gnome-keyring master - en to id translation catalogue (94 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
id: TanpaNama

en: Enter the old password for the “%s” keyring
id: Ketik kata sandi lama untuk ring kunci "%s"

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
id: Sebuah aplikasi ingin mengubah kata sandi untuk ring kunci "%s". Ketikkan kata sandi lama untuknya.

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Choose a new password for the “%s” keyring
id: Pilih kata sandi baru bagi ring kunci "%s"

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
id: Sebuah aplikasi ingin mengubah kata sandi bagi ring kunci "%s". Pilih kata sandi baru yang ingin Anda pakai untuknya.

en: Store passwords unencrypted?
id: Simpan kata sandi tak terenkripsi?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
id: Dengan memilih suatu kata sandi kosong, sandi Anda yang tersimpan tak akan terenkripsi dengan aman. Mereka akan dapat diakses oleh siapapun yang bisa mengakses berkas Anda.

en: The original password was incorrect
id: Kata sandi asli salah

en: Change Keyring Password
id: Ubah Kata Sandi Ring Kunci

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
id: Sebuah aplikasi ingin membuat sebuah ring kunci baru bernama "%s". Pilih kata sandi yang ingin Anda pakai baginya.

en: Choose password for new keyring
id: Pilih kata sandi untuk ring kunci baru

en: New Keyring Password
id: Kata Sandi Ring Kunci yang Baru

en: Certificate and Key Storage
id: Penyimpanan Kunci dan Sertifikat

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
id: GNOME Keyring: Komponen PKCS#11

en: Secret Storage Service
id: Layanan Penyimpanan Rahasia

en: GNOME Keyring: Secret Service
id: GNOME Keyring: Layanan Rahasia

en: SSH Key Agent
id: Agen Kunci SSH

en: GNOME Keyring: SSH Agent
id: Ring Kunci GNOME: Agen SSH

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
id: Log masuk

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
id: Buka kata sandi bagi: %s

en: Unlock private key
id: Buka kunci privat

en: Enter password to unlock the private key
id: Masukkan kata sandi untuk membuka kunci privat

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses kunci privat "%s", tapi itu terkunci

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
id: Otomatis membuka kunci ini setiap kali saya log masuk

en: Unlock
id: Buka Kunci

en: The unlock password was incorrect
id: Kata sandi pembuka kunci salah

en: failed to create temporary file `%s': %s
id: gagal membuat berkas temporer `%s': %s

en: error writing to `%s': %s
id: galat ketika menulisi `%s': %s

en: can't create `%s': %s
id: tak bisa membuat `%s': %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
id: menghapus berkas penguncian yang lama (dibuat oleh %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
id: menunggu untuk dikunci (ditahan oleh %d%s) %s...

en: (deadlock?)
id: (buntu?)

en: lock `%s' not made: %s
id: penguncian `%s' tidak dibuat: %s

en: waiting for lock %s...
id: menunggu untuk mengunci %s...

en: Domain Component
id: Komponen Domain

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Email Address
id: Alamat Surel

en: Date of Birth
id: Tanggal Lahir

en: Place of Birth
id: Tempat Lahir

en: Country of Citizenship
id: Kewarganegaraan

en: Country of Residence
id: Negara Tempat Tinggal

en: Common Name
id: Nama Umum

en: Surname
id: Nama Keluarga

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Country
id: Negara

en: Locality
id: Lokalitas

en: State
id: Negara Bagian

en: Street
id: Jalan

en: Organization
id: Organisasi

en: Organizational Unit
id: Unit Organisasi

en: Title
id: Jabatan

en: Telephone Number
id: Nomor Telepon

en: Given Name
id: Nama Depan

en: Initials
id: Inisial

en: Generation Qualifier
id: Nomor Generasi

en: DN Qualifier
id: Kualifier DN

en: Pseudonym
id: Pseudonim

en: MD2 with RSA
id: MD2 dengan RSA

en: MD5 with RSA
id: MD5 dengan RSA

en: SHA1 with RSA
id: SHA1 dengan RSA

en: SHA1 with DSA
id: SHA1 dengan DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
id: Autentikasi Peladen

en: Client Authentication
id: Autentikasi Klien

en: Code Signing
id: Penandatanganan Kode Program

en: Email Protection
id: Proteksi Surel

en: Time Stamping
id: Penandaan Waktu

en: Unnamed Certificate
id: Sertifikat Tanpa Nama

en: Couldn’t parse public SSH key
id: Tak bisa menguraikan kunci publik SSH

en: Unlock Login Keyring
id: Buka Ring Kunci Log Masuk

en: Authentication required
id: Diperlukan autentikasi

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
id: Kata sandi yang Anda pakai untuk log masuk ke komputer Anda tak cocok lagi dengan yang ada di ring kunci log masuk Anda.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
id: Ring kunci log masuk tak terbuka ketika Anda log masuk ke komputer Anda.

en: Unlock Keyring
id: Buka Ring Kunci

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses ring kunci "%s", tapi itu terkunci

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
id: Otomatis membuka ring kunci ini setiap kali saya log masuk

en: Unlock certificate
id: Buka kunci sertifikat

en: Unlock public key
id: Buka kunci publik

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
id: Otomatis membuka sertifikat ini setiap kali saya log masuk

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
id: Otomatis membuka kunci setiap kali saya log masuk

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses sertifikat "%s", tapi itu terkunci

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses kunci publik "%s", tapi itu terkunci

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses "%s", tapi itu terkunci

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
id: Buka penyimpanan kunci/sertifikat

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
id: Sebuah aplikasi ingin mengakses penyimpanan sertifikat/kunci "%s", tapi itu terkunci

en: New Password Required
id: Perlu Kata Sandi Baru

en: New password required
id: Perlu kata sandi baru

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
id: Perlu kata sandi untuk menyiapkan "%s" bagi penyimpanan sertifikat atau kunci

en: Change Password
id: Ubah Kata Sandi

en: To change the password for “%s”, the original password is required
id: Untuk mengubah kata sandi "%s", kata sandi yang lama diperlukan

en: Change password
id: Ubah kata sandi

en: Type a new password for “%s”
id: Ketik kata sandi baru untuk ring kunci "%s"

en: usage: gnome-keyring command [options]
id: cara pakai: gnome-keyring perintah [opsi]

en: commands:
id: perintah:
