gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (76 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
hr: Slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
hr: Uklj/Isklj izbornik igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
hr: Ponovno pokreni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
hr: _Promijeni slagalicu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
hr: Odaberi novu slagalicu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
hr: Prijašnja slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
hr: Sljedeća slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
hr: Prijašnja grupa slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
hr: Sljedeća grupa slagalica

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
hr: Rezultati

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
hr: Dijalog rezultata

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
hr: _Rezultati

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
hr: _O Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
hr: Pokreni ispočetka

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
hr: Huarong staza

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
hr: Paket izazova

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
hr: Paket vještina

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
hr: Prijašnje

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
hr: Sljedeće

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
hr: _Promijeni slagalicu

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
hr: Odaberi drugu slagalicu

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
hr: Brojač poteza

en: Slide blocks to solve the puzzle
hr: Pomičite blokove kako bi riješili slagalicu

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
hr: GNOME Klotski je skup slagalica klizećih blokova. Cilj je premjestiti blok s uzorkom na područje obrubljeno zelenim oznakama. Kako biste to učinili, morat ćete skloniti druge blokove sa puta. Završite svaku slagalicu u što manje poteza!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
hr: GNOME Klotski dolazi sa blizu trideset različitih rasporeda puzli raznih razina teškoće. Neki od rasporeda su slični a razlika je u samo nekoliko blokova. Ostali rasporedi imaju više razina.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
hr: igra;strategija;logika;potez;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
hr: Slagalica u igri

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
hr: Broj odigranih slagalica.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
hr: Širina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
hr: Širina prozora u pikselima

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
hr: Visina prozora u pikselima

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hr: Oznaka za omogućavanje uvećanog stanja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hr: Ako je “true”, glavni prozor se pokreće u uvećanom načinu rada.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
hr: Samo 18 koraka

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
hr: Tratinčica

note: Translators: puzzle name
en: Violet
hr: Ljubičasta

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
hr: Mak

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
hr: Visibaba

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
hr: Crveni magarac

note: Translators: puzzle name
en: Trail
hr: Staza

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
hr: Zasjeda

note: Translators: puzzle name
en: Success
hr: Uspjeh

note: Translators: puzzle name
en: Bone
hr: Kost

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
hr: Bogatstvo

note: Translators: puzzle name
en: Fool
hr: Budala

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
hr: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
hr: Morski pas

note: Translators: puzzle name
en: Rome
hr: Rim

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
hr: Slagalica zastavica

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
hr: Itaka

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
hr: Peloponez

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
hr: Poljska

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
hr: Baltičko more

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
hr: Američka pita

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
hr: Prometni krkanjac

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
hr: Sunčeve zrake

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
hr: Slagalica

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
hr: Razina završena.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
hr: Lars Rydlinge (izvorni autor)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
hr: Robert Ancell (port u valu)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
hr: John Cheetham (port u valu)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
hr: Slagalice od klizećih blokova

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
hr: Autorsko pravo © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Arnaud Bonatti
