gnome-keysign master - en to ro translation catalogue (72 entries)

en: 
          GNOME Keysign allows signing OpenPGP keys comfortably and securely
          via the local network or Bluetooth.
ro: 
          Semnează cheia GNOME vă permite să semnați chei OpenPGP comfortabil și sigur
          via rețelei locale sau Bluetooth.

en: 
          It can scan another key's barcode and transfer the key securely,
          allowing for casual two-party key signing sessions.
          It follows best practises by sending the encrypted signatures
          to the UIDs of a key using the Email client the user configured
          to use.
ro: 
          Poate să scaneze codul de bare a unei alte chei și să transfere cheia sigur,
          permițând pentru sesiuni cazuale de semnat de cheie din două părți.
          Urmărește cele mai bune practici prin trimiterea de semnături criptate
          la UID-urile unei chei utilizând clientul de Email pe care utilizatorul l-a configurat
          pentru utilizare.

note: Name
en: Keysign
ro: Semnează cheia

note: Comment
en: A keysigning helper to enable you to comfortably exchange OpenPGP keys with a friend
ro: Un ajutor de semnat cheia pentru a vă permite să schimbați chei OpenPGP confortabil cu un prieten

note: Keywords
en: python;gpg;gnupg;key;openpgp;
ro: python;gpg;gnupg;key;openpgp;cheie;

en: Send
ro: Trimite

en: Receive
ro: Primește

en: Offering key: {}
ro: Oferind cheia: {}

en: Discovery info: {}
ro: Informații de descoperire: {}

en: Press Enter to stop
ro: Apăsați Enter pentru a opri

en: You must provide an argument to identify the key
ro: Trebuie să furnizați un argument pentru a identifica cheia

en: Bluetooth not available
ro: Bluetooth nu este disponibil

en: Press Enter to cancel
ro: Apăsați Enter pentru a anula

en: 
    Key successfully sent
ro: 
    Cheia trimisă cu succes

en: 
    An error occurred: {}
ro: 
    A apărut o eroare: {}

en: Press Enter to exit
ro: Apăsați Enter pentru a ieși

en: Trying to download the key, please wait
ro: Se încearcă să se descarce cheia, așteptați

en: Unable to Start Avahi
ro: Nu se poate porni Avahi

en: Keysign is unable to automatically start Avahi. You can try to execute `systemctl start avahi-daemon` for solving this problem.
ro: Semnează cheia nu poate să pornească automat Avahi. Puteți încerca să executați „systemctl start avahi-daemon” pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Bug Detected
ro: Defecțiune detectată

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ro: <big><b>A fost detectată o eroare de programare.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you may get unexpected results.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
ro: Este posibil să puteți ignora această eroare și să continuați să lucrați, dar puteți obține rezultate neașteptate.
    
    Spuneți dezvoltatorilor despre acest lucru utilizând urmăritorul de probleme dacă nimeni nu a raportat-o încă.

en: Search Tracker...
ro: Caută urmăritor...

en: Report...
ro: Raportează...

en: Ignore Error
ro: Ignoră eroarea

en: Quit GNOME Keysign
ro: Ieșire din Semnează cheia GNOME

en: Details...
ro: Detalii...

en: Exception while analyzing the exception.
ro: Excepție în timpul analizării excepției.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "{feature-that-broke}: {what-went-wrong}"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
ro:             #### Descriere
    
                Dați acestui raport un scurt titlu descriptiv.
                Utilizați ceva precum
                „{funcționalitate-care-s-a-defectat}: {ce-a-mers-greșit}”
                pentru titlu, dacă puteți.
                Apoi înlocuiți acest text
                cu o descriere mai lungă a defecțiunii.
                Capturile de ecran sau video-urile sunt și ele grozave!
    
                #### Pași de reproducere
    
                Spuneți-ne ce făceați
                când a apărut mesajul de eroare.
                Dacă puteți furniza instrucțiuni pas-cu-pas
                despre cum să se reproducă defecțiunea,
                asta e și mai bine.
    
                #### Urmărire

en: Expires:
ro: Expiră:

en: Sign Key
ro: Semnează cheia

en: Select file for saving
ro: Selectează fișierul pentru salvare

en: No GNOME Keysign servers around :-(
    Find a friend to use GNOME Keysign with.
    You may also suffer from connectivity problems.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">the documentation</a>.
ro: Nu există servere Semnează cheia GNOME prin preajmă :-(
    Găsește un prieten cu care să utilizați Semnează cheia GNOME.
    Puteți, de asemenea, suferi de probleme de conectivitate.
    Pentru mai multe informații vizitați <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">documentația</a>.

en: <small>To sign someone's key, scan their QR or enter security code</small>
ro: <small>Pentru a semna cheia cuiva, scanați codul lor QR sau introduceți codul de securitate</small>

en: Integrated Web Cam
ro: Cameră web integrată

en: <b>Security Code</b>
ro: <b>Cod de securitate</b>

en: Scan Barcode
ro: Scanează codul de bare

en: Downloading key-data. Please wait...
ro: Se descarcă datele cheii. Așteptați...

en: Key download was interrupted!
ro: Descărcarea cheii a fost întreruptă!

en: Show details about the error
ro: Afișează detalii pentru eroare

en: Error producing certifications ☹
    Something went wrong. Sometime, the passphrase was not correctly entered.
    You may try again by clicking the "confirm" button.
ro: Eroare la producerea certificărilor ☹
    Ceva nu a funcționat. O dată, fraza parolă nu a fost introdusă corect.
    Puteți încerca din nou apăsând butonul „Confirmă”.

en: Saves the produced certifications as separate files in a custom directory
ro: Salvează certificările produse ca fișiere separate într-un director personalizat

en: Imports a temporary version of the produced certifications into the local keyring
ro: Importă o versiune temporară a certificărilor produce în inelul de chei local

en: Successfully produced certifications.
    You can import a temporary signature to start using the key as if it had already been properly verified.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">the documentation</a>.
ro: S-au produs cu succes certificările.
    Puteți importa o semnătură temporară pentru a începe să utilizați cheia ca și cum ar fi fost deja verificată cum trebuie.
    Pentru mai multe informații vizitați <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">documentația</a>.

en: Key
ro: Tastă

en: UIDs
ro: UID-uri

en: To sign the key, confirm that you want to sign the following key.
    This will generate an email that must be sent in order to complete the signing process.
ro: Pentru a semna cheia, confirmați că doriți să semnați următoarea cheie.
    Acest lucru va genera un email care trebuie trimis pentru a completa procesul de semnare.

en: C_onfirm
ro: C_onfirmă

en: Signing the following UIDs:
ro: Se semnează următoarele UID-uri:

en: Still trying to get a connection to the Internet. It appears to be slow or unavailable.
ro: Se încearcă încă să se obțină o conexiune la Internet. Se pare că este lentă sau nedisponibilă.

en: There isn't an Internet connection!
ro: Nu există o conexiune la Internet!

en: Key successfully sent.
    You should receive soon an email with the signature.
ro: Cheie trimisă cu succes.
    Ar trebui să primiți în curând un email cu semnătura.

en: Could not establish a secure connection.
    Either your partner has entered a wrong code or someone tried to intercept your connection
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune sigură.
    Ori partenerul dumneavoastră a introdus un cod greșit ori cineva a încercat să vă intercepteze conexiunea

en: An unexpected error occurred:
    %s
ro: A apărut o eroare neașteptată:
    %s

en: Select and send key
ro: Selectați și trimiteți cheia

en: Select and Send key
ro: Selectați și trimiteți cheia

en: Also use the Internet to transfer the certificate
ro: Utilizează de asemenea internetul pentru a transfera certificatul

en: You don't have any keys!
    Please use, e.g. Seahorse to create one.
ro: Nu aveți nicio cheie!
    Utilizați, de ex. Seahorse pentru a crea una.

en: Very slow or no Internet connection!
ro: Conexiune la Internet foarte înceată sau inexistentă!

en: The signature has been successfully imported!
ro: Semnătura a fost importată cu succes!

en: Returns the received certification back to the sender, so that the sender can make use of your OpenPGP certificate
ro: Întoarce certificarea primită înapoi la expeditor, pentru ca expeditorul să vă poată utiliza certificatul OpenPGP

en: Display more details for the error.
ro: Afișează mai multe detalii pentru eroare.

en: An error occurred while trying to import the signature.
ro: A apărut o eroare în timpul încercării de importare a semnăturii.

note: This refers to the key being certified by someone rather than the key used for certifying someone
en: <b>Select a key for signing</b>
ro: <b>Selectați o cheie pentru semnare</b>

en: <small>Times signed</small>
ro: <small>De câte ori a fost semnată</small>

en: Keylist
ro: Listă de chei

en: <small>To have the key signed, the other person must enter the security code, or scan the QR code</small>
ro: <small>Pentru a avea cheia semnată, cealaltă persoană trebuie să introducă codul de securitate, sau să scaneze codul QR</small>

en: <b>Key Details</b>
ro: <b>Detalii cheie</b>

en: Fingerprint
ro: Amprentă

en: <b>QR Code</b>
ro: <b>Cod QR</b>

en: Hi $uid,
    
    
    I have just signed your key
    
          $fingerprint
    
    
    Thanks for letting me sign your key!
    
    --
    GNOME Keysign
ro: Bună $uid,
    
    
    Tocmai ți-am semnat cheia
    
          $fingerprint
    
    
    Mulțumesc pentru că m-ai lăsat să îți semnez cheia!
    
    --
    Semnează cheia GNOME

en: Wrong message authentication code
ro: Cod de autentificare de mesaj greșit
