gnome-keyring - en to sr translation catalogue (100 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
sr: Neimanovani

en: Enter the old password for the “%s” keyring
sr: Unesite staru lozinku za privezak „%s“

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
sr: Jedan program želi da promeni lozinku za privezak „%s“. Unesite njegovu staru lozinku.

en: Continue
sr: Nastavi

en: Choose a new password for the “%s” keyring
sr: Unesite lozinku za privezak „%s“

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
sr: Program želi da promeni lozinku za privezak „%s“. Izaberite novu lozinku koju želite da koristite za njega.

en: Store passwords unencrypted?
sr: Da li da pamtim nešifrovane lozinke?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
sr: Ukoliko izaberete praznu lozinku, zapamćene lozinke neće biti bezbedne, pa će moći da ih koristi svako ko pristupi vašim datotekama.

en: The original password was incorrect
sr: Postojeća lozinka nije tačna

en: Change Keyring Password
sr: Promeni lozinku priveska

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
sr: Program želi da napravi novi privezak „%s“. Izaberite lozinku koju želite da koristite za njega.

en: Choose password for new keyring
sr: Unesite lozinku za novi privezak

en: New Keyring Password
sr: Nova lozinka za privezak

en: Certificate and Key Storage
sr: Skladište sertifikata i ključeva

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
sr: Gnomovi privesci: PKCS#11 komponenta

en: Secret Storage Service
sr: Servis sa tajno skladištenje

en: GNOME Keyring: Secret Service
sr: Gnomovi privesci: servis za tajnost

en: SSH Key Agent
sr: Agent za SSH ključeve

en: GNOME Keyring: SSH Agent
sr: Gnomovi privesci: SSH agent

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
sr: Prijava

en: failed to create temporary file `%s': %s
sr: nisam uspeo da napravim privremenu datoteku „%s“: %s

en: error writing to `%s': %s
sr: greška prilikom pisanja u „%s“: %s

en: can't create `%s': %s
sr: ne mogu da napravim „%s“: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
sr: uklanjam ustajalu datoteku zaključavanja (napravio ju je %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
sr: čekam na zaključavanje (zadržava me %d%s) %s...

en: (deadlock?)
sr: (neupotrebljivo zaključavanje?)

en: lock `%s' not made: %s
sr: zaključavanje „%s“ ne pravi: %s

en: waiting for lock %s...
sr: čekam na zaključavanje %s...

en: Domain Component
sr: Komponenta domena

en: User ID
sr: IB korisnika

en: Email Address
sr: Adresa e-pošte

en: Date of Birth
sr: Datum rođenja

en: Place of Birth
sr: Mesto rođenja

en: Gender
sr: Pol

en: Country of Citizenship
sr: Državljanstvo

en: Country of Residence
sr: Država prebivališta

en: Common Name
sr: Srednje ime

en: Surname
sr: Prezime

en: Serial Number
sr: Serijski broj

en: Country
sr: Država

en: Locality
sr: Mesto

en: State
sr: Savezna pokrajina

en: Street
sr: Ulica

en: Organization
sr: Organizacija

en: Organizational Unit
sr: Organizaciona jedinica

en: Title
sr: Zvanje

en: Telephone Number
sr: Broj telefona

en: Given Name
sr: Ime

en: Initials
sr: Inicijali

en: Generation Qualifier
sr: Oznaka generacije

en: DN Qualifier
sr: DN oznaka

en: Pseudonym
sr: Pseudonim

en: MD2 with RSA
sr: MD2 sa RSA

en: MD5 with RSA
sr: MD5 sa RSA

en: SHA1 with RSA
sr: SHA1 sa RSA

en: SHA1 with DSA
sr: SHA1 sa DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
sr: Potvrda identiteta servera

en: Client Authentication
sr: Potvrda identiteta klijenta

en: Code Signing
sr: Potpisivanje koda

en: Email Protection
sr: Zaštita e-pošte

en: Time Stamping
sr: Prikaz datuma i vremena

en: Unnamed Certificate
sr: Neimenovano uverenje

en: Couldn’t parse public SSH key
sr: Ne mogu da obradim javni SSH ključ

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
sr: Otključaj lozinku za %s

en: Unlock Login Keyring
sr: Otključaj privezak za prijavu

en: Enter password to unlock your login keyring
sr: Unesite lozinku da otključate privezak za prijavu

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
sr: Lozinka kojom se prijavljujete na računar se više ne poklapa sa lozinkom u privesku za prijavu.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
sr: Privezak za prijavu se nije automatski otključao kada ste se prijavili na računar.

en: Unlock
sr: Otključaj

en: Unlock Keyring
sr: Otključaj privezak

en: Enter password to unlock
sr: Unesite lozinku za otključavanje

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi privesku „%s“, ali je on zaključan

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
sr: Sam otključaj ovaj privezak kada se prijavim

en: Unlock private key
sr: Otključaj tajni ključ

en: Unlock certificate
sr: Otključaj uverenje

en: Unlock public key
sr: Otključaj javni ključ

en: Enter password to unlock the private key
sr: Unesite lozinku za otključavanje tajnog ključa

en: Enter password to unlock the certificate
sr: Unesite lozinku za otključavanje uverenja

en: Enter password to unlock the public key
sr: Unesite lozinku za otključavanje javnog ključa

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
sr: Sam otključaj ovaj ključ kada se prijavim

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
sr: Sam otključaj ovo uverenje kada se prijavim

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
sr: Sam otključaj kada se prijavim

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi javnom ključu „%s“, ali je on zaključan

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi sertifikatu „%s“, ali je on zaključan

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi javnom ključu „%s“, ali je on zaključan

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi „%s“, ali je on zaključan

en: The unlock password was incorrect
sr: Nije ispravna lozinka za otključavanje

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
sr: Otključaj skladište sertifikata/ključeva

en: Enter password to unlock the certificate/key storage
sr: Unesite lozinku za otključavanje skladišta sertifikata/ključeva

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
sr: Program želi da pristupi skladištu sertifikata/ključeva „%s“, ali je ono zaključano

en: New Password Required
sr: Nova lozinka je obavezna

en: New password required for secure storage
sr: Nova lozinka je obavezna za sigurno skladište

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
sr: Lozinka je obavezna da bi se „%s“ pripremio za skladište sertifikata ili ključeva

en: Change Password
sr: Promeni lozinku

en: Original password for secure storage
sr: Prvobitna lozinka za sigurno skladište

en: To change the password for “%s”, the original password is required
sr: Da izmenite lozinku za „%s“, morate uneti prvobitnu lozinku

en: Change password for secure storage
sr: Menja lozinku za sigurno skladište

en: Type a new password for “%s”
sr: Unesite novu lozinku za „%s“

en: usage: gnome-keyring command [options]
sr: upotreba: gnome-keyring naredba [opcije]

en: commands:
sr: naredbe:
