gnome-klotski - en to sr translation catalogue (55 entries)

en: GNOME Klotski
sr: Gnom Klotski

en: Slide blocks to solve the puzzle
sr: Gurajte blokove da rešite slagalicu

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
sr: Gnom Klotski je skup slagalica klizajućeg bloka. Cilj ove igre je da premestite najveći blok u oblast oivičenu zelenim oznakama. Da izvedete ovo, morate da odgurate ostale blokove sa puta. Završite svaku slagalicu u što manjem broju poteza!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
sr: Gnom Klotski dolazi sa skoro trideset drugačijih rasporeda slagalice različitih težina. Neki rasporedi su slični a razlikuju se samo u veličini jednog ili nekoliko blokova. Drugi rasporedi imaju više varijeteta.

en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: game;strategy;logic;move;
sr: klotski;igra;strategija;logika;potez;

en: Huarong Trail
sr: Huarong trag

en: Challenge Pack
sr: Višezov

en: Skill Pack
sr: Umeće

en: Previous
sr: Prethodna

en: Next
sr: Sledeća

en: _Start Over
sr: _Pokreni

en: Restart the current puzzle
sr: Ponovo pokreni tekuću slagalicu

en: _Change Puzzle
sr: _Promeni slagalicu

en: Choose an other puzzle
sr: Izaberite drugu slagalicu

en: _Scores
sr: _Rezultati

en: _Help
sr: Po_moć

en: _About
sr: _O programu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: The puzzle in play
sr: Slagalica koja se igra

en: The number of the puzzle being played.
sr: Broj slagalice koja se igra.

en: Width of the window in pixels
sr: Širina prozora u tačkama

en: Height of the window in pixels
sr: Visina prozora u tačkama

en: true if the window is maximized
sr: izabrano ako je prozor uvećan

en: Print release version and exit
sr: Ispisuje izdanje i izlazi

en: Sliding block puzzles
sr: Slagalica sa klizajućim blokovima

note: puzzle name
en: Only 18 Steps
sr: Samo 18 koraka

note: puzzle name
en: Daisy
sr: Krasuljak

note: puzzle name
en: Violet
sr: Ljubičica

note: puzzle name
en: Poppy
sr: Mak

note: puzzle name
en: Pansy
sr: Dan i noć

note: puzzle name
en: Snowdrop
sr: Pahuljica

note: puzzle name - sometimes called "Le'Ane Rouge"
en: Red Donkey
sr: Crveno magare

note: puzzle name
en: Trail
sr: Trag

note: puzzle name
en: Ambush
sr: Zaseda

note: puzzle name
en: Success
sr: Uspešno

note: puzzle name
en: Bone
sr: Koska

note: puzzle name
en: Fortune
sr: Sudbina

note: puzzle name
en: Fool
sr: Budala

note: puzzle name
en: Cleopatra
sr: Kleopatra

note: puzzle name
en: Shark
sr: Ajkula

note: puzzle name
en: Rome
sr: Rim

note: puzzle name
en: Pennant Puzzle
sr: Penant

note: puzzle name
en: Ithaca
sr: Itaka

note: puzzle name
en: Pelopones
sr: Peloponez

note: puzzle name
en: Transeuropa
sr: Transevropa

note: puzzle name
en: Lodzianka
sr: Lođjanka

note: puzzle name
en: Polonaise
sr: Poloneza

note: puzzle name
en: Baltic Sea
sr: Baltičko more

note: puzzle name
en: American Pie
sr: Američka pita

note: puzzle name
en: Traffic Jam
sr: Saobraćajna gužva

note: puzzle name
en: Sunshine
sr: Sunčev sjaj

note: Label on the scores dialog, next to dropdown */
en: Puzzle
sr: Slagalica

en: Moves: %d
sr: Potezi: %d

en: Level completed.
sr: Nivo je završen.
