gnome-games - en to fi translation catalogue (73 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
fi: Pulmaan liittyvä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
fi: Avaa tai sulje pelivalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
fi: Aloita uudelleen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
fi: Vaihda pulmaa -kehote

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
fi: Valitse uusi pulma

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
fi: Edellinen pulma

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
fi: Seuraava pulma

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
fi: Edellinen pulmaryhmä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
fi: Seuraava pulmaryhmä

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
fi: Pisteet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
fi: Pisteikkuna

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fi: Avaa tai sulje päävalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
fi: Tietoja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
fi: _Pisteet

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
fi: O_hje

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
fi: _Tietoja - Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
fi: _Aloita alusta

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
fi: Huarong-jälki

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
fi: Haastepaketti

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
fi: Taitopaketti

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
fi: Edellinen

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
fi: Seuraava

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
fi: _Vaihda pulmaa

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
fi: Valitse toinen pulma

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
fi: Siirtojen laskuri

en: GNOME Klotski
fi: Gnomen Klotski

en: Slide blocks to solve the puzzle
fi: Ratkaise pulmat siirtämällä palikoita

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
fi: Klotski on kokoelma pulmia, jotka koostuvat liikuteltavista palikoista. Tavoite on siirtää kuvioitu palikka vihreillä palikoilla merkityille alueelle. Onnistuaksesi sinun tulee siirtää muut palikat pois tieltä. Selvitä jokainen pulma mahdollisimman vähällä määrällä siirtoja!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
fi: Gnomen Klotski sisältää lähes 30 vaikeustasoiltaan ja asetteleluiltaan erilaista pulmaa.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
fi: game;strategy;logic;move;strategia;logiikka;siirto;peli;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
fi: Pelattava pulma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
fi: Pelattavan pulman järjestysnumero.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fi: Valitsin suurennetun tilan käyttöön

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fi: jos "true", pääikkuna aukeaa suurennetussa tilassa

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
fi: Näytä julkaisuversio ja sulkeudu

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
fi: Vain 18 vaihetta

note: Translators: puzzle name
en: Violet
fi: Violetti

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
fi: Lumivyöry

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
fi: Punainen aasi

note: Translators: puzzle name
en: Trail
fi: Jälki

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
fi: Väijytys

note: Translators: puzzle name
en: Success
fi: Onnistuminen

note: Translators: puzzle name
en: Bone
fi: Luu

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
fi: Sananlasku

note: Translators: puzzle name
en: Fool
fi: Typerys

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
fi: Salomon

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
fi: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
fi: Hai

note: Translators: puzzle name
en: Rome
fi: Rooma

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
fi: Viiripulma

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
fi: Itä-meri

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
fi: Amerikkalainen piiras

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
fi: Liikennetukos

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
fi: Auringonpaiste

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
fi: Pulma

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
fi: Taso läpäisty.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
fi: Lars Rydlinge (alkuperäinen tekijä)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
fi: Robert Ancell (vala-sovitus)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
fi: John Cheetham (vala-sovitus)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
fi: Pulmapeli, jossa liu'utetaan palikoita

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
fi: Tekijänoikeus © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Arnaud Bonatti
