Gnome-Games 2.0.x - en to ms translation catalogue (52 entries)

en: _Scores
ms: _Skor

en: _Help
ms: _Bantuan

en: _About Klotski
ms: Perih_al Klotski

en: Huarong Trail
ms: Laluan Huarong

en: Challenge Pack
ms: Pek Cabaran

en: Skill Pack
ms: Pek Mahir

note: <property name="use-underline">True</property> TODO
en: Previous
ms: Terdahulu

note: <property name="use-underline">True</property> TODO
en: Next
ms: Berikutnya

en: _Start Over
ms: _Mula Balik

en: Restart the current puzzle
ms: Mula semula teka-teki semasa

en: _Change Puzzle
ms: _Ubah Teka-teki

en: Choose an other puzzle
ms: Pilih satu teka-teki lain

en: GNOME Klotski
ms: Klotski GNOME

en: Slide blocks to solve the puzzle
ms: Tolak blok-blok untuk menyelesaikan teka-teki

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
ms: Klotski GNOME ialah satu set teka-teki menolak blok. Objektif adalah untuk menggerakkan blok khusus ke kawasan bersempadan hijau. Untuk membuatnya, anda perlu menolak blok keluar. Selesaikan setiap teka-teki dengan sedikit langkah yang mungkin!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
ms: Klotski GNOME disertakan hampir tiga puluh bentangan teka-teki dengan kesukaran berbeza. Sesetengah bentangan adalah serupa tetapi saiz satu atau lebih bloknya berlainan. Lain-lain bentangan adalah berbeza.

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
ms: permainan;strategi;logik;gerak;

en: The puzzle in play
ms: Masih bermain teka-teki

en: The number of the puzzle being played.
ms: Bilangan teka-teki yang dimainkan.

en: Width of the window in pixels
ms: Lebar tetingkap dalam piksel

en: Height of the window in pixels
ms: Tinggi tetingkap dalam piksel

en: true if the window is maximized
ms: benar jika tetingkap dimaksimumkan

en: Print release version and exit
ms: Cetak versi keluaran dan keluar

en: Sliding block puzzles
ms: Teka-teki menolak blok

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
ms: Hak Cipta © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
ms: Hak cipta © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ms: Hak cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: puzzle name
en: Only 18 Steps
ms: Hanya 18 Langkah

note: puzzle name
en: Daisy
ms: Bunga Daisy

note: puzzle name
en: Violet
ms: Ungu

note: puzzle name
en: Poppy
ms: Popi

note: puzzle name
en: Snowdrop
ms: Titisan Salji

note: puzzle name - sometimes called "Le'Ane Rouge"
en: Red Donkey
ms: Keldai Merah

note: puzzle name
en: Trail
ms: Jejak

note: puzzle name
en: Ambush
ms: Serang Hendap

note: puzzle name
en: Success
ms: Berjaya

note: puzzle name
en: Bone
ms: Tulang

note: puzzle name
en: Fortune
ms: Tuah

note: puzzle name
en: Fool
ms: Bodoh

note: puzzle name
en: Solomon
ms: Sulaiman

note: puzzle name
en: Shark
ms: Jerung

note: puzzle name
en: Rome
ms: Rom

note: puzzle name
en: Pennant Puzzle
ms: Teka-teki Darjah

note: puzzle name
en: Transeuropa
ms: Transeropah

note: puzzle name
en: Baltic Sea
ms: Laut Baltic

note: puzzle name
en: American Pie
ms: Pai Amerika

note: puzzle name
en: Traffic Jam
ms: Sesak Jalan

note: puzzle name
en: Sunshine
ms: Matahari

note: Label on the scores dialog, next to dropdown */
en: Puzzle
ms: Teka-teki

en: Moves: %d
ms: Gerakan: %d

en: Level completed.
ms: Aras selesai.
