gnome-klotski - en to sv translation catalogue (74 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
sv: Pusselrelaterat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
sv: Öppna/stäng spelmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
sv: ”Byt pussel”-kontextfönstret

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
sv: Välj ett nytt pussel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
sv: Föregående pussel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
sv: Nästa pussel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
sv: Föregående pusselgrupp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
sv: Nästa pusselgrupp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
sv: Poäng

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
sv: Poänglista

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sv: Öppna/stäng huvudmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sv: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sv: _Poäng

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
sv: _Om Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
sv: _Börja om

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
sv: Huarong-stigen

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
sv: Utmaningspaketet

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
sv: Skicklighetspaketet

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
sv: Föregående

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
sv: Nästa

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
sv: B_yt pussel

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
sv: Välj ett annat pussel

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
sv: Dragräknare

en: Slide blocks to solve the puzzle
sv: Flytta på klossar för att lösa pusslet

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
sv: GNOME Klotski är en uppsättning pussel där man flyttar på klossar. Målet är att flytta den mönstrade klossen till området som omges av gröna markörer. För att uppnå detta måste du flytta andra klossar ur vägen. Lös varje pussel på så få drag som möjligt!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
sv: GNOME Klotski innehåller nästan trettio olika pussel av varierande svårighet. Vissa av pusslen är lika varandra, där bara storleken på en eller flera klossar skiljer dem åt. Andra pussel är mer varierade.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
sv: spel;strategi;logik;förflyttning;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
sv: Pusslet som spelas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
sv: Numret på det pussel som spelas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
sv: Bredden på fönstret

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
sv: Höjden på fönstret

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sv: En flagga för att aktivera maximerat läge

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sv: Om ”true” (sant) startas huvudfönstret i maximerat läge.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
sv: Skriv ut utgåvans version och avsluta

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
sv: Endast 18 steg

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
sv: Tusensköna

note: Translators: puzzle name
en: Violet
sv: Viol

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
sv: Vallmo

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
sv: Pensé

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
sv: Snödroppe

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
sv: Röda åsnan

note: Translators: puzzle name
en: Trail
sv: Stig

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
sv: Bakhåll

note: Translators: puzzle name
en: Success
sv: Framgång

note: Translators: puzzle name
en: Bone
sv: Ben

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
sv: Lyckan

note: Translators: puzzle name
en: Fool
sv: Tok

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
sv: Salomo

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
sv: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
sv: Haj

note: Translators: puzzle name
en: Rome
sv: Rom

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
sv: Vimpelpussel

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
sv: Ithaka

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
sv: Peloponnesos

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
sv: Polonäs

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
sv: Östersjön

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
sv: Trafikstockning

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
sv: Solsken

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
sv: Pussel

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
sv: Nivån färdig.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
sv: Lars Rydlinge (ursprunglig upphovsman)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
sv: Robert Ancell (portering till vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
sv: John Cheetham (portering till vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
sv: Pussel med flyttbara klossar
