gnome-keyring 3.2 - en to cs translation catalogue (94 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
cs: Nepojmenovaná

en: Enter the old password for the “%s” keyring
cs: Zadejte původní heslo pro klíčenku „%s“

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
cs: Nějaká aplikace chce změnit heslo klíčenky „%s“. Zadejte původní heslo klíčenky.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Choose a new password for the “%s” keyring
cs: Zvolte nové heslo pro klíčenku „%s“

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
cs: Nějaká aplikace chce změnit heslo klíčenky „%s“. Zvolte heslo, které pro ni chcete používat.

en: Store passwords unencrypted?
cs: Ukládat hesla nešifrovaně?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
cs: Pokud zvolíte použití prázdného hesla, vaše uložená hesla nebudou bezpečně zašifrována. Budou přístupná každému, kdo bude mít přístup k vašim souborům.

en: The original password was incorrect
cs: Původní heslo není správné

en: Change Keyring Password
cs: Změnit heslo klíčenky

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
cs: Nějaká aplikace chce vytvořit novou klíčenku nazvanou „%s“. Zvolite heslo, které pro ni chcete používat.

en: Choose password for new keyring
cs: Zvolte heslo pro novou klíčenku

en: New Keyring Password
cs: Heslo nové klíčenky

note: TRANSLATORS: '%s' is an application id, for example "org.gnome.Maps"
en: Application key for %s
cs: Klíč aplikace pro %s

en: Certificate and Key Storage
cs: Odemknout certifikáty a umístění klíčů

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
cs: Klíčenka GNOME: komponenta PKCS#11

en: Secret Storage Service
cs: Služba utajení dat

en: GNOME Keyring: Secret Service
cs: Klíčenka GNOME: Služba utajení dat

en: SSH Key Agent
cs: Agent klíčů SSH

en: GNOME Keyring: SSH Agent
cs: Klíčenka GNOME: Agent SSH

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
cs: Odemykací heslo pro: %s

en: Unlock private key
cs: Odemknout soukromý klíč

en: Enter password to unlock the private key
cs: Zadejte heslo k odemknutí soukromého klíče

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
cs: Aplikace požaduje přístup k soukromému klíči „%s“, ale ten je zamčený

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout tento klíč vždy, když jsem přihlášen

en: Unlock
cs: Odemknout

en: The unlock password was incorrect
cs: Heslo k odemčení není správné

en: failed to create temporary file `%s': %s
cs: selhalo vytvoření dočasného souboru „%s“: %s

en: error writing to `%s': %s
cs: chyba zápisu do „%s“: %s

en: can't create `%s': %s
cs: nelze vytvořit „%s“: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
cs: odstraňování starého zámku (vytvořeno pomocí %d)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
cs: čeká se na zámek (patří k %d%s) %s…

en: (deadlock?)
cs: (uváznutí zámků?)

en: lock `%s' not made: %s
cs: zámek „%s“ nebyl vytvořen: %s

en: waiting for lock %s...
cs: čeká se na zámek %s…

en: Domain Component
cs: Součást domény

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Date of Birth
cs: Datum narození

en: Place of Birth
cs: Místo narození

en: Gender
cs: Pohlaví

en: Country of Citizenship
cs: Státní příslušnost

en: Country of Residence
cs: Místo pobytu

en: Common Name
cs: Běžný název

en: Surname
cs: Příjmení

en: Serial Number
cs: Sériové číslo

en: Country
cs: Země

en: Locality
cs: Lokalita

en: State
cs: Stát

en: Street
cs: Ulice

en: Organization
cs: Organizace

en: Organizational Unit
cs: Organizační jednotka

en: Title
cs: Titul

en: Telephone Number
cs: Telefonní číslo

en: Given Name
cs: Křestní jméno

en: Initials
cs: Iniciály

en: Generation Qualifier
cs: Kvalifikátor generování

en: DN Qualifier
cs: Kvalifikátor DN

en: MD2 with RSA
cs: MD2 s RSA

en: MD5 with RSA
cs: MD5 s RSA

en: SHA1 with RSA
cs: SHA1 s RSA

en: SHA1 with DSA
cs: SHA1 s DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
cs: Autentizace serveru

en: Client Authentication
cs: Autentizace klienta

en: Code Signing
cs: Podepisování kódu

en: Email Protection
cs: Ochrana e-mailu

en: Time Stamping
cs: Časové razítko

en: Unnamed Certificate
cs: Nepojmenovaný certifikát

en: Couldn’t parse public SSH key
cs: Nezdařilo se analyzovat veřejný klíč SSH.

en: Unlock Login Keyring
cs: Odemknout přihlašovací klíčenku

en: Authentication required
cs: Vyžadováno ověření

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
cs: Heslo, které používáte k přihlášení k tomuto počítači, již nadále neodpovídá tomu, které používáte pro přihlašovací klíčenku.

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
cs: Vaše přihlašovací klíčenka nebyla během vašeho přihlášení k tomuto počítači odemčena.

en: Unlock Keyring
cs: Odemknout klíčenku

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
cs: Nějaká aplikace chce přístup ke klíčence „%s“, která je zamčená

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout tuto klíčenku vždy, když jsem přihlášen

en: Unlock certificate
cs: Odemknout certifikát

en: Unlock public key
cs: Odemknout veřejný klíč

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout tento certifikát vždy, když jsem přihlášen

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
cs: Automaticky odemknout vždy, když jsem přihlášen

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
cs: Aplikace požaduje přístup k certifikátu „%s“, ale ten je zamčený

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
cs: Aplikace požaduje přístup k veřejnému klíči „%s“, ale ten je zamčený

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
cs: Aplikace požaduje přístup k „%s“, ale ten je zamčený

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
cs: Odemknout umístění certifikátů/klíčů

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
cs: Aplikace požaduje přístup k úložišti certifikátů/klíčů „%s“, ale to je zamčeno

en: New Password Required
cs: Je vyžadováno nové heslo

en: New password required
cs: Je vyžadováno nové heslo

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
cs: Pokud chcete použít „%s“ jako úložiště certifikátů a klíčů, musíte zvolit heslo.

en: Change Password
cs: Změnit heslo

en: To change the password for “%s”, the original password is required
cs: Ke změně hesla pro „%s“ je vyžadováno původní heslo

en: Change password
cs: Změna hesla

en: Type a new password for “%s”
cs: Zadejte nové heslo pro „%s“

en: usage: gnome-keyring command [options]
cs: použití: gnome-keyring PŘÍKAZ [PŘEPÍNAČE]

en: commands:
cs: příkazy:
