gnome-keyring - en to da translation catalogue (93 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
da: Uden navn

en: Enter the old password for the “%s” keyring
da: Indtast den gamle adgangskode til “%s”-nøgleringen

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
da: Et program ønsker at ændre adgangskoden for “%s”-nøgleringen. Indtast den gamle adgangskode for den.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Choose a new password for the “%s” keyring
da: Vælg en ny adgangskode til “%s”-nøgleringen

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
da: Et ukendt program ønsker at ændre adgangskoden for “%s”-nøgleringen. Vælg den adgangskode, du ønsker at bruge til nøgleringen.

en: Store passwords unencrypted?
da: Opbevar adgangskoder ukrypteret?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
da: Når du vælger en blank adgangskode vil dine adgangskoder ikke blive krypteret sikkert. De vil være tilgængelige for hvem som helst som har adgang til dine filer.

en: The original password was incorrect
da: Den oprindelige adgangskode var forkert

en: Change Keyring Password
da: Ændre nøgleringsadgangskode

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
da: Et ukendt program ønsker at oprette en ny nøglering med navnet “%s”. Vælg den adgangskode, du ønsker at bruge til nøgleringen.

en: Choose password for new keyring
da: Vælg adgangskode til ny nøglering

en: New Keyring Password
da: Ny nøgleringsadgangskode

en: Certificate and Key Storage
da: Certifikat- og nøglelager

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
da: GNOME-nøgleringsdæmon: PKCS#11-komponent

en: GNOME Keyring: Secret Service
da: GNOME-nøglering: Secret Service

en: SSH Key Agent
da: SSH-nøgleagent

en: GNOME Keyring: SSH Agent
da: GNOME-nøgleringsdæmon: SSH-agent

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
da: Logind

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
da: Lås adgangskode op for: %s

en: Unlock private key
da: Lås privat nøgle op

en: Enter password to unlock the private key
da: Indtast adgangskode for at låse den private nøgle op

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå den private nøgle “%s”, men den er låst

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
da: Lås automatisk denne nøgle op når jeg er logget ind

en: Unlock
da: Lås op

en: The unlock password was incorrect
da: Adgangskoden til oplåsning var forkert

en: failed to create temporary file `%s': %s
da: kunne ikke oprette midlertidig fil “%s”: %s

en: error writing to `%s': %s
da: fejl ved skrivning til “%s”: %s

en: can't create `%s': %s
da: kan ikke oprette “%s”: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
da: fjerner gammel låsefil (oprettet af %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
da: venter på lås (ejet af %d%s) %s …

en: (deadlock?)
da: (baglås?)

en: lock `%s' not made: %s
da: lås “%s” ikke oprettet: %s

en: waiting for lock %s...
da: venter på lås %s …

en: Domain Component
da: Domænekomponent

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: Date of Birth
da: Fødselsdato

en: Place of Birth
da: Fødselssted

en: Gender
da: Køn

en: Country of Citizenship
da: Statsborgerskab

en: Country of Residence
da: Opholdsland

en: Common Name
da: Normalt navn

en: Surname
da: Efternavn

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Country
da: Land

en: Locality
da: Egn

en: State
da: Stat

en: Street
da: Gade

en: Organization
da: Organisation

en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

en: Title
da: Position

en: Telephone Number
da: Telefonnummer

en: Given Name
da: Givet navn

en: Initials
da: Initialer

en: Generation Qualifier
da: Generatorkvalifikator

en: DN Qualifier
da: DN-kvalifikator

en: MD2 with RSA
da: MD2 med RSA

en: MD5 with RSA
da: MD5 med RSA

en: SHA1 with RSA
da: SHA1 med RSA

en: SHA1 with DSA
da: SHA1 med DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
da: Servergodkendelse

en: Client Authentication
da: Klient-godkendelse

en: Code Signing
da: Kode-underskrivelse

en: Email Protection
da: E-mail-beskyttelse

en: Time Stamping
da: Tidsstempel

en: Unnamed Certificate
da: Unavngivet certifikat

en: Couldn’t parse public SSH key
da: Kunne ikke fortolke offentlig SSH-nøgle

en: Unlock Login Keyring
da: Lås logind-nøglering op

en: Authentication required
da: Godkendelse krævet

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
da: Adgangskoden, du brugte til at logge ind på din computer, svarer ikke længere til den i din logind-nøglering.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
da: Din logind-nøglering blev ikke låst op da du loggede ind på denne computer.

en: Unlock Keyring
da: Lås nøglering op

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå nøgleringen “%s”, men denne er låst

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
da: Lås automatisk denne nøglering op når jeg er logget ind

en: Unlock certificate
da: Lås certifikat op

en: Unlock public key
da: Lås offentlig nøgle op

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
da: Lås automatisk dette certifikat op når jeg er logget ind

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
da: Lås automatisk op når jeg er logget ind

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå certifikatet “%s”, men det er låst

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå den offentlige nøgle “%s”, men den er låst

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå “%s” som er låst

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
da: Lås certifikat-/nøglelager op

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
da: Et program ønsker at tilgå certifikat/nøglelageret “%s”, men det er låst

en: New Password Required
da: Ny adgangskode påkrævet

en: New password required
da: Ny adgangskode påkrævet

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
da: Der kræves en adgangskode For at kunne klargøre “%s” for at lagre certifikater eller nøgler

en: Change Password
da: Ændre adgangskode

en: To change the password for “%s”, the original password is required
da: For at skifte adgangskode for “%s” er den oprindelige adgangskode påkrævet

en: Change password
da: Ændr adgangskode

en: Type a new password for “%s”
da: Indtast en ny adgangskode for “%s”

en: usage: gnome-keyring command [options]
da: brug: gnome-keyring kommando [tilvalg]

en: commands:
da: kommandoer:
