gnome-games - en to ca translation catalogue (73 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
ca: Puzles relacionats

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
ca: Commuta el menú del joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
ca: Reinicia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
ca: _Canvia el puzle contextual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
ca: Selecciona un puzle nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
ca: Puzle anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
ca: següent puzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
ca: Grup de puzles anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
ca: Següent grup de puzles

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
ca: Puntuacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
ca: Diàleg de Puntuacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
ca: Surt

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
ca: _Puntuacions

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
ca: _Ajuda

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
ca: _Quant al Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
ca: To_rna a començar

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
ca: Senda a Huarong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
ca: Paquet de desafiament

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
ca: Paquet d'habilitats

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
ca: Anterior

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
ca: Següent

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
ca: _Canvia el trencaclosques

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
ca: Seleccioneu un altre trencaclosques

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
ca: Moure comptador

en: Slide blocks to solve the puzzle
ca: Moveu els blocs per resoldre el trencaclosques

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
ca: El GNOME Klotski és un conjunt de trencaclosques de moure blocs. L'objectiu és moure el bloc amb un patró a l'àrea delimitada pels punts verds. Per aconseguir-ho heu de fer que els altres blocs deixin pas. Completeu cada trencaclosques amb el menor nombre de moviments possible!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
ca: El GNOME Klotski conté una trentena de disposicions de trencaclosques diferents de diversa dificultat. Algunes disposicions són semblants i només canvia la mida d'algun bloc. Altres disposicions són més variades.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
ca: joc;estratègia;lògica;moviment;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
ca: El trencaclosques que s'està jugant

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
ca: El número del trencaclosques que s'està jugant.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
ca: L'amplada, en píxels, de la finestra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
ca: L'alçada, en píxels, de la finestra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per a habilitar el mode maximitzat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si és «true» (cert), la finestra principal s'inicia maximitzada.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
ca: Mostra la informació de la versió i surt

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
ca: Només 18 moviments

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
ca: Margarida

note: Translators: puzzle name
en: Violet
ca: Violeta

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
ca: Rosella

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
ca: Pensament

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
ca: Floc de neu

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
ca: Ase vermell

note: Translators: puzzle name
en: Trail
ca: Senda

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
ca: Emboscada

note: Translators: puzzle name
en: Success
ca: Èxit

note: Translators: puzzle name
en: Bone
ca: Ós

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
ca: Sort

note: Translators: puzzle name
en: Fool
ca: Ximple

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
ca: Salomó

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
ca: Cleòpatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
ca: Tauró

note: Translators: puzzle name
en: Rome
ca: Roma

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
ca: Trencaclosques Pennant

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
ca: Ítaca

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
ca: Peloponès

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
ca: Polonesa

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
ca: Oceà bàltic

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
ca: Pastís americà

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
ca: Embús de trànsit

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
ca: Raigs de sol

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
ca: Trencaclosques

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
ca: S'ha completat el nivell.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
ca: Lars Rydlinge (autor original)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
ca: Trencaclosques de moure blocs
