ro: Configurare inițială

en: _Next
ro: _Următorul

en: _Accept
ro: _Acceptă

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Force existing user mode
ro: Forțează modul de utilizator existent

en: — GNOME initial setup
ro: — Configurare inițială GNOME

en: Failed to cache account
ro: Nu s-a putut memora contul în cache

en: Failed to register account
ro: Eșec la înregistrarea contului

en: No supported way to authenticate with this domain
ro: Nicio metodă suportată pentru autentificarea cu acest domeniu

en: Failed to join domain
ro: Eșec la alăturarea la domeniu

en: Failed to log into domain
ro: Eșec la conectarea la domeniu

en: Enterprise Login
ro: Autentificare pentru companii

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ro: Autentificarea pentru companii permite unui utilizator administrat central să fie folosit pe acest dispozitiv. Puteți folosi acest cont pentru a accesa resursele companiei de pe internet.

en: _Domain
ro: _Domeniu

en: _Username
ro: _Nume de utilizator

en: _Password
ro: _Parolă

en: Enterprise domain or realm name
ro: Domaniu de companie sau un nume de domeniu

en: Domain Administrator Login
ro: Conectare administrator domeniu

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
ro: Pentru a utiliza autentificarea pentru companii, acest calculator trebuie să fie înscris la un domeniu. Solicitați administratorului de rețea să tasteze parola domeniului aici, și alegeți un nume unic pentru calculatorul dumneavoastră.

en: _Computer
ro: _Calculator

en: Administrator _Name
ro: _Numele administratorului

en: Administrator Password
ro: Parola administratorului

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: We need a few details to complete setup.
ro: Avem nevoie de câteva detalii pentru a finaliza configurarea.

en: Failed to create user '%s':
ro: Nu s-a putut crea utilizatorul „%s”:

en: Change Avatar
ro: Schimbă avatarul

en: Remove Avatar
ro: Elimină avatarul

en: About You
ro: Despre tine

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
ro: Furnizați un nume și un nume de utilizator. Puteți alege și o imagine.

en: _Full Name
ro: _Numele complet

en: Set up _parental controls for this user
ro: Configurează controale _parentale pentru acest utilizator

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
ro: De utilizat de către un părinte sau tutor, care trebuie să-și configureze propria parolă.

en: _Enterprise Login
ro: Aut_entificare pentru companii

en: Go online to set up Enterprise Login.
ro: Conectați-vă la internet pentru a configura autentificarea pentru companii.

en: Cannot automatically join this type of domain
ro: Nu se poate alătura automat la acest tip de domeniu

en: No such domain or realm found
ro: Nu s-a găsit un asemenea domeniu sau nume de domeniu

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ro: Nu se poate autentifica ca %s în domeniul %s

en: Invalid password, please try again
ro: Parolă nevalidă, încercați din nou

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ro: Nu s-a putut conecta la domeniul %s: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ro: Ne pare rău dar numele de utilizator nu este disponibil. Încercați altul.

en: The username is too long.
ro: Numele de utilizator este prea lung.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
ro: Numele de utilizator trebuie să înceapă cu o literă mică de la a-z.

en: That username isn’t available. Please try another.
ro: Numele de utilizator nu este disponibil. Încercați altul.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
ro: Numele de utilizator ar trebui să conțină doar litere mici de la a-z, numere și caracterele următoare: - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ro: Acesta va fi folosit pentru denumirea dosarului personal și nu poate fi modificat.

en: Preview
ro: Previzualizează

en: More…
ro: Mai mult…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
ro: Niciun aranjament găsit

en: Typing
ro: Tastare

en: Select your keyboard layout or an input method.
ro: Selectați aranjamentul tastaturii sau o metodă de intrare.

en: Search keyboards and input methods
ro: Caută tastaturile și metodele de intrare

en: No languages found
ro: Nu s-au găsit limbi

en: Welcome
ro: Bine ați venit

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
ro: Bine ați venit!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
ro: Altele…

en: Wireless networking is disabled
ro: Rețeaua fără fir este dezactivată

en: Checking for available wireless networks
ro: Se verifică disponibilitatea rețelelor fără fir

en: Network
ro: Rețea

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
ro: Conectarea la internet vă ajută să obțineți aplicații noi, informații și alte actualizări. Vă ajută de asemenea să vă stabiliți ora și locația automat.

en: No wireless available
ro: Nicio rețea fără fir disponibilă

en: Turn On
ro: Pornește

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
ro: Controale parentale pentru %s

en: Set restrictions on what this user can run or install.
ro: Stabilește restricții despre ce acest utilizator poate rula sau instala.

en: Parental Controls
ro: Controale parentale

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
ro: Stabiliți o parolă pentru %s

en: Be careful not to lose your password.
ro: Aveți grijă să nu pierdeți parola.

en: Set a Parent Password
ro: Stabiliți o parolă părinte

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
ro: Această parolă va controla accesul la controalele parentale pentru %s.

en: The passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Password
ro: Parolă

en: _Confirm Password
ro: _Confirmă parola

en: Password _Hint
ro: I_ndiciu de parolă

en: Password hint will be shown in case you forget your password.
ro: Indiciul de parolă va fi afișat în cazul în care vă uitați parola.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ro: Parola nouă trebuie să fie diferită de cea veche.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
ro: Această parolă este foarte asemănătoare cu ultima folosită. Încercați să schimbați unele litere sau numere.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
ro: Această parolă este foarte asemănătoare cu ultima folosită. Încercați să mai schimbați puțin parola.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
ro: Aceasta este o parolă slabă. O parolă ce nu conține numele de utilizator este mai puternică.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați utilizarea numelui de utilizator în parolă.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați unele cuvinte incluse în parolă.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați cuvintele comune.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați rearanjarea cuvintelor existente.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați folosirea mai multor numere.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați folosirea mai multor litere mari.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați folosirea mai multor litere mici.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați folosirea mai multor caractere speciale, cum ar fi punctuația.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați folosirea unui mix de litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați repetarea aceluiași caracter.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați repetarea aceluiași tip de caracter: vă trebuie un mix de litere numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să evitați secvențe ca 1234 sau abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă slabă. Încercați să adăugați mai multe litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ro: Amestecați litere mici cu majuscule și folosiți un număr sau două.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ro: Adăugând mai multe litere, numere și semne de punctuație va face parola mai puternică.

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
ro: Trimite rapoarte tehnice care nu conțin informații personale. Datele sunt colectate de %1$s (<a href='%2$s'>politică de confidențialitate</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
ro: Trimite rapoarte tehnice care nu conțin informații personale. Datele sunt colectate de %s.

en: Allows apps to determine your geographical location.
ro: Permite aplicațiilor să vă determine locația geografică.

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Location Services
ro: Servicii de locație

en: Automatic Problem Reporting
ro: Raportarea automată a problemelor

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
ro: Controalele de confidențialitate pot fi modificate oricând din aplicația Configurări.

en: Third-Party Repositories
ro: Depozite terțe

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected <a href='%s'>external sources</a>, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
ro: Depozitele terțe oferă acces la programe adiționale din <a href='%s'>surse externe</a> selectate, inclusiv aplicații populare și drivere care sunt importante pentru unele dispozitive. Unele programe proprietare sunt incluse.

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
ro: Depozitele terțe oferă acces la programe adiționale din surse externe selectate, inclusiv aplicații populare și drivere care sunt importante pentru unele dispozitive. Unele programe proprietare sunt incluse.

en: _Disable Third-Party Repositories
ro: _Dezactivează depozitele terțe

en: _Enable Third-Party Repositories
ro: Activ_ează depozitele terțe

en: Setup Failed
ro: Configurarea a eșuat

en: Close
ro: Închide

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
ro: Începeți _să utilizați %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
ro: %s este gata de utilizare.

en: Setup Complete
ro: Configurare completă

en: All done!
ro: Finalizat!

en: Search cities
ro: Caută orașe

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
ro: Fusul orar va fi configurat automată dacă locația dumneavoastră poate fi găsită. Puteți de asemenea căuta după un oraș și să o configurați manual.

en: Please search for a nearby city
ro: Căutați un oraș apropiat

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
ro: Bine ați venit la %s!

en: Setup
ro: Configurare

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
ro: Configurarea vă va ghida prin crearea unui cont și activarea unor funcționalități. Vă vom avea în funcțiune în cel mai scurt timp.

en: _Start Setup
ro: Î_ncepe configurarea

en: Force live user mode
ro: Forțează modul de utilizator live

en: Force OEM mode
ro: Forțează modul OEM

en: Try or Install?
ro: Încercați sau instalați?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
ro: Puteți încerca o versiune temporară a ${NAME} fără a face modificări calculatorului. Dacă decideți să instalați mai târziu, lansați instalatorul de la vizualizarea Activități.
    
            Alternativ, alegeți să instalați pentru a lansa instalatorul.

en: Install to Disk…
ro: Instalează pe disc…

en: Try ${NAME}
ro: Încearcă ${NAME}

en: Install ${PRETTY_NAME}
ro: Instalează ${PRETTY_NAME}
