gnome-games - en to tr translation catalogue (76 entries)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Toggle game menu" and "Restart"
en: Puzzle-related
tr: Yapboz ile ilişkili

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; toggles the game menu
en: Toggle game menu
tr: Oyun menüsünü aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Puzzle-related"; restarts the current puzzle
en: Restart
tr: Yeniden başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains the actions for selecting a new puzzle
en: Change Puzzle popover
tr: Yapbozu Değiştir pencereciği

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Headerbar"; toggles the Change Puzzle menu
en: Select new puzzle
tr: Yeni yapboz seç

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzle
en: Previous puzzle
tr: Önceki yapboz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzle
en: Next puzzle
tr: Sonraki yapboz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Up action description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to previous puzzles group
en: Previous puzzles group
tr: Önceki yapboz kümesi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Page_Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Change Puzzle popover"; switch to next puzzles group
en: Next puzzles group
tr: Sonraki yapboz kümesi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains (only) "Scores dialog"
en: Scores
tr: Puanlar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-S shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Scores"
en: Scores dialog
tr: Puan penceresi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
tr: Ana menüyü aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-? shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens Shortcuts dialog
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": opens the application help
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": shows the About dialog
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Generic": quits the application
en: Quit
tr: Çık

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
tr: _Puanlar

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: label of an entry in the Hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Klotski
tr: Klotski _Hakkında

note: Translators: label of an entry in the game menu (with a mnemonic that appears pressing Alt); allows to directly restart the current puzzle
en: _Start Over
tr: _Baştan Başla

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains medium-difficulty levels
en: Challenge Pack
tr: Zorlayıcı Paket

note: Translators: name of a levels pack, as seen in the Change Puzzle popover; contains hardest levels
en: Skill Pack
tr: Yetenek Paketi

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the previous level
en: Previous
tr: Önceki

note: Translators: in the Change Puzzle popover, label of the button for playing the next level
en: Next
tr: Sonraki

note: Translators: in the headerbar, button that allows via a popover to select a different puzzle (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Change Puzzle
tr: Yapbozu _değiştir

note: Translators: tooltip text of the Change Puzzle menubutton, in the headerbar
en: Choose an other puzzle
tr: Başka yapboz seç

note: Translators: tooltip text of the Start Over button, in the headerbar
en: Moves counter
tr: Hamle sayacı

en: Slide blocks to solve the puzzle
tr: Yapbozu çözmek için blokları kaydır

en: GNOME Klotski is a set of block sliding puzzles. The objective is to move the patterned block to the area bordered by green markers. To do so, you’ll need to slide other blocks out of the way. Complete each puzzle in as few moves as possible!
tr: GNOME Klotski, yapboz oyunları takımıdır. Amaç, desenli bloğu yeşil işaretlerle sınırlandırılan bölgeye taşımaktır. Bunu yapmak için diğer blokları aradan çıkarmalısınız. Her yapbozu olabildiğince az hareketle tamamlayın!

en: GNOME Klotski comes with nearly thirty different puzzle layouts of varying difficulty. Some of the layouts are similar and only the size of one or more blocks differ. Other layouts have more variety.
tr: GNOME Klotski, neredeyse otuz farklı yapboz düzeninde değişik zorluklarla birlikte gelir. Düzenlerden bazıları benzerdir ve yalnızca bir veya daha çok bloğun boyutu farklıdır. Diğer düzenlerin çeşitliliği daha çoktur.

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;move;
tr: oyun;strateji;mantık;hamle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The puzzle in play
tr: Oynanmakta olan yapboz

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/level'
en: The number of the puzzle being played.
tr: Oynanan yapboz sayısı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: The width of the window
tr: Pencerenin genişliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-width'
en: Width of the window in pixels
tr: Piksel olarak pencerenin genişliği

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: The height of the window
tr: Ana pencerenin yüksekliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-height'
en: Height of the window in pixels
tr: Ana pencerenin piksel olarak yüksekliği

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
tr: Ekranı kaplama kipini etkinleştiren bayrak

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Klotski/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
tr: Eğer “true” (doğru) ise ana pencere ekranı kaplayan kipte başlar.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-klotski --help'
en: Print release version and exit
tr: Yayım sürümünü yazdır ve çık

note: Translators: puzzle name
en: Only 18 Steps
tr: Yalnızca 18 adım

note: Translators: puzzle name
en: Daisy
tr: Papatya

note: Translators: puzzle name
en: Violet
tr: Menekşe

note: Translators: puzzle name
en: Poppy
tr: Gelincik

note: Translators: puzzle name
en: Pansy
tr: Hercai Menekşe

note: Translators: puzzle name
en: Snowdrop
tr: Kardelen

note: Translators: puzzle name — sometimes called by french name "L’Âne Rouge" (with the same meaning)
en: Red Donkey
tr: Kırmızı Eşek

note: Translators: puzzle name
en: Trail
tr: Patika

note: Translators: puzzle name
en: Ambush
tr: Pusu

note: Translators: puzzle name
en: Success
tr: Başarı

note: Translators: puzzle name
en: Bone
tr: Kemik

note: Translators: puzzle name
en: Fortune
tr: Servet

note: Translators: puzzle name
en: Fool
tr: Aptal

note: Translators: puzzle name
en: Cleopatra
tr: Kleopatra

note: Translators: puzzle name
en: Shark
tr: Köpek Balığı

note: Translators: puzzle name
en: Rome
tr: Roma

note: Translators: puzzle name
en: Pennant Puzzle
tr: Flama Yapbozu

note: Translators: puzzle name
en: Ithaca
tr: Ithaka

note: Translators: puzzle name
en: Pelopones
tr: Mora Yarımadası

note: Translators: puzzle name
en: Polonaise
tr: Polonez

note: Translators: puzzle name
en: Baltic Sea
tr: Baltık Denizi

note: Translators: puzzle name
en: American Pie
tr: Amerikan Pastası

note: Translators: puzzle name
en: Traffic Jam
tr: Trafik Sıkışıklığı

note: Translators: puzzle name
en: Sunshine
tr: Gün Işığı

note: Translators: in the Scores dialog, label indicating for which puzzle the best scores are displayed
en: Puzzle
tr: Yapboz

note: Translators: headerbar title, when the puzzle is solved
en: Level completed.
tr: Düzey tamamlandı.

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Lars Rydlinge (original author)
tr: Lars Rydlinge (özgün yazar)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: Robert Ancell (port to vala)
tr: Robert Ancell (vala diline taşıma)

note: Translators: text crediting an author, in the about dialog
en: John Cheetham (port to vala)
tr: John Cheetham (vala diline taşıma)

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: Sliding block puzzles
tr: Kayan blok yapbozları

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Lars Rydlinge
tr: Telif Hakkı © 1999-2008 – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Michael Catanzaro
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Arnaud Bonatti
