gnome-keyring - en to sv translation catalogue (93 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Enter the old password for the “%s” keyring
sv: Ange det gamla lösenordet för nyckelringen ”%s”

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
sv: Ett okänt program vill ändra lösenordet för nyckelringen ”%s”. Ange det gamla lösenordet för den.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Choose a new password for the “%s” keyring
sv: Välj ett nytt lösenord för nyckelringen ”%s”

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
sv: Ett okänt program vill ändra lösenordet för nyckelringen ”%s”. Välj ett nytt lösenord som du vill använda för den.

en: Store passwords unencrypted?
sv: Lagra lösenord okrypterade?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
sv: Genom att välja att använda ett blankt lösenord kommer dina lagrade lösenord inte att vara krypterade på ett säkert sätt. De kommer att vara åtkomliga för alla som har tillgång till dina filer.

en: The original password was incorrect
sv: Det ursprungliga lösenordet var felaktigt

en: Change Keyring Password
sv: Ändra lösenord för nyckelring

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
sv: Ett okänt program vill skapa en ny nyckelring med namnet ”%s”. Välj ett lösenord som du vill använda för den.

en: Choose password for new keyring
sv: Välj lösenord för den nya nyckelringen

en: New Keyring Password
sv: Lösenord för ny nyckelring

en: Certificate and Key Storage
sv: Certifikat och nyckellagring

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
sv: GNOME-nyckelring: PKCS#11-komponent

en: Secret Storage Service
sv: Lagringstjänst för hemligheter

en: GNOME Keyring: Secret Service
sv: GNOME-nyckelring: Hemlighetstjänst

en: SSH Key Agent
sv: SSH-nyckelagent

en: GNOME Keyring: SSH Agent
sv: GNOME-nyckelring: SSH-agent

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
sv: Inloggning

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
sv: Lås upp lösenordet för: %s

en: Unlock private key
sv: Lås upp privat nyckel

en: Enter password to unlock the private key
sv: Ange lösenordet för att låsa upp privata nyckeln

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt privata nyckeln ”%s”, men den är låst

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp denna nyckel när jag är inloggad

en: Unlock
sv: Lås upp

en: The unlock password was incorrect
sv: Upplåsningslösenordet var felaktigt

en: failed to create temporary file `%s': %s
sv: misslyckades med att skapa temporärfilen "%s": %s

en: error writing to `%s': %s
sv: fel vid skrivning till "%s": %s

en: can't create `%s': %s
sv: kan inte skapa "%s": %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
sv: tar bort gammal låsningsfil (skapad av %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
sv: väntar på låsning (hålls kvar av %d%s) %s…

en: (deadlock?)
sv: (dödläge?)

en: lock `%s' not made: %s
sv: låset "%s" inte skapat: %s

en: waiting for lock %s...
sv: väntar på låset %s…

en: Domain Component
sv: Domänkomponent

en: User ID
sv: Användar-id

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Date of Birth
sv: Födelsedag

en: Place of Birth
sv: Födelseort

en: Gender
sv: Kön

en: Country of Citizenship
sv: Nationalitet

en: Country of Residence
sv: Bostadsland

en: Surname
sv: Efternamn

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Country
sv: Land

en: Locality
sv: Lokalitet

en: State
sv: Län

en: Street
sv: Gata

en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational Unit
sv: Avdelning

en: Title
sv: Titel

en: Telephone Number
sv: Telefonnummer

en: Given Name
sv: Tilltalsnamn

en: Initials
sv: Initialer

en: Generation Qualifier
sv: Genereringskvalificerare

en: DN Qualifier
sv: DN-kvalificerare

en: MD2 with RSA
sv: MD2 med RSA

en: MD5 with RSA
sv: MD5 med RSA

en: SHA1 with RSA
sv: SHA1 med RSA

en: SHA1 with DSA
sv: SHA1 med DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
sv: Serverautentisering

en: Client Authentication
sv: Klientautentisering

en: Code Signing
sv: Kodsignering

en: Email Protection
sv: E-postskydd

en: Time Stamping
sv: Tidsstämpel

en: Unnamed Certificate
sv: Namnlöst certifikat

en: Couldn’t parse public SSH key
sv: Kunde inte tolka publik SSH-nyckel

en: Unlock Login Keyring
sv: Lås upp inloggningsnyckelring

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
sv: Lösenordet som du använde för att logga in i din dator matchar inte längre det i din inloggningsnyckelring.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
sv: Din inloggningsnyckelring låstes inte upp när du loggade in på din dator.

en: Unlock Keyring
sv: Lås upp nyckelringen

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt nyckelringen ”%s”, men den är låst

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp denna nyckelring när jag är inloggad

en: Unlock certificate
sv: Lås upp certifikat

en: Unlock public key
sv: Lås upp publik nyckel

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp detta certifikat när jag är inloggad

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
sv: Lås automatiskt upp när jag är inloggad

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt certifikatet ”%s”, men det är låst

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt den publika nyckeln ”%s”, men den är låst

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt ”%s”, men den är låst

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
sv: Lås upp certifikat/nyckellager

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
sv: Ett program vill komma åt certifikatet/nyckellagret ”%s”, men det är låst

en: New Password Required
sv: Nytt lösenord krävs

en: New password required
sv: Nytt lösenord krävs

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
sv: Ett lösenord krävs för att förbereda ”%s” för lagring av certifikat eller nycklar

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: To change the password for “%s”, the original password is required
sv: Det ursprungliga lösenordet krävs för att ändra lösenordet för ”%s”

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Type a new password for “%s”
sv: Ange ett nytt lösenord för ”%s”

en: usage: gnome-keyring command [options]
sv: användning: gnome-keyring kommando [flaggor]

en: commands:
sv: kommandon:
