gnome-keysign master - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: 
          GNOME Keysign allows signing OpenPGP keys comfortably and securely
          via the local network or Bluetooth.
sv: 
          GNOME Nyckelsignering möjliggör enkel och säker signering av
          OpenPGP-nycklar via det lokala nätverket eller Bluetooth.

en: 
          It can scan another key's barcode and transfer the key securely,
          allowing for casual two-party key signing sessions.
          It follows best practises by sending the encrypted signatures
          to the UIDs of a key using the Email client the user configured
          to use.
sv: 
          Det kan läsa av en annan nyckels streckkod och överföra nyckeln
          säkert, vilket möjliggör enkla signeringssessioner mellan två
          parter.
          Det följer god praxis genom att skicka de krypterade signaturerna
          till en nyckels UID:n med e-postklienten som användaren
          konfigurerat för användning.

note: Name
en: Keysign
sv: Nyckelsignering

note: Comment
en: A keysigning helper to enable you to comfortably exchange OpenPGP keys with a friend
sv: En nyckelsigneringshjälp som låter dig bekvämt utväxla OpenPGP-nycklar med en vän

note: Keywords
en: python;gpg;gnupg;key;openpgp;
sv: python;gpg;gnupg;nyckel;openpgp;

en: Send
sv: Skicka

en: Receive
sv: Ta emot

en: Offering key: {}
sv: Erbjuden nyckel: {}

en: Discovery info: {}
sv: Upptäcktsinfo: {}

en: Press Enter to stop
sv: Tryck på Retur för att stoppa

en: You must provide an argument to identify the key
sv: Du måste tillhandahålla ett argument för att identifiera nyckeln

en: Bluetooth not available
sv: Bluetooth ej tillgängligt

en: Press Enter to cancel
sv: Tryck på Retur för att avbryta

en: 
    Key successfully sent
sv: 
    Lyckades skicka nyckeln

en: 
    An error occurred: {}
sv: 
    Ett fel inträffade: {}

en: Press Enter to exit
sv: Tryck på Retur för att avsluta

en: Trying to download the key, please wait
sv: Försöker att hämta nyckeln, vänta

en: Unable to Start Avahi
sv: Kunde inte starta Avahi

en: Keysign is unable to automatically start Avahi. You can try to execute `systemctl start avahi-daemon` for solving this problem.
sv: Nyckelsignering kan inte starta Avahi automatiskt. Du kan försöka köra ”systemctl start avahi-daemon” för att lösa detta problem.

en: Bug Detected
sv: Fel upptäckt

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
sv: <big><b>Ett programmeringsfel har upptäckts.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you may get unexpected results.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
sv: Du kan möjligen ignorera detta fel och jobba på, men du kan få oväntade resultat.
    
    Berätta gärna om detta fel för utvecklarna genom ärendehanteringssystemet om ingen annan rapporterat det ännu.

en: Search Tracker...
sv: Sök i ärendesystem…

en: Report...
sv: Rapportera…

en: Ignore Error
sv: Ignorera fel

en: Quit GNOME Keysign
sv: Avsluta GNOME Nyckelsignering

en: Details...
sv: Detaljer…

en: Exception while analyzing the exception.
sv: Undantag vid analys av undantaget.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "{feature-that-broke}: {what-went-wrong}"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
sv:             #### Description
    
                Ge rapporten en kort beskrivande titel.
                Något i stil med
                "{funktionalitet-som-felar}: {vad-gick-fel}"
                för titeln om du kan. Se till att åtminstone
                titeln, men gärna hela rapporten, är på
                engelska om du kan.
                Ersätt sedan denna text med en längre
                beskrivning av felet.
                Skärmbilder och videoklipp är också bra!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Berätta för oss vad du gjorde när
                felmeddelandet poppade upp.
                Om du kan tillhandahålla instruktioner
                steg för steg på hur felet kan upprepas
                så är det ännu bättre.
    
                #### Traceback

en: Expires:
sv: Går ut:

en: Sign Key
sv: Signera nyckel

en: Select file for saving
sv: Välj fil för sparning

en: No GNOME Keysign servers around :-(
    Find a friend to use GNOME Keysign with.
    You may also suffer from connectivity problems.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">the documentation</a>.
sv: Inga GNOME Nyckelsignering-servrar hittades :-(
    Hitta en vän att använda GNOME Nyckelsignering med.
    Du kan också vara drabbad av anslutningsproblem.
    Besök <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">dokumentationen</a> för mer information.

en: <small>To sign someone's key, scan their QR or enter security code</small>
sv: <small>För att signera någons nyckel, läs av deras QR-kod eller ange säkerhetskoden</small>

en: <b>Camera</b>
sv: <b>Kamera</b>

en: Integrated Web Cam
sv: Integrerad webbkamera

en: <b>Security Code</b>
sv: <b>Säkerhetskod</b>

en: Scan Barcode
sv: Läs av streckkod

en: Downloading key-data. Please wait...
sv: Hämtar nyckeldata. Vänta…

en: Key download was interrupted!
sv: Nyckelhämtning avbröts!

en: Show details about the error
sv: Visa detaljer om felet

en: Error producing certifications ☹
    Something went wrong. Sometime, the passphrase was not correctly entered.
    You may try again by clicking the "confirm" button.
sv: Fel vid skapande av certifieringar ☹
    Något gick fel. Kanske lösenfrasen inte matades in korrekt.
    Du kan försöka igen genom att klicka på knappen ”bekräfta”.

en: Saves the produced certifications as separate files in a custom directory
sv: Sparar de skapade certifieringarna som separata filer i en anpassad katalog

en: Imports a temporary version of the produced certifications into the local keyring
sv: Importerar en temporär version av de skapade certifieringarna till den lokala nyckelringen

en: Successfully produced certifications.
    You can import a temporary signature to start using the key as if it had already been properly verified.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">the documentation</a>.
sv: Lyckades producera certifieringar.
    Du kan importera en tillfällig signatur för att börja använda nyckeln som om den redan hade verifierats på rätt sätt.
    Besök <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">dokumentationen</a> för mer information.

en: Key
sv: Nyckel

en: UIDs
sv: UID:n

en: To sign the key, confirm that you want to sign the following key.
    This will generate an email that must be sent in order to complete the signing process.
sv: För att signera nyckeln, bekräfta att du vill signera följande nyckel.
    Detta kommer att skapa ett e-postmeddelande som måste skickas för att slutföra signeringsprocessen.

en: C_onfirm
sv: _Bekräfta

en: Signing the following UIDs:
sv: Signerar följande UID:n:

en: Still trying to get a connection to the Internet. It appears to be slow or unavailable.
sv: Försöker fortfarande få en anslutning till internet. Den verkar vara långsam eller ej tillgänglig.

en: There isn't an Internet connection!
sv: Det finns ingen internetanslutning!

en: Key successfully sent.
    You should receive soon an email with the signature.
sv: Lyckades skicka nyckel.
    Du bör snart få ett e-postmeddelande med signaturen.

en: Could not establish a secure connection.
    Either your partner has entered a wrong code or someone tried to intercept your connection
sv: Det gick inte att etablera en säker anslutning.
    Antingen har din partner angivit en felaktig kod eller så försökte någon snappa upp din anslutning

en: An unexpected error occurred:
    %s
sv: Ett oväntat fel inträffade:
    %s

en: Select and send key
sv: Välj och skicka nyckel

en: Select and Send key
sv: Välj och skicka nyckel

en: Also use the Internet to transfer the certificate
sv: Använd även internet för att överföra certifikatet

en: You don't have any keys!
    Please use, e.g. Seahorse to create one.
sv: Du har inga nycklar!
    Använd exempelvis Seahorse för att skapa en.

en: Very slow or no Internet connection!
sv: Ingen eller väldigt långsam internetanslutning!

en: The signature has been successfully imported!
sv: Lyckades importera signaturen!

en: Returns the received certification back to the sender, so that the sender can make use of your OpenPGP certificate
sv: Skickar tillbaka den mottagna certifieringen till avsändaren, så att avsändaren kan använda ditt OpenPGP-certifikat

en: Display more details for the error.
sv: Visa mer detaljer för felet.

en: An error occurred while trying to import the signature.
sv: Ett fel uppstod vid försök att importera signaturen.

note: This refers to the key being certified by someone rather than the key used for certifying someone
en: <b>Select a key for signing</b>
sv: <b>Välj en nyckel att signera</b>

en: <small>Times signed</small>
sv: <small>Antal gånger signerad</small>

en: Keylist
sv: Nyckellista

en: <small>To have the key signed, the other person must enter the security code, or scan the QR code</small>
sv: <small>För att nyckeln ska signeras måste den andra personen ange säkerhetskoden eller läsa av QR-koden</small>

en: <b>Key Details</b>
sv: <b>Nyckeldetaljer</b>

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: <b>QR Code</b>
sv: <b>QR-kod</b>

en: Hi $uid,
    
    
    I have just signed your key
    
          $fingerprint
    
    
    Thanks for letting me sign your key!
    
    --
    GNOME Keysign
sv: Hej $uid,
    
    
    Jag har just signerat din nyckel
    
          $fingerprint
    
    
    Tack för att jag fick signera din nyckel!
    
    --
    GNOME Nyckelsignering

en: Wrong message authentication code
sv: Felaktig autentiseringskod för meddelande
