gnome-games - en to sk translation catalogue (80 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
sk: Súvisiace s hlavolamom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
sk: Prepnutie hernej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
sk: Reštart

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
sk: Ponuka zmeny hlavolamu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
sk: Výber nového hlavolamu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
sk: Predchádzajúci hlavolam

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
sk: Nasledujúci hlavolam

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
sk: Predchádzajúca skupina hlavolamov

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
sk: Nasledujúca skupina hlavolamov

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
sk: Skóre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
sk: Dialógové okno so skóre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sk: _Skóre

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sk: _Klávesové skratky

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
sk: _O aplikácii Klotski

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
sk: Začať _odznovu

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains classical levels
en: Huarong Trail
sk: Cestička cez Huarong

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
sk: Súťažný balík

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
sk: Tréningový balík

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
sk: Predchádzajúci

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
sk: Ďalší

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
sk: _Zmeniť hlavolam

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
sk: Zvolí iný hlavolam

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
sk: Presunie počítadlo

en: GNOME Klotski
sk: Klotski GNOME

en: Slide blocks to solve the puzzle
sk: Posúvaním blokov vyriešte hlavolam

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
sk: Klotski GNOME je druh hlavolamu s presúvaním blokov. Cieľom je presunúť označený blok do oblasti vyznačenej zelenými značkami. Preto musíte odsunúť ostatné bloky z cesty. Dokončite hlavolam čo s najmenším počtom ťahov!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
sk: Klotski GNOME ponúka takmer tridsať rôznych variácií hlavolamov rozličnej obtiažnosti. Niektoré variácie sú podobné a líšia sa len jednou alebo viacerými blokmi. Iné variácie sú rôznorodejšie.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
sk: hra;strategická;logická;stratégia;logika;presúvanie blokov;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
sk: Hraný hlavolam

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
sk: Počet hraných hlavolamov.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
sk: Šírka okna v pixeloch

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
sk: Výška okna v pixeloch

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sk: Ak je hodnota true, hlavné okno bude spustené v maximalizovanom režime.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
sk: Iba 18 ťahov

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
sk: Sedmokráska

note: Translators: puzzle name
en: Violet
sk: Fialka

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
sk: Vlčí mak

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
sk: Sirôtka

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
sk: Snežienka

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
sk: Červený somár

note: Translators: puzzle name
en: Trail
sk: Cestička

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
sk: Pasca

note: Translators: puzzle name
en: Agatka
sk: Agátka

note: Translators: puzzle name
en: Success
sk: Úspech

note: Translators: puzzle name
en: Bone
sk: Kosť

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
sk: Bohatstvo

note: Translators: puzzle name
en: Fool
sk: Šašo

note: Translators: puzzle name
en: Solomon
sk: Šalamún

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
sk: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
sk: Žralok

note: Translators: puzzle name
en: Rome
sk: Rím

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
sk: Vlajkový hlavolam

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
sk: Itaka

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
sk: Peloponéz

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
sk: Polonéza

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
sk: Baltické more

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
sk: Americký koláč

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
sk: Dopravná zápcha

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
sk: Slnečný svit

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
sk: Hlavolam

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
sk: Úroveň dokončená.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
sk: Lars Rydlinge (pôvodný autor)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
sk: Robert Ancell (port do jazyka vala)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
sk: John Cheetham (port do jazyka vala)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
sk: Hlavolamy s posúvaním blokov

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
sk: Autorské práva © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
sk: Autorské práva © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti
