gnome-initial-setup master - en to ro translation catalogue (136 entries)

en: Initial Setup
ro: Personalizare inițială

en: _Next
ro: _Următorul

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Force existing user mode
ro: Forțează modul de utilizator existent

en: — GNOME initial setup
ro: — Personalizare inițială GNOME

en: Failed to cache account
ro: Nu s-a putut memora contul în cache

en: Failed to register account
ro: Nu s-a putut înregistra contul

en: No supported way to authenticate with this domain
ro: Nicio metodă pentru autentificarea cu acest domeniu

en: Failed to join domain
ro: Nu s-a reușit conectarea la domeniu

en: Failed to log into domain
ro: Nu s-a reușit autentificarea în domeniu

en: Enterprise Login
ro: Autentificare pentru firme

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ro: Autentificarea pentru firme permite ca un cont administrat central să fie folosit cu acest aparat. Acest cont poate fi folosit pentru a accesa resursele firmei din internet.

en: _Domain
ro: _Domeniu

en: _Username
ro: _Nume de utilizator

en: _Password
ro: _Parola

en: Enterprise domain or realm name
ro: Domeniul firmei sau numele domeniului

en: Domain Administrator Login
ro: Autentificare Administrator de domeniu

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
ro: Pentru a utiliza autentificarea pentru firme, acest calculator trebuie înscris într-un domeniu. Trebuie ca administratorul de rețea să introducă aici parola domeniului și să aleagă un nume unic pentru acest calculator.

en: _Computer
ro: _Calculator

en: Administrator _Name
ro: _Numele administratorului

en: Administrator Password
ro: Parola administratorului

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: We need a few details to complete setup.
ro: Este nevoie de câteva detalii pentru a completa personalizarea.

en: Failed to create user '%s':
ro: Nu s-a putut crea utilizatorul „%s”:

en: Failed to create parent user:
ro: Nu s-a putut crea utilizatorul părinte:

en: Change Avatar
ro: Schimbă poza de profil

en: Remove Avatar
ro: Elimină poza de profil

en: About You
ro: Despre tine

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
ro: Trebuie furnizat un nume și un nume de utilizator. Se poate alege și o poză.

en: _Full Name
ro: _Numele complet

en: Set up _parental controls for this user
ro: Configurează controlul _parental pentru acest utilizator

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
ro: De utilizat de către un părinte sau supraveghetor, care trebuie să-și stabilească propria parolă.

en: _Enterprise Login
ro: Aut_entificare Firme

en: Go online to set up Enterprise Login.
ro: Conectează-te la internet pentru a configura autentificarea pentru firmă.

en: Cannot automatically join this type of domain
ro: Nu se poate alătura automat la acest tip de domeniu

en: No such domain or realm found
ro: Nu s-a găsit un asemenea domeniu sau nume de domeniu

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ro: Nu se poate autentifica ca %s în domeniul %s

en: Invalid password, please try again
ro: Parolă greșită, încearcă din nou

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ro: Nu s-a putut conecta la domeniul %s: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ro: Numele de utilizator nu este disponibil. Încearcă altul.

en: The username is too long.
ro: Numele de utilizator este prea lung.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
ro: Numele de utilizator trebuie să înceapă cu o literă mică de la a-z.

en: That username isn’t available. Please try another.
ro: Numele de utilizator nu este disponibil. Încearcă altul.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
ro: Numele de utilizator ar trebui să conțină doar litere mici de la a-z, numere și caracterele următoare: - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ro: Acesta va fi folosit pentru denumirea dosarului personal și nu poate fi schimbat.

en: Preview
ro: Arată

en: More…
ro: Mai multe…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
ro: Niciun aranjament găsit

en: Typing
ro: Tastare

en: Select your keyboard layout or an input method.
ro: Alege aranjamentul tastaturii sau o metodă de introducere.

en: Search keyboards and input methods
ro: Caută tastaturile și metodele de introducere

en: No languages found
ro: Nu s-au găsit limbi

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Select a language from the list, or search for a specific language.
ro: Alege o limbă din listă sau caută o anumită limbă.

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: Search languages
ro: Caută limbi

en: Available languages
ro: Limbi disponibile

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
ro: Altele…

en: Wireless networking is disabled
ro: Rețeaua fără fir este dezactivată

en: Checking for available wireless networks
ro: Se verifică disponibilitatea rețelelor fără fir

en: Network
ro: Rețea

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
ro: Conectarea la internet ajută la obținerea de aplicații noi, informații și actualizări. Ajută și la stabilirea automată a orei și poziției.

en: No wireless available
ro: Nicio rețea fără fir disponibilă

en: Turn On
ro: Pornește

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
ro: Control parental pentru %s

en: Set restrictions on what this user can run or install.
ro: Stabilește restricții privind ceea ce poate folosi sau instala acest utilizator.

en: Parental Controls
ro: Control parental

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
ro: Stabilește o parolă pentru %s

en: Be careful not to lose your password.
ro: Parola trebuie păstrată cu grijă.

en: Set a Parent Password
ro: Stabilește o parolă pentru părinte

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
ro: Această parolă va permite accesul la Control parental pentru %s.

en: Password strength: %s.
ro: Complexitatea parolei: %s.

en: The passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Password
ro: Parola

en: _Confirm Password
ro: _Confirmă parola

en: Password _Hint
ro: I_ndiciu pentru parolă

en: Password hint will be shown in case you forget your password.
ro: Indiciul pentru parolă va fi afișat dacă parola este uitată.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ro: Parola nouă trebuie să fie diferită de cea veche.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
ro: Această parolă este foarte asemănătoare cu ultima folosită. Trebuie schimbate unele litere sau numere.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
ro: Această parolă este foarte asemănătoare cu ultima folosită. Trebuie schimbată puțin parola.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
ro: Aceasta este o parolă simplă. O parolă ce nu conține numele de utilizator este mai sigură.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Nu trebuie introdus numele de utilizator în parolă.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitate unele cuvinte incluse în parolă.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitate cuvintele comune.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitată rearanjarea cuvintelor existente.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie folosite mai multe numere.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie folosite mai multe litere mari.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie folosite mai multe litere mici.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie folosite mai multe caractere speciale, cum ar fi punctuația.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie folosit un amestec de litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitată repetarea aceluiași caracter.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitată repetarea aceluiași tip de caracter: trebuie un amestec de litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie evitate secvențe ca 1234 sau abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ro: Aceasta este o parolă simplă. Trebuie adăugate mai multe litere, numere și semne de punctuație.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ro: Amestecă litere mici cu majuscule și folosește un număr sau două.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ro: Adăugând mai multe litere, numere și semne de punctuație parola va fi mai sigură.

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being poor
en: poor
ro: vulnerabilă

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being weak
en: weak
ro: simplă

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being strong
en: strong
ro: sigură

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being excellent
en: excellent
ro: excelentă

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
ro: Trimite rapoarte tehnice care nu conțin informații personale. Datele sunt colectate de %1$s (<a href='%2$s'>confidențialitate</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
ro: Trimite rapoarte tehnice care nu conțin informații personale. Datele sunt colectate de %s.

en: Allows apps to determine your geographical location.
ro: Permite aplicațiilor să afle poziția geografică.

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Location Services
ro: Servicii de localizare

en: Automatic Problem Reporting
ro: Raportarea automată a problemelor

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
ro: Opțiunile de confidențialitate pot fi modificate oricând din aplicația Preferințe.

en: Third-Party Repositories
ro: Depozite terțe

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected <a href='%s'>external sources</a>, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
ro: Depozitele terțe oferă acces la programe suplimentare din <a href='%s'>surse externe</a> alese, inclusiv aplicații populare și drivere care sunt importante pentru unele dispozitive. Unele programe nelibere sunt incluse.

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
ro: Depozitele terțe oferă acces la programe suplimentare din surse externe alese, inclusiv aplicații populare și drivere care sunt importante pentru unele dispozitive. Unele programe nelibere sunt incluse.

en: _Disable Third-Party Repositories
ro: _Dezactivează depozitele terțe

en: _Enable Third-Party Repositories
ro: Activ_ează depozitele terțe

en: Setup Failed
ro: Personalizarea a eșuat

en: Error Type: %s
    Message: %s
ro: Tipul erorii: %s
    Mesajul: %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
ro: Începe să folo_sești %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
ro: %s este gata de utilizare.

en: Setup Complete
ro: Personalizare completă

en: All done!
ro: Gata!

en: Search cities
ro: Caută orașe

en: Current timezone: %s at %s; current time: %s
ro: Fusul orar actual: %s în %s; ora actuală: %s

en: Time Zone
ro: Fusul orar

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
ro: Fusul orar va fi stabilit automat dacă propria poziție poate fi găsită. De asemenea, se poate căuta un oraș pentru a fi ales manual.

en: Please search for a nearby city
ro: Caută un oraș apropiat

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
ro: Bun venit în %s!

en: Setup
ro: Personalizare

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
ro: Personalizarea ajută la crearea unui cont și activarea unor caracteristici. Va fi totul gata în cel mai scurt timp.

en: _Start Setup
ro: Î_ncepe personalizarea

en: Force live user mode
ro: Forțează utilizarea fără instalare

en: Force OEM mode
ro: Forțează modul OEM

en: Try or Install?
ro: Se încearcă sau se instalează?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
ro: Se poate încerca o versiune temporară de ${NAME} fără a face modificări calculatorului. Dacă se decide mai târziu să fie înstalată, trebuie pornit programul de instalare din prezentarea generală.
    
            Alternativ, se poate instala acum pornind programul de instalare.

en: Install to Disk…
ro: Instalează pe disc…

en: Try ${NAME}
ro: Încearcă ${NAME}

en: Install ${PRETTY_NAME}
ro: Instalează ${PRETTY_NAME}
