gnome-keyring - en to nl translation catalogue (90 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
nl: Naamloos

en: Enter the old password for the “%s” keyring
nl: Geef het oude wachtwoord voor de sleutelbos ‘%s’

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
nl: Een toepassing wil het wachtwoord voor de sleutelbos ‘%s’ wijzigen. Geef het oude wachtwoord hiervoor op.

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Choose a new password for the “%s” keyring
nl: Kies een nieuw wachtwoord voor de sleutelbos ‘%s’

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
nl: Een toepassing wil het wachtwoord voor de sleutelbos ‘%s’ wijzigen. Kies het nieuwe wachtwoord dat u hiervoor wilt gebruiken.

en: Store passwords unencrypted?
nl: Wachtwoorden zonder versleuteling opslaan?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
nl: Door een leeg wachtwoord te gebruiken worden de opgeslagen wachtwoorden niet veilig bewaard. Iedereen met toegang tot uw bestanden kan deze wachtwoorden achterhalen.

en: The original password was incorrect
nl: Het oorspronkelijke wachtwoord was onjuist

en: Change Keyring Password
nl: Wachtwoord van sleutelbos wijzigen

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
nl: Een toepassing wil een nieuwe sleutelbos genaamd ‘%s’ aanmaken. Kies het wachtwoord dat u hiervoor wilt gebruiken.

en: Choose password for new keyring
nl: Kies wachtwoord voor de nieuwe sleutelbos

en: New Keyring Password
nl: Nieuw wachtwoord voor sleutelbos

en: Certificate and Key Storage
nl: Certificaat- en sleutelopslag

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
nl: Sleutelbos-service: PKCS#11-component

en: GNOME Keyring: Secret Service
nl: Sleutelbos-service: Secret Service

en: SSH Key Agent
nl: SSH-sleutelagent

en: GNOME Keyring: SSH Agent
nl: Sleutelbos-service: SSH-agent

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
nl: Wachtwoord voor ontgrendelen van ‘%s’

en: Unlock private key
nl: Privésleutel ontgrendelen

en: Enter password to unlock the private key
nl: Voer uw wachtwoord in voor ontgrendelen van de privésleutel

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot de privésleutel ‘%s’, maar deze is vergrendeld

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
nl: Deze sleutel automatisch ontgrendelen wanneer ik ben aangemeld

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: The unlock password was incorrect
nl: Het wachtwoord was onjuist

en: failed to create temporary file `%s': %s
nl: fout bij maken van tijdelijk bestand ‘%s’: %s

en: error writing to `%s': %s
nl: fout bij schrijven naar ‘%s’: %s

en: can't create `%s': %s
nl: kon ‘%s’ niet aanmaken: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
nl: verouderde lockfile verwijderen (aangemaakt door %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
nl: wachten op lock (vastgehouden door %d%s) %s…

en: lock `%s' not made: %s
nl: lock ‘%s’ niet gemaakt: %s

en: waiting for lock %s...
nl: wachten op lock %s…

en: Domain Component
nl: Domeincomponent

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Place of Birth
nl: Geboorteplaats

en: Gender
nl: Geslacht

en: Country of Citizenship
nl: Nationaliteit

en: Country of Residence
nl: Verblijfplaats

en: Common Name
nl: Algemene naam

en: Surname
nl: Achternaam

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Country
nl: Land

en: Locality
nl: Gebied

en: State
nl: Staat

en: Street
nl: Straat

en: Organization
nl: Organisatie

en: Organizational Unit
nl: Organisatieonderdeel

en: Title
nl: Titel

en: Telephone Number
nl: Telefoonnummer

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Initials
nl: Initialen

en: Pseudonym
nl: Pseudoniem

en: MD2 with RSA
nl: MD2 met RSA

en: MD5 with RSA
nl: MD5 met RSA

en: SHA1 with RSA
nl: SHA1 met RSA

en: SHA1 with DSA
nl: SHA1 met DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
nl: Serverauthenticatie

en: Client Authentication
nl: Cliëntauthenticatie

en: Code Signing
nl: Ondertekenen van code

en: Email Protection
nl: E-mailbeveiliging

en: Time Stamping
nl: Toevoegen van tijdstempel

en: Unnamed Certificate
nl: Onbenoemd certificaat

en: Couldn’t parse public SSH key
nl: Verwerken van de publieke SSH-sleutel is mislukt

en: Unlock Login Keyring
nl: Login-sleutelbos ontgrendelen

en: Authentication required
nl: Aanmelding is vereist

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
nl: Het wachtwoord dat u gebruikt om u aan te melden bij deze computer komt niet overeen met het wachtwoord van uw login-sleutelbos.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
nl: Uw login-sleutelbos werd niet automatisch ontgrendeld bij het aanmelden op deze computer.

en: Unlock Keyring
nl: Sleutelbos ontgrendelen

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot de sleutelbos ‘%s’, maar deze is vergrendeld

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
nl: Deze sleutelbos automatisch ontgrendelen na aanmelding

en: Unlock certificate
nl: Certificaat ontgrendelen

en: Unlock public key
nl: Publieke sleutel ontgrendelen

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
nl: Dit certificaat automatisch ontgrendelen wanneer ik ben aangemeld

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
nl: Automatisch ontgrendelen wanneer ik ben aangemeld

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot het certificaat ‘%s’, maar dit certificaat is vergrendeld

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot de publieke sleutel ‘%s’, maar deze is vergrendeld

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot ‘%s’, maar deze is vergrendeld

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
nl: Certificaat/sleutelopslag ontgrendelen

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
nl: Een toepassing wil toegang tot de certificaat/sleutelopslag ‘%s’, maar deze is vergrendeld

en: New Password Required
nl: Nieuw wachtwoord vereist

en: New password required
nl: Nieuw wachtwoord vereist

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
nl: Om ‘%s’ voor te bereiden voor de opslag van certificaten of sleutels, is een wachtwoord vereist

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: To change the password for “%s”, the original password is required
nl: Om het wachtwoord voor ‘%s’ te wijzigingen is het oorspronkelijke wachtwoord nodig

en: Change password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Type a new password for “%s”
nl: Typ een nieuw wachtwoord voor ‘%s’

en: usage: gnome-keyring command [options]
nl: gebruik: gnome-keyring opdracht [opties]

en: commands:
nl: opdrachten:
