gnome-keyring - en to tr translation catalogue (95 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
tr: Adsız

en: Enter the old password for the “%s” keyring
tr: “%s” anahtarlığı için eski parolayı girin

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
tr: Bir uygulama “%s” anahtarlığının parolasını değiştirmek istiyor. Bu anahtarlık için eski parolayı girin.

en: Continue
tr: Devam

en: Choose a new password for the “%s” keyring
tr: “%s” anahtarlığı için yeni parola belirleyin

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
tr: Bir uygulama “%s” anahtarlığının parolasını değiştirmek istiyor. Bu anahtarlık için kullanmak istediğiniz yeni parolayı seçin.

en: Store passwords unencrypted?
tr: Parolalar şifrelenmeden depolansın mı?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
tr: Parolayı boş kullanmak seçildiğinde, depolanan parolalarınız güvenli olarak şifrelenmeyecek. Parolalarınıza dosyalarınıza erişebilen kişiler erişecek.

en: The original password was incorrect
tr: Asıl parola yanlış

en: Change Keyring Password
tr: Anahtarlık Parolası Değiştir

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
tr: Bir uygulama “%s” adlı yeni anahtarlık oluşturmak istiyor. Bunun için kullanmak istediğiniz parolayı seçin.

en: Choose password for new keyring
tr: Yeni anahtarlık için parola seçin

en: New Keyring Password
tr: Yeni Anahtarlık Parolası

en: Certificate and Key Storage
tr: Sertifika ve Anahtar Deposu

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
tr: GNOME Anahtarlığı: PKCS#11 Bileşeni

en: Secret Storage Service
tr: Gizli Depolama Hizmeti

en: GNOME Keyring: Secret Service
tr: GNOME Anahtarlığı: Gizli Hizmet

en: SSH Key Agent
tr: SSH Anahtar Aracı

en: GNOME Keyring: SSH Agent
tr: GNOME Anahtarlığı: SSH Aracı

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
tr: Giriş

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
tr: Şunun için kilit açma şifresi: %s

en: Unlock private key
tr: Özel anahtarın kilidini kaldır

en: Enter password to unlock the private key
tr: Özel anahtarlık kilidini açmak için parola girin

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
tr: Bilinmeyen bir uygulama “%s” özel anahtarına ulaşmak istiyor, ancak anahtarlık kilitli

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda, bu anahtarın kilidini kendiliğinden aç

en: Unlock
tr: Kilidini kaldır

en: The unlock password was incorrect
tr: Kilit açma parolası hatalı

en: failed to create temporary file `%s': %s
tr: `%s' geçici dosyası oluşturulamadı: %s

en: error writing to `%s': %s
tr: `%s'e yazarken hata: %s

en: can't create `%s': %s
tr: `%s' oluşturulamıyor: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
tr: bayat kilit dosyası siliniyor (%d tarafından oluşturulmuş)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
tr: kilit bekleniyor (%d%s tarafından oluşturulan) %s...

en: (deadlock?)
tr: (çıkmaza mı girdi?)

en: lock `%s' not made: %s
tr: `%s' kilidi yapılamadı: %s

en: waiting for lock %s...
tr: %s kilidi bekleniyor...

en: Domain Component
tr: Alan Bileşeni

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Date of Birth
tr: Doğum Tarihi

en: Place of Birth
tr: Doğum Yeri

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Country of Citizenship
tr: Vatandaşlık Ülkesi

en: Country of Residence
tr: Yerleşim Ülkesi

en: Common Name
tr: Ortak Ad

en: Surname
tr: Soyadı

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Country
tr: Ülke

en: Locality
tr: Yöre

en: State
tr: Eyalet

en: Street
tr: Sokak

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Organizational Unit
tr: Organizasyon Birimi

en: Title
tr: Başlık

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Given Name
tr: Verilen Ad

en: Initials
tr: Başharfleri

en: Generation Qualifier
tr: Üretim Belirteci

en: DN Qualifier
tr: DN Belirteci

en: Pseudonym
tr: Takma ad

en: MD2 with RSA
tr: RSA ile MD2

en: MD5 with RSA
tr: RSA ile MD5

en: SHA1 with RSA
tr: RSA ile SHA1

en: SHA1 with DSA
tr: DSA ile SHA1

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
tr: Sunucu Kimlik Doğrulama

en: Client Authentication
tr: İstemci Kimlik Doğrulama

en: Code Signing
tr: Kod İmzalama

en: Email Protection
tr: E-posta Koruma

en: Time Stamping
tr: Zaman Damgalama

en: Unnamed Certificate
tr: Adlandırılmamış Sertifika

en: Couldn’t parse public SSH key
tr: Genel SSH anahtarı ayrıştırılamadı

en: Unlock Login Keyring
tr: Giriş Anahtarlık Kilidini Kaldır

en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulama gerekli

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
tr: Bilgisayarınıza giriş yapmak için kullandığınız parola artık giriş anahtarlığınızla uyuşmuyor.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
tr: Giriş anahtarlığı, bilgisayarınıza giriş yaptığınızda açılmadı.

en: Unlock Keyring
tr: Anahtarlık Kilidini Aç

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
tr: Bir uygulama “%s” anahtarlığına erişmek istiyor, ancak anahtarlık kilitli

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda, bu anahtarlığın kilidini kendiliğinden aç

en: Unlock certificate
tr: Sertifikanın kilidini kaldır

en: Unlock public key
tr: Genel anahtarın kilidini kaldır

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda, bu sertifikanın kilidini kendiliğinden aç

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
tr: Her oturum açtığımda, kilidi kendiliğinden aç

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
tr: Bilinmeyen bir uygulama “%s” sertifikasına ulaşmak istiyor, ancak sertifika kilitli

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
tr: Bilinmeyen bir uygulama “%s” genel anahtarına ulaşmak istiyor, ancak anahtarlık kilitli

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
tr: Bilinmeyen bir uygulama “%s” anahtarlığa ulaşmak istiyor, ancak anahtarlık kilitli

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
tr: Sertifika/anahtar deposu kilidini aç

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
tr: Bir uygulama sertifika/anahtar deposu “%s” için erişim istiyor, ancak kilitli

en: New Password Required
tr: Yeni Parola Gerekli

en: New password required
tr: Yeni parola gerekli

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
tr: “%s” içinde parola ya da anahtar depolamak için parola gereklidir

en: Change Password
tr: Parolayı Değiştir

en: To change the password for “%s”, the original password is required
tr: “%s” parolasını değiştirmek için asıl parola gereklidir

en: Change password
tr: Parolayı değiştir

en: Type a new password for “%s”
tr: “%s” için yeni parola yazın

en: usage: gnome-keyring command [options]
tr: kullanımı: gnome-keyring komutu [seçenekler]

en: commands:
tr: komutlar:
