gnome-logs master - en to ar translation catalogue (33 entries)

en: Important
ar: مهمّة

en: Alerts
ar: إنذارات

en: Starred
ar: معلّمة

en: All
ar: الكلّ

en: Applications
ar: التطبيقات

en: System
ar: النظام

en: Security
ar: الأمن

en: Hardware
ar: العتاد

en: Updates
ar: التحديثات

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Logs
ar: سجلّات

en: Go back to the event view
ar: ارجع إلى عرض الأحداث

en: Search the displayed logs
ar: ابحث في السجلّات المعروضة

en: Message
ar: الرسالة

en: Kernel Device
ar: جهاز النواة

en: Priority
ar: الأولويّة

en: _New Window
ar: نافذة _جديدة

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _About
ar: _عنْ

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
ar: يُظهر 'سجلّات' الاحداث من يوميّات عفريت النظام (systemd)، ويصنّفها إلى فئات، مثل فئتي العتاد والتطبيقات.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
ar: يمكنك باستخدام 'سجلّات' البحث في السجلّات بكتابة عبارة بحث، وعرض معلومات مفصّلة عن كلّ حدث بالنقر عليه.

en: Log Viewer
ar: عارض سجلّات

en: View detailed event logs for the system
ar: يعرض سجلّات مفصّلة عن أحداث النظام

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
ar: log;سجلّ;سجل;journal;يوميات;يوميّات;debug;تنقيح;error;خطأ;

en: View and search logs
ar: اعرض السجلّات وابحث فيها

en: Print version information and exit
ar: اطبع معلومات الإصدار واخرج

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No results
ar: لا نتائج

en: Not implemented
ar: غير مُنجزَة

note: Translators: timestamp format for events in the current * year, showing the abbreviated month name, day of the * month and the time in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
ar: %e %B %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in a different * year, showing the abbreviated month name, day of the * month, year and the time in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
ar: %e %B %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the current * year, showing the abbreviated month name, day of the * month and the time in 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
ar: %e %B %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in a different * year, showing the abbreviated month name, day of the * month, year and the time in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
ar: %e %B %Y %H:%M
