gnome-keyring - en to it translation catalogue (93 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
it: Senza nome

en: Enter the old password for the “%s” keyring
it: Inserire la vecchia password per il portachiavi «%s»

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
it: Un'applicazione vuole cambiare la password per il portachiavi «%s». Inserire la vecchia password di tale portachiavi.

en: Continue
it: Continua

en: Choose a new password for the “%s” keyring
it: Scegliere una nuova password per il portachiavi «%s»

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
it: Un'applicazione vuole cambiare la password per il portachiavi «%s». Scegliere la nuova password da usare per tale portachiavi.

en: Store passwords unencrypted?
it: Archiviare le password senza cifrarle?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
it: Scegliendo di usare una password vuota, le proprie password archiviate non saranno cifrate in modo sicuro. In questo modo esse saranno accessibili da chiunque abbia accesso ai propri file.

en: The original password was incorrect
it: La password originale non è corretta

en: Change Keyring Password
it: Cambio password portachiavi

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
it: Un'applicazione vuole creare un nuovo portachiavi di nome «%s». Scegliere la password da usare per tale portachiavi.

en: Choose password for new keyring
it: Scegliere la password per il nuovo portachiavi

en: New Keyring Password
it: Password del nuovo portachiavi

en: Certificate and Key Storage
it: Archivio certificati e chiavi

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
it: Portachiavi di GNOME: componente PKCS#11

en: Secret Storage Service
it: Servizio archivio segreto

en: GNOME Keyring: Secret Service
it: Portachiavi di GNOME: servizio segreto

en: SSH Key Agent
it: Agente chiavi SSH

en: GNOME Keyring: SSH Agent
it: Portachiavi di GNOME: agente SSH

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
it: Password di sblocco per: %s

en: Unlock private key
it: Sblocca chiave privata

en: Enter password to unlock the private key
it: Inserire la password per sbloccare la chiave privata

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere alla chiave privata «%s», ma questa è bloccata

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
it: Sbloccare automaticamente questa chiave all'accesso

en: Unlock
it: Sblocca

en: The unlock password was incorrect
it: La password di sblocco non è corretta

en: failed to create temporary file `%s': %s
it: creazione file temporaneo «%s» non riuscita: %s

en: error writing to `%s': %s
it: errore nello scrivere su «%s»: %s

en: can't create `%s': %s
it: impossibile creare «%s»: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
it: rimozione file di blocco (creato da %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
it: attesa del blocco (tenuto da %d%s) %s...

en: lock `%s' not made: %s
it: blocco «%s» non creato: %s

en: waiting for lock %s...
it: attesa del blocco di %s...

en: Domain Component
it: Componente dominio

en: User ID
it: ID utente

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Place of Birth
it: Luogo di nascita

en: Gender
it: Genere

en: Country of Citizenship
it: Paese di cittadinanza

en: Country of Residence
it: Paese di residenza

en: Common Name
it: Nome comune

en: Surname
it: Cognome

en: Serial Number
it: Numero seriale

en: Country
it: Paese

en: Locality
it: Località

en: State
it: Stato

en: Street
it: Strada

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizational Unit
it: Unità organizzativa

en: Title
it: Titolo

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Given Name
it: Nome

en: Initials
it: Iniziali

en: Generation Qualifier
it: Qualificatore generazione

en: DN Qualifier
it: Qualificatore DN

en: Pseudonym
it: Pseudonimo

en: MD2 with RSA
it: MD2 con RSA

en: MD5 with RSA
it: MD5 con RSA

en: SHA1 with RSA
it: SHA1 con RSA

en: SHA1 with DSA
it: SHA1 con DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
it: Autenticazione server

en: Client Authentication
it: Autenticazione client

en: Code Signing
it: Firma codice

en: Email Protection
it: Protezione email

en: Time Stamping
it: Marcatura temporale

en: Unnamed Certificate
it: Certificato senza nome

en: Couldn’t parse public SSH key
it: Impossibile analizzare la chiave pubblica SSH

en: Unlock Login Keyring
it: Sblocca portachiavi di accesso

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
it: La password usata per accedere al computer non corrisponde più con quella del portachiavi di accesso.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
it: Il portachiavi di accesso non è stato sbloccato quando si è effettuato l'accesso a questo computer.

en: Unlock Keyring
it: Sblocca portachiavi

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere al portachiavi «%s», ma questo è bloccato

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
it: Sblocca automaticamente questo portachiavi all'accesso

en: Unlock certificate
it: Sblocca certificato

en: Unlock public key
it: Sblocca chiave pubblica

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
it: Sbloccare automaticamente questo certificato all'accesso

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
it: Sbloccare automaticamente all'accesso

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere al certificato «%s», ma questo è bloccato

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere alla chiave pubblica «%s», ma questa è bloccata

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere a «%s», ma questo è bloccato

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
it: Sblocca archivio certificato/chiave

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
it: Un'applicazione vuole accedere all'archivio certificato/chiave «%s», ma questo è bloccato

en: New Password Required
it: Richiesta nuova password

en: New password required
it: Richiesta nuova password

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
it: Per poter preparare «%s» per l'archiviazione di certificati o chiavi, è richiesta una password

en: Change Password
it: Cambia password

en: To change the password for “%s”, the original password is required
it: Per cambiare la password di «%s», è necessaria la password originale

en: Change password
it: Cambia password

en: Type a new password for “%s”
it: Inserire una nuova password per «%s»

en: usage: gnome-keyring command [options]
it: Uso: gnome-keyring COMANDO [OPZIONE...]

en: commands:
it: Comandi:
