gnome-initial-setup master - en to tr translation catalogue (138 entries)

en: Initial Setup
tr: İlk Kurulum

en: _Next
tr: _İleri

en: _Accept
tr: _Onayla

en: _Skip
tr: _Geç

en: _Previous
tr: _Geri

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Force existing user mode
tr: Var olan kullanıcı kipine zorla

en: — GNOME initial setup
tr: — GNOME ilk kurulum

en: Failed to cache account
tr: Hesap önbelleklenemedi

en: Failed to register account
tr: Hesap kaydedilemedi

en: No supported way to authenticate with this domain
tr: Bu etki alanıyla kimlik doğrulamak için desteklenen yol yok

en: Failed to join domain
tr: Etki alanına katılamadı

en: Failed to log into domain
tr: Etki alanına girilemedi

en: Enterprise Login
tr: Kurumsal Giriş

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
tr: Kurumsal giriş, var olan merkezi yönetimli kullanıcı hesabının bu aygıtta kullanılmasını sağlar. Ayrıca bu hesabı internetteki şirket kaynaklarına erişimde kullanabilirsiniz.

en: _Domain
tr: _Etki Alanı

en: _Username
tr: _Kullanıcı Adı

en: _Password
tr: _Parola

en: Enterprise domain or realm name
tr: Kurumsal etki alanı ya da bölge adı

en: Domain Administrator Login
tr: Etki Alanı Yönetici Girişi

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
tr: Kurumsal girişleri kullanmak için bu bilgisayar etki alanına kaydedilmelidir. Lütfen ağ yöneticinizin etki alanı parolasını buraya yazmasını sağlayın ve bilgisayarınız için eşsiz ad seçin.

en: _Computer
tr: _Bilgisayar

en: Administrator _Name
tr: Yönetici _Adı

en: Administrator Password
tr: Yönetici Parolası

en: C_ontinue
tr: _Devam

en: We need a few details to complete setup.
tr: Kurulumu tamamlamak için birkaç ayrıntıya gereksiniyoruz.

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Failed to create user '%s':
tr: '%s' kullanıcısı oluşturulamadı:

en: Change Avatar
tr: Profil Resmini Değiştir

en: Remove Avatar
tr: Profil Resmini Sil

en: About You
tr: Hakkınızda

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
tr: Lütfen ad ve kullanıcı adı girin. Fotoğraf da seçebilirsiniz.

en: _Full Name
tr: _Tam Ad

en: Set up _parental controls for this user
tr: Bu kullanıcı için _ebeveyn denetimi kur

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
tr: Ebeveyn ya da gözetmen kullanımı için parola ayarlanmalı.

en: _Enterprise Login
tr: _Kurumsal Giriş

en: Go online to set up Enterprise Login.
tr: Kurumsal Giriş için çevrim içi olun.

en: Cannot automatically join this type of domain
tr: Bu etki alanı türüne kendiliğinden katılınamaz

en: No such domain or realm found
tr: Böyle bir etki alanı ya da bölge bulunamadı

en: Cannot log in as %s at the %s domain
tr: %2$s etki alanında %1$s olarak oturum açılamıyor

en: Invalid password, please try again
tr: Geçersiz parola, lütfen yeniden deneyin

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
tr: %s etki alanına bağlanılamadı: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
tr: Üzgünüz, o kullanıcı adı kullanılamaz. Lütfen başka deneyin.

en: The username is too long.
tr: Kullanıcı adı çok uzun.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
tr: Kullanıcı adı a’dan z’ye küçük harfle başlamalıdır.

en: That username isn’t available. Please try another.
tr: Bu kullanıcı adı kullanılamaz. Lütfen başka deneyin.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
tr: Kullanıcı adı yalnızca a’dan z’ye küçük harfler, rakamlar ve şu karakterlerden oluşmalıdır: - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
tr: Başlangıç klasörünüzün adlandırılmasında kullanılacaktır ve sonradan değiştirilemez.

en: Preview
tr: Ön İzle

en: More…
tr: Daha…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
tr: Hiçbir girdi bulunamadı

en: Typing
tr: Yazım

en: Select your keyboard layout or an input method.
tr: Klavye düzeni ya da giriş yönteminizi seçin.

en: Search keyboards and input methods
tr: Klavye düzeni ve giriş yöntemi ara

en: No languages found
tr: Hiçbir dil bulunamadı

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Select a language from the list, or search for a specific language.
tr: Listeden dil seç ya da belirli bir dili ara.

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
tr: Hoş Geldiniz!

en: Search languages
tr: Dil ara

en: Available languages
tr: Uygun diller

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
tr: Diğer…

en: Wireless networking is disabled
tr: Kablosuz ağ kapatıldı

en: Checking for available wireless networks
tr: Kullanılabilir kablosuz ağlar denetleniyor

en: Network
tr: Ağ

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
tr: İnternete bağlanarak yeni uygulamalar, bilgi ve diğer yükseltmeleri edinebilirsiniz. Saati ve konumu kendiliğinden belirlemenize de yarar.

en: No wireless available
tr: Kullanılabilir kablosuz ağ yok

en: Turn On
tr: Aç

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
tr: %s için Ebeveyn Denetimleri

en: Set restrictions on what this user can run or install.
tr: Bu kullanıcının ne çalıştırabileceğini ya da kurabileceğini kısıtla.

en: Parental Controls
tr: Ebeveyn Denetimleri

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
tr: %s için Parola Belirle

en: Be careful not to lose your password.
tr: Parolanızı yitirmemeye çalışın.

en: Set a Parent Password
tr: Ebeveyn Parolası Belirle

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
tr: Bu parola, %s için ebeveyn denetimlerine erişimi denetleyecek.

en: Password strength: %s.
tr: Parola gücü: %s.

en: The passwords do not match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

en: Password
tr: Parola

en: _Confirm Password
tr: Parolayı _Doğrula

en: Password _Hint
tr: Parola İ_pucu

en: Password hint will be shown in case you forget your password.
tr: Parolanızı unutursanız parola ipucu gösterilecek.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
tr: Yeni parolanın eskisinden başka olması gerekir.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
tr: Bu parola, son parolanıza epey benziyor. Bazı harfleri ve rakamları değiştirmeyi deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Parolanızı biraz daha değiştirmeyi deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Kullanıcı adınızı içermeyen bir parola daha güçlü olacaktır.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Parolada adınızı kullanmaktan kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Paroladaki bazı sözcüklerden kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Yaygın sözcükleri kullanmaktan kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Sözcüklerin yerini değiştirmekten kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Daha çok sayı kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Daha çok büyük harf kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Daha çok küçük harf kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Noktalama imleri gibi daha çok özel karakter kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Harf, sayı ve noktalama imi karışımı kullanmayı deneyin.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Aynı karakterleri yinelemekten kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Aynı türdeki karakterleri yinelemekten kaçının: harfleri, sayıları ve noktalama imlerini karıştırmalısınız.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
tr: Bu zayıf bir paroladır. 1234 ya da abcd gibi sıralamalardan kaçının.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
tr: Bu zayıf bir paroladır. Daha çok harf, sayı ve noktalama imi eklemeyi deneyin.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
tr: Büyük, küçük karakter karıştırın ve bir iki de sayı kullanın.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
tr: Daha çok harf, sayı ve noktalama imi kullanmak şifrenizi daha güçlü yapacaktır.

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being poor
en: poor
tr: kötü

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being weak
en: weak
tr: zayıf

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being strong
en: strong
tr: güçlü

note: TRANSLATORS: this string describes a password as being excellent
en: excellent
tr: mükemmel

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
tr: Kişisel veri içermeyen teknik raporlar gönderir. Veri %1$s tarafından toplanır (<a href='%2$s'>gizlilik ilkesi</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
tr: Kişisel veri içermeyen teknik raporlar gönderir. Veri %s tarafından toplanır.

en: Allows apps to determine your geographical location.
tr: Uygulamaların coğrafi konumunuzu belirlemesini sağlar.

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Location Services
tr: Konum Hizmetleri

en: Automatic Problem Reporting
tr: Kendiliğinden Sorun Bildirimi

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
tr: Gizlilik denetimlerini istediğinizde Ayarlar uygulamasından değiştirebilirsiniz.

en: Third-Party Repositories
tr: Üçüncü Taraf Depolar

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected <a href='%s'>external sources</a>, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
tr: Üçüncü taraf depolar seçili <a href='%s'>dış kaynaklardan</a> ek yazılımlara erişimi sağlar. Gözde uygulamaları, bazı aygıtlar için önemli sürücüleri ve kimi sahipli yazılımları da içerirler.

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
tr: Üçüncü taraf depolar, seçili dış kaynaklardan ek yazılımlara erişimi sağlar. Gözde uygulamaları, bazı aygıtlar için önemli donanım yazılımlarını ve kimi sahipli yazılımları içerirler.

en: _Disable Third-Party Repositories
tr: Üçüncü Taraf Depoları _Devre Dışı Bırak

en: _Enable Third-Party Repositories
tr: Üçüncü Taraf Depoları _Etkinleştir

en: Setup Failed
tr: Kurulum Başarısız

en: Close
tr: Kapat

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
tr: %s _Kullan

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
tr: %s kullanılmaya hazır.

en: Setup Complete
tr: Kurulum Tamamlandı

en: All done!
tr: Tümü bitti!

en: Search cities
tr: Şehir ara

en: Current timezone: %s at %s; current time: %s
tr: Geçerli saat dilimi: %s, %s; geçerli saat: %s

en: Time Zone
tr: Saat Dilimi

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
tr: Eğer konumunuz bulunabilirse saat dilimi kendiliğinden ayarlanacak. Ayrıca kendiniz ayarlamak için şehir arayabilirsiniz.

en: Please search for a nearby city
tr: Lütfen yakındaki şehri arayın

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
tr: %s’a Hoş Geldiniz !

en: Setup
tr: Kurulum

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
tr: Kurulum, hesap oluştururken ve bazı özellikleri etkinleştirirken yardımcınız olacak. Sizi çarçabuk hazırlayacağız.

en: _Start Setup
tr: Kurulumu _Başlat

en: Force live user mode
tr: Canlı kullanıcı kipine zorla

en: Force OEM mode
tr: OEM kipine zorla

en: Try or Install?
tr: Dene ya da Kur?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
tr: Bu bilgisayarda değişiklik yapmadan ${NAME} geçici sürümünü deneyebilirsiniz. Sonrasında kurmak isterseniz, yalnızca Etkinlikler görünümünden kurucuyu çalıştırın.
    
            Diğer seçenek olarak, kurmayı seçerek kurucuyu başlatabilirsiniz.

en: Install to Disk…
tr: Diske Kur…

en: Try ${NAME}
tr: ${NAME} Dene

en: Install ${PRETTY_NAME}
tr: ${PRETTY_NAME} Kur
