gnome-klotski - en to it translation catalogue (73 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
it: Relativo al puzzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
it: Attiva/Disattiva il menù di gioco

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
it: Cambia pop-over puzzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
it: Seleziona un nuovo puzzle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
it: Puzzle precedente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
it: Puzzle successivo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
it: Gruppo puzzle precedente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
it: Gruppo puzzle successivo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
it: Punteggi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
it: Dialogo punteggi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
it: Generico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
it: Attiva/Disattiva il menù principale

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
it: Informazioni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
it: Esce

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
it: _Punteggi

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
it: A_iuto

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
it: I_nformazioni su Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
it: _Riparti

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
it: Traccia di Huarong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
it: Pacco sfida

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
it: Pacco capacità

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
it: Precedente

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
it: Successivo

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
it: _Cambia puzzle

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
it: Scegli un altro puzzle

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
it: Contatore mosse

en: Slide blocks to solve the puzzle
it: Sposta i blocchi per risolvere il rompicapo

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
it: GNOME Klotski è un insieme di puzzle con blocchi scorrevoli. L'obiettivo del gioco è quello di spostare i blocchi verso l'area delimitata da bordi verdi: per fare ciò devi far scorrere via altri blocchi. Completa i puzzle nel minor numero di mosse!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
it: GNOME Klotski dispone di circa 30 diversi puzzle di diverse difficoltà. Alcuni puzzle possono essere simili e variare nella dimensione di uno o di alcuni blocchi, altri possono essere completamente diversi.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
it: gioco;giochi;strategia;logica;mossa;mosse;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
it: Il rompicapo da giocare

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
it: Il numero del rompicapo che verrà giocato.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
it: La larghezza della finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
it: Larghezza della finestra in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
it: L'altezza della finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
it: Altezza della finestra in pixel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
it: Un flag per abilitare la modalità massimizzata

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
it: Se impostata a VERO, la finestra principale viene aperta massimizzata.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
it: Stampa la versione ed esce

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
it: Solo 18 passi

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
it: Margherita

note: Translators: puzzle name
en: Violet
it: Violetta

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
it: Papavero

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
it: Pansè

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
it: Bucaneve

note: Translators: puzzle name
en: Trail
it: Traccia

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
it: Imboscata

note: Translators: puzzle name
en: Success
it: Successo

note: Translators: puzzle name
en: Bone
it: Osso

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
it: Fortuna

note: Translators: puzzle name
en: Fool
it: Sciocco

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
it: Salomone

note: Translators: puzzle name
en: Shark
it: Squalo

note: Translators: puzzle name
en: Rome
it: Roma

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
it: Puzzle pennone

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
it: Itaca

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
it: Peloponneso

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
it: Polacca

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
it: Mar baltico

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
it: Torta americana

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
it: Ingorgo stradale

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
it: Luce solare

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
it: Rompicapo

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
it: Livello completato.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
it: Lars Rydlinge (autore originale)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
it: Robert Ancell (conversione a vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
it: John Cheetham (conversione a vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
it: Puzzle con blocchi scorrevoli
