gnome-games - en to nl translation catalogue (63 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
nl: Puzzelgerelateerd

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
nl: Spelmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
nl: Herstarten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
nl: Puzzelmenu wijzigen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
nl: Nieuwe puzzel selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
nl: Vorige puzzel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
nl: Volgende puzzel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
nl: Vorige puzzelgroep

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
nl: Volgende puzzelgroep

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
nl: Scorevenster

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
nl: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
nl: _Over Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
nl: Opnieuw _starten

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
nl: Huarong-spoor

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
nl: Uitdaging

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
nl: Vaardigheid

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
nl: Vorige

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
nl: Volgende

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
nl: Puzzel _veranderen

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
nl: Een andere puzzel kiezen

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
nl: Zettenteller

en: GNOME Klotski
nl: Gnome Klotski

en: Slide blocks to solve the puzzle
nl: Verschuif blokken om de puzzel op te lossen

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
nl: Gnome Klotski is een verzameling van blokschuifpuzzels. Het doel is om het grote blok naar het gebied, aangegeven met groene vierkantjes, te verplaatsen. Om dit te bereiken zult u andere blokken aan de kant moeten schuiven. Voltooi elke puzzel met zo min mogelijk zetten!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
nl: Gnome Klotski wordt geleverd met bijna dertig verschillende puzzel-indelingen van verschillende moeilijkheidsgraden. Sommige indelingen lijken op elkaar en dan is alleen de grootte van één of meerdere blokken anders. Andere indelingen hebben meer variëteit.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
nl: game;strategy;logic;move;spel;strategie;logica;zet;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
nl: De huidige puzzel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
nl: Het nummer van de huidige puzzel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
nl: Een vlag om de gemaximaliseerde modus in te schakelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
nl: Indien ingeschakeld wordt het hoofdvenster bij opstarten gemaximaliseerd.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie printen en afsluiten

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
nl: Slechts 18 stappen

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
nl: Sneeuwvlok

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
nl: Rode ezel

note: Translators: puzzle name
en: Trail
nl: Spoor

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
nl: Hinderlaag

note: Translators: puzzle name
en: Success
nl: Succes

note: Translators: puzzle name
en: Bone
nl: Been

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
nl: Geluk

note: Translators: puzzle name
en: Fool
nl: Idioot

note: Translators: puzzle name
en: Shark
nl: Haai

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
nl: Vlagvoering

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
nl: Baltische zee

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
nl: File

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
nl: Zonnestralen

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
nl: Puzzel

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
nl: Niveau voltooid.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
nl: Lars Rydlinge (oorspronkelijke auteur)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
nl: Robert Ancell (omschakeling naar vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
nl: John Cheetham (omschakeling naar vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
nl: Schuivende-blokpuzzels
