gnome-klotski - en to pt_BR translation catalogue (73 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
pt_BR: Relacionado com quebra-cabeça

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
pt_BR: Acessa o menu do jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
pt_BR: Reinicia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
pt_BR: Muda o popover do quebra-cabeça

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
pt_BR: Seleciona novo quebra-cabeça

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
pt_BR: Próximo quebra-cabeça

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
pt_BR: Grupo de quebra-cabeças anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
pt_BR: Próximo grupo de quebra-cabeças

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
pt_BR: Pontuações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
pt_BR: Diálogo de pontuações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
pt_BR: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pt_BR: Acessa o menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
pt_BR: _Pontuações

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
pt_BR: Aj_uda

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
pt_BR: _Sobre o Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
pt_BR: Reco_meçar

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
pt_BR: Trilha Huarong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
pt_BR: Pacote desafio

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
pt_BR: Pacote habilidade

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
pt_BR: Anterior

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
pt_BR: Próximo

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
pt_BR: Mu_dar quebra-cabeça

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
pt_BR: Escolher um outro quebra-cabeça

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
pt_BR: Move o contador

en: Slide blocks to solve the puzzle
pt_BR: Deslize os blocos para resolver o quebra-cabeça

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
pt_BR: O GNOME Klotski é um conjunto de quebra-cabeças de deslizar blocos. O objetivo é mover o bloco modelado para área delimitada por marcadores verdes. Para isso, você precisa deslizar outros blocos para fora do caminho. Complete cada quebra-cabeça no menor número possível de movimentos!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
pt_BR: GNOME Klotski vem com cerca de trinta diferentes disposições de quebra-cabeça de diferentes graus de dificuldade. Algumas das disposições são semelhantes e apenas o tamanho de um ou mais blocos são diferentes. Outras disposições tem mais variedade.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
pt_BR: jogo;game;estratégia;lógica;movimento;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
pt_BR: O quebra-cabeça em jogo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
pt_BR: O número do quebra-cabeça sendo jogado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
pt_BR: A largura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
pt_BR: A largura da janela em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
pt_BR: A altura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
pt_BR: A altura da janela em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pt_BR: Um sinalizador para habilitar o modo maximado

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pt_BR: Se “true”, a janela principal inicia no modo maximizado.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
pt_BR: Imprime a versão de lançamento e sai

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
pt_BR: Apenas 18 passos

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
pt_BR: Margarida

note: Translators: puzzle name
en: Violet
pt_BR: Violeta

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
pt_BR: Papoula

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
pt_BR: Amor-perfeito

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
pt_BR: Floco de neve

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
pt_BR: Asno vermelho

note: Translators: puzzle name
en: Trail
pt_BR: Trilha

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
pt_BR: Emboscada

note: Translators: puzzle name
en: Success
pt_BR: Sucesso

note: Translators: puzzle name
en: Bone
pt_BR: Osso

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
pt_BR: Sorte

note: Translators: puzzle name
en: Fool
pt_BR: Tolo

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
pt_BR: Solomão

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
pt_BR: Cleópatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
pt_BR: Tubarão

note: Translators: puzzle name
en: Rome
pt_BR: Roma

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
pt_BR: Bandeirola

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
pt_BR: Peloponeso

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
pt_BR: Polonês

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
pt_BR: Mar Báltico

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
pt_BR: Engarrafamento

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
pt_BR: Raio de Sol

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
pt_BR: Nível concluído.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
pt_BR: Lars Rydlinge (autor original)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
pt_BR: Robert Ancell (porte para vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
pt_BR: John Cheetham (porte para vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
pt_BR: Quebra-cabeça de blocos deslizantes
