gnome-klotski - en to pl translation catalogue (80 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
pl: Związane z układanką

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
pl: Przełączenie menu gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
pl: Rozpoczęcie od początku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
pl: Zmiana układanki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
pl: Wybór nowej układanki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
pl: Poprzednia układanka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
pl: Następna układanka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
pl: Poprzednia grupa układanek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
pl: Następna grupa układanek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
pl: Wyniki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
pl: Okno wyników

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pl: Przełączenie głównego menu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
pl: O grze

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
pl: Zakończenie działania

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
pl: Wy_niki

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
pl: Pomo_c

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
pl: _O grze

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
pl: _Zacznij od początku

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
pl: Ścieżka Huarong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
pl: Paczka wyzwania

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
pl: Paczka umiejętności

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
pl: Wstecz

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
pl: Dalej

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Klotski
pl: Klocki

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
pl: Z_mień układankę

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
pl: Wybiera inną układankę

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
pl: Liczba ruchów

en: GNOME Klotski
pl: Klocki GNOME

en: Slide blocks to solve the puzzle
pl: Przesuń klocki, aby rozwiązać układankę

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
pl: Klocki GNOME to zestaw przesuwanych układanek. Celem jest przesunięcie oznaczonego klocka do obszaru między zielonymi znacznikami. Aby to zrobić, należy przesuwać inne klocki. Im mniej ruchów, tym lepiej!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
pl: Klocki GNOME zawierają prawie trzydzieści różnych układanek o różnym poziomie trudności. Niektóre układanki są podobne i różnią się tylko wielkością jednego lub więcej klocków, a inne są bardziej zróżnicowane.

en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
pl: gra;gierka;strategiczna;strategia;logiczna;logika;ruch;przesuwanie;przesunięcie;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
pl: Rozwiązywana układanka

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
pl: Numer rozwiązywanej układanki.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
pl: Szerokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
pl: Szerokość okna w pikselach

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
pl: Wysokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
pl: Wysokość okna w pikselach

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pl: Flaga włączająca tryb zmaksymalizowany

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pl: Jeśli wynosi „true”, to główne okno jest uruchamiane w trybie zmaksymalizowanym.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
pl: Wyświetla wersję wydania i kończy działanie

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
pl: Tylko 18 kroków

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
pl: Stokrotka

note: Translators: puzzle name
en: Violet
pl: Fiołek

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
pl: Mak

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
pl: Bratek

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
pl: Przebiśnieg

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
pl: Czerwony osioł

note: Translators: puzzle name
en: Trail
pl: Ścieżka

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
pl: Zasadzka

note: Translators: puzzle name
en: Success
pl: Zwycięstwo

note: Translators: puzzle name
en: Bone
pl: Kość

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
pl: Fortuna

note: Translators: puzzle name
en: Fool
pl: Głupek

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
pl: Salomon

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
pl: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
pl: Rekin

note: Translators: puzzle name
en: Rome
pl: Rzym

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
pl: Puzzle proporcowe

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
pl: Itaka

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
pl: Peloponez

note: Translators: puzzle name
en: Lodzianka
pl: Łodzianka

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
pl: Polonez

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
pl: Morze Bałtyckie

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
pl: Korek

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
pl: Promyczek

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
pl: Układanka

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
pl: Poziom ukończony.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
pl: Lars Rydlinge (oryginalny autor)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
pl: Robert Ancell (port na język Vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
pl: John Cheetham (port na język Vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
pl: Przesuwana układanka

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
pl: Copyright © 1999-2008 Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
pl: Copyright © %u-%u Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
pl: Copyright © %u-%u Arnaud Bonatti
