gnome-klotski - en to sr translation catalogue (83 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
sr: Сродно слагалицама

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
sr: Промени стање менија игре

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
sr: Поново покрени

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
sr: Промени искакућу слагалицу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
sr: Изабери нову слагалицу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
sr: Претходна слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
sr: Следећа слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
sr: Претходна група слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
sr: Следећа група слагалица

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
sr: Резултати

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
sr: Прозорче резултата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sr: Промени стање главног менија

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sr: Пречице на тастатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sr: Помоћ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sr: О програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sr: Излаз

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sr: _Резултати

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пречице на _тастатури

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sr: По_моћ

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
sr: _О Клотскију

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
sr: _Покрени

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
sr: Хуаронг траг

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
sr: Вишезов

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
sr: Умеће

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
sr: Претходна

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
sr: Следећа

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Klotski
sr: Клотски

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
sr: _Промени слагалицу

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
sr: Изаберите другу слагалицу

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
sr: Против-предлог

en: GNOME Klotski
sr: Гном Клотски

en: Slide blocks to solve the puzzle
sr: Гурајте блокове да решите слагалицу

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
sr: Гном Клотски је скуп слагалица клизајућег блока. Циљ ове игре је да преместите највећи блок у област оивичену зеленим ознакама. Да изведете ово, морате да одгурате остале блокове са пута. Завршите сваку слагалицу у што мањем броју потеза!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
sr: Гном Клотски долази са скоро тридесет другачијих распореда слагалице различитих тежина. Неки распореди су слични а разликују се само у величини једног или неколико блокова. Други распореди имају више варијетета.

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
sr: клотски;игра;стратегија;логика;потез;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
sr: Слагалица која се игра

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
sr: Број слагалице која се игра.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
sr: Ширина прозора

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
sr: Ширина прозора у тачкама

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
sr: Висина прозора

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
sr: Висина прозора у тачкама

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sr: Заставица за омогућавање увећаног режима

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sr: Ако је тачно, главни прозор ће бити увећан.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
sr: Исписује издање и излази

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
sr: Само 18 корака

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
sr: Красуљак

note: Translators: puzzle name
en: Violet
sr: Љубичица

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
sr: Мак

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
sr: Дан и ноћ

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
sr: Пахуљица

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
sr: Црвено магаре

note: Translators: puzzle name
en: Trail
sr: Траг

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
sr: Заседа

note: Translators: puzzle name
en: Agatka
sr: Агатка

note: Translators: puzzle name
en: Success
sr: Успешно

note: Translators: puzzle name
en: Bone
sr: Коска

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
sr: Судбина

note: Translators: puzzle name
en: Fool
sr: Будала

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
sr: Соломон

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
sr: Клеопатра

note: Translators: puzzle name
en: Shark
sr: Ајкула

note: Translators: puzzle name
en: Rome
sr: Рим

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
sr: Пенант

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
sr: Итака

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
sr: Пелопонез

note: Translators: puzzle name
en: Transeuropa
sr: Трансевропа

note: Translators: puzzle name
en: Lodzianka
sr: Лођјанка

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
sr: Полонеза

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
sr: Балтичко море

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
sr: Америчка пита

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
sr: Саобраћајна гужва

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
sr: Сунчев сјај

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
sr: Слагалица

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
sr: Ниво је завршен.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
sr: Lars Rydlinge (изворни творац)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
sr: Robert Ancell (пренос у вала језик)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
sr: John Cheetham (пренос у вала језик)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
sr: Слагалица са клизајућим блоковима

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
sr: Ауторска права © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
sr: Ауторска права © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sr: Ауторска права © %u-%u – Arnaud Bonatti
