gnome-keyring master - en to ja translation catalogue (96 entries)

note: TRANSLATORS: This is the label for an keyring created without a label
en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Enter the old password for the “%s” keyring
ja: キーリング“%s”の元のパスワードを入力してください

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Enter the old password for it.
ja: アプリケーションが“%s”というキーリングのパスワードを変更しようとしています。このキーリングの元のパスワードを指定してください。

en: Continue
ja: 続ける

en: Choose a new password for the “%s” keyring
ja: キーリング“%s”の新しいパスワードを入力してください

en: An application wants to change the password for the “%s” keyring. Choose the new password you want to use for it.
ja: アプリケーションが“%s”というキーリングのパスワードを変更しようとしています。このキーリングで使用する新しいパスワードを指定してください。

en: Store passwords unencrypted?
ja: 暗号化していないパスワードを保存しますか?

en: By choosing to use a blank password, your stored passwords will not be safely encrypted. They will be accessible by anyone with access to your files.
ja: 空のパスワードを利用する場合、保存しておいたパスワードは完全には暗号化されません。他の人達がこれらのパスワードを利用する可能性があります。

en: The original password was incorrect
ja: 元のパスワードが違います

en: Change Keyring Password
ja: キーリングのパスワードの変更

en: An application wants to create a new keyring called “%s”. Choose the password you want to use for it.
ja: アプリケーションが“%s”という新しいキーリングを生成しようとしています。このキーリングで使用するパスワードを指定してください。

en: Choose password for new keyring
ja: 新しいキーリングのパスワード指定

en: New Keyring Password
ja: 新しいキーリングのパスワード

note: TRANSLATORS: '%s' is an application id, for example "org.gnome.Maps"
en: Application key for %s
ja: %s のアプリケーションキー

en: Certificate and Key Storage
ja: 証明書および鍵を格納するストレージ

en: GNOME Keyring: PKCS#11 Component
ja: GNOME キーリング: PKCS#11 コンポーネント

en: Secret Storage Service
ja: シークレットストレージサービス

en: GNOME Keyring: Secret Service
ja: GNOME キーリング: シークレットサービス

en: SSH Key Agent
ja: SSH 鍵エージェント

en: GNOME Keyring: SSH Agent
ja: GNOME キーリング: SSH エージェント

note: TRANSLATORS: This is the display label for the login keyring
en: Login
ja: ログイン

note: Get the label ready
en: Unlock password for: %s
ja: パスワードのロックを解除: %s

en: Unlock private key
ja: 秘密鍵のロック解除

en: Enter password to unlock the private key
ja: パスワードを入力して秘密鍵のロックを解除してください

note: TRANSLATORS: The private key is locked
en: An application wants access to the private key “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションが秘密鍵“%s”にアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

en: Automatically unlock this key whenever I’m logged in
ja: ログイン中はいつでもこの鍵のロックを自動的に解除

en: Unlock
ja: ロックの解除

en: The unlock password was incorrect
ja: 解除パスワードが間違っています

en: failed to create temporary file `%s': %s
ja: 一時ファイル `%s' の作成に失敗しました: %s

en: error writing to `%s': %s
ja: `%s' への書き込みエラー: %s

en: can't create `%s': %s
ja: `%s' を作成できません: %s

note: Note: It is unlikley that we get a race here unless a pid is reused too fast or a new process with the same pid as the one of the stale file tries to lock right at the same time as we.
en: removing stale lockfile (created by %d)
ja: stale したロックファイルを削除中 (%d により作成)

en: waiting for lock (held by %d%s) %s...
ja: ロックを待機中 (%d%s が保持) %s...

en: (deadlock?)
ja: (デッドロック?)

en: lock `%s' not made: %s
ja: `%s' のロックは実行されませんでした: %s

en: waiting for lock %s...
ja: %s のロックを待機中...

en: Domain Component
ja: ドメインコンポーネント

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Date of Birth
ja: 誕生日

en: Place of Birth
ja: 出生地

en: Gender
ja: 性別

en: Country of Citizenship
ja: 市民権を持つ国

en: Country of Residence
ja: 住居のある国

en: Common Name
ja: 一般名

en: Surname
ja: あだ名

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Country
ja: 国

en: Locality
ja: 地方

en: State
ja: 都道府県

en: Street
ja: 番地

en: Organization
ja: 組織

en: Organizational Unit
ja: 部署

en: Title
ja: 役職

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: Given Name
ja: クリスチャンネーム

en: Initials
ja: イニシャル

en: Generation Qualifier
ja: 世代修飾子

en: DN Qualifier
ja: DN 修飾子

en: Pseudonym
ja: 仮名

en: MD2 with RSA
ja: RSA 付きの MD2

en: MD5 with RSA
ja: RSA 付きの MD5

en: SHA1 with RSA
ja: RSA 付きの SHA1

en: SHA1 with DSA
ja: DSA 付きの SHA1

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
ja: サーバー証明書

en: Client Authentication
ja: クライアント証明書

en: Code Signing
ja: コード署名

en: Email Protection
ja: メールの保護

en: Time Stamping
ja: タイムスタンプ

en: Unnamed Certificate
ja: 名前なしの証明書

en: Couldn’t parse public SSH key
ja: SSH の公開鍵を解析できませんでした

en: Unlock Login Keyring
ja: ログインのキーリングのロック解除

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: The password you use to log in to your computer no longer matches that of your login keyring.
ja: コンピューターへのログインに使用するパスワードが、もはやログインキーリングのパスワードと一致しなくなっています。

en: The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer.
ja: コンピューターへのログイン時に、ログインキーリングがロックを解除しませんでした。

en: Unlock Keyring
ja: キーリングのロック解除

en: An application wants access to the keyring “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションがキーリング“%s”へアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

en: Automatically unlock this keyring whenever I’m logged in
ja: ログイン中は常に、このキーリングのロックを自動的に解除する

en: Unlock certificate
ja: 証明書のロック解除

en: Unlock public key
ja: 公開鍵のロック解除

en: Automatically unlock this certificate whenever I’m logged in
ja: ログイン中はいつでもこの証明書のロックを自動的に解除

en: Automatically unlock whenever I’m logged in
ja: ログイン中は自動的にロックを解除

note: TRANSLATORS: The certificate is locked
en: An application wants access to the certificate “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションが証明書“%s”にアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

note: TRANSLATORS: The public key is locked
en: An application wants access to the public key “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションが公開鍵“%s”にアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

note: TRANSLATORS: The object '%s' is locked
en: An application wants access to “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションが“%s”にアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

note: Build up the prompt
en: Unlock certificate/key storage
ja: 証明書/鍵を格納したストレージのロック解除

note: TRANSLATORS: The storage is locked, and needs unlocking before the application can use it.
en: An application wants access to the certificate/key storage “%s”, but it is locked
ja: アプリケーションが証明書/鍵を格納したストレージ (“%s”) にアクセスしようとしましたが、ロックがかかっていました。

en: New Password Required
ja: 新しいパスワードが必要です

en: New password required
ja: 新しいパスワードが必要です

en: In order to prepare “%s” for storage of certificates or keys, a password is required
ja: “%s”を証明書またはキーを格納するストレージにするにはパスワードが必要です

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: To change the password for “%s”, the original password is required
ja: “%s”のパスワードを変更するには、元のパスワードが必要です

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Type a new password for “%s”
ja: “%s”の新しいパスワードを入力してください

en: usage: gnome-keyring command [options]
ja: 用法: gnome-keyring コマンド [オプション]

en: commands:
ja: コマンド:
