gnome-games master - en to kk translation catalogue (78 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
kk: Жұмбақ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
kk: Ойын мәзірін көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
kk: Қайта қосу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
kk: Жұмбақтың қалқымалы терезесін өзгерту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
kk: Жаңа жұмбақты таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
kk: Алдыңғы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
kk: Келесі жұмбақ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
kk: Алдыңғы жұмбақтар тобы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
kk: Келесі жұмбақтар тобы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
kk: Есептер

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
kk: Есептер

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
kk: _Есептер

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
kk: Klotski тур_алы

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
kk: Басынан ба_стау

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
kk: Хуаронг ізі

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
kk: Сынау жиынтығы

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
kk: Шеберлік жиынтығы

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
kk: Алдыңғы

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
kk: Келесі

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
kk: Жұмбақты ауы_стыру

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
kk: Басқа жұмбақты таңдау

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
kk: Санағышты жылжытады

en: Slide blocks to solve the puzzle
kk: Жұмбақты шешу үшін блоктарды жылжытыңыз

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
kk: GNOME Klotski — блокты сырғымалы жұмбақтар жиынтығы. Оның мақсаты – жасыл маркерлермен шекаралас аймаққа әшекейленген блокты көшіру. Ол үшін басқа блоктарды жолдан тыс ығыстыру қажет. Әр жұмбақты мүмкіндігінше аз жылжумен аяқтаңыз!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
kk: GNOME Klotski қиындығы әр түрлі болатын отызға жуық түрлі жұмбақ жаймалардан тұрады. Кейбір жаймалар өзара ұқсас және айырмашылығы тек бір немесе бірнеше блокта болады. Басқа жаймалар өзгеше болады.

en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
kk: ойын;стратегия;логика;жылжыту;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
kk: Ойнаудағы жұмбақ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
kk: Ойналып тұрған жұмбақтың нөмірі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
kk: Терезе ені, пиксельмен

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
kk: Егер "true" болса, басты терезе максималды күйінде іске қосылатын болады.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
kk: Тек 18 қадам

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
kk: Дәстүргүл

note: Translators: puzzle name
en: Violet
kk: Күлгін

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
kk: Көкнәр

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
kk: Бақ фиалкасы

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
kk: Бәйшешек

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
kk: Қызыл есек

note: Translators: puzzle name
en: Trail
kk: Соқпақ

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
kk: Торуыл

note: Translators: puzzle name
en: Agatka
kk: Агатка

note: Translators: puzzle name
en: Success
kk: Сәтті

note: Translators: puzzle name
en: Bone
kk: Сүйек

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
kk: Бақыт

note: Translators: puzzle name
en: Fool
kk: Ақымақ

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
kk: Соломон

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
kk: Клеопатра

note: Translators: puzzle name
en: Shark
kk: Акула

note: Translators: puzzle name
en: Rome
kk: Рим

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
kk: Пенант жұмбағы

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
kk: Итака

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
kk: Пелопоннес

note: Translators: puzzle name
en: Transeuropa
kk: Трансевропа

note: Translators: puzzle name
en: Lodzianka
kk: Лодзянка

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
kk: Полонез

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
kk: Балтық теңізі

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
kk: Американдық бәліш

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
kk: Көлік кептелісі

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
kk: Күн сәулесі

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
kk: Жұмбақ

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
kk: Деңгей аяқталды.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
kk: Lars Rydlinge (бастапқы авторы)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
kk: Robert Ancell (vala порты)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
kk: John Cheetham (vala порты)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
kk: Сырғанау блоктық жұмбақтары
