gnome-games - en to uk translation catalogue (83 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
uk: Пов'язані із головоломками

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
uk: Перемкнути меню гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
uk: Перезапустити

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
uk: Накладна панель зміни головоломок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
uk: Вибрати нову головоломку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
uk: Попередня головоломка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
uk: Наступна головоломка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
uk: Попередня група головоломок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
uk: Наступна група головоломок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
uk: Результати

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
uk: Вікно результатів

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
uk: Вийти

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
uk: _Результати

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
uk: _Про «Кльоцки»

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
uk: _Почати знову

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
uk: Поїзд HuaRong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
uk: Набір відкриттів

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
uk: Важкий набір

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
uk: Назад

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
uk: Далі

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Klotski
uk: Кльоцки

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
uk: _Змінити головоломку

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
uk: Вибрати іншу головоломку

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
uk: Лічильник ходів

en: GNOME Klotski
uk: Кльоцки GNOME

en: Slide blocks to solve the puzzle
uk: Ковзати блоки для вирішення головоломки

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
uk: Кльоцки GNOME — набір розсувних головоломок. Ціль — перемістити шаблонний блок на ділянку оточену зеленими маркерами. Щоб це зробити, вам треба розсунути інші блоки в сторони. Виконайте кожну головоломку в якнайменше ходів!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
uk: Кльоцки GNOME містить біля тридцяти різних головоломок різної складності. Деякі схожі й відрізняються тільки розміром декількох блоків. Інші мають більше різноманіття.

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
uk: гра;стратегія;логіка;хід;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
uk: Поточна головоломка

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
uk: Номер поточної головоломки.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
uk: Ширина вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна у точках

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна у точках

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
uk: Прапорець для вмикання максимізованого режиму

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
uk: Якщо вказано «true», основне вікно відкриватиметься у максимізованому режимі.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
uk: Лише 18 кроків

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
uk: Дейзі

note: Translators: puzzle name
en: Violet
uk: Вайолет

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
uk: Мак

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
uk: Анютині очі

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
uk: Снігопад

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
uk: Червоний віслюк

note: Translators: puzzle name
en: Trail
uk: Вантажівка

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
uk: Засідка

note: Translators: puzzle name
en: Agatka
uk: Агатка

note: Translators: puzzle name
en: Success
uk: Успіх

note: Translators: puzzle name
en: Bone
uk: Кість

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
uk: Фортуна

note: Translators: puzzle name
en: Fool
uk: Дурень

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
uk: Соломон

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
uk: Клеопатра

note: Translators: puzzle name
en: Shark
uk: Акула

note: Translators: puzzle name
en: Rome
uk: Рим

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
uk: Загадка Вимпел

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
uk: Ітака

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
uk: Пелопонес

note: Translators: puzzle name
en: Transeuropa
uk: Європа

note: Translators: puzzle name
en: Lodzianka
uk: Лодзянка

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
uk: Полонез

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
uk: Балтійське море

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
uk: Американський пиріг

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
uk: Пробка

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
uk: Сонячне сяйво

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
uk: Головоломка

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
uk: Рівень пройдено

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
uk: Lars Rydlinge (автор початкової версії)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
uk: Robert Ancell (портування на vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
uk: John Cheetham (портування на vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
uk: Головоломки з розсуванням блоків

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
uk: © Lars Rydlinge, 1999–2008

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
uk: © Michael Catanzaro, %u–%u

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
uk: © Arnaud Bonatti, %u–%u
