gnome-logs master - en to be translation catalogue (112 entries)

en: Important
be: Важныя

en: Alerts
be: Апавяшчэнні

en: Starred
be: Выбраныя

en: All
be: Усе

en: Applications
be: Праграмы

en: System
be: Сістэма

en: Security
be: Бяспека

en: Hardware
be: Абсталяванне

en: Updates
be: Абнаўленні

en: Usage
be: Выкарыстанне

en: _New Window
be: Новае _акно

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _Help
be: _Даведка

en: _About Logs
be: _Аб праграме

en: Main Menu
be: Галоўнае меню

en: Export logs to a file
be: Экспарт журналаў у файл

en: Choose the boot from which to view logs
be: Выберыце загрузку для якой вы жадаеце паглядзець журналы

en: Search all the logs of the current category
be: Пошук ва ўсіх журналах цяперашняй катэгорыі

en: Sender
be: Адпраўнік

en: Time
be: Час

en: Message
be: Паведамленне

en: Audit Session
be: Сесія аўдыта

en: Kernel Device
be: Прылада

en: Priority
be: Прыярытэт

en: Subject
be: Тэма

en: Defined By
be: Вызначана

en: Support
be: Падтрымка

en: Documentation
be: Дакументацыя

en: Search logs
be: Пошук журнала

en: Select journal field and timestamp range filtering options
be: Выберыце параметры фільтрацыі: поле журнала і дыяпазон метак часу

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
be: Выберыце поле журнала па якому трэба фільтраваць запісы

en: All Available Fields
be: Усе даступныя палі

en: Parameters
be: Параметры

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
be: Што

en: Select Journal Field…
be: Выберыце поле журнала…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
be: Калі

en: Show Logs from…
be: Паказаць запісы з…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
be: Выберыце дыяпазон метак часу запісаў журналу для паказу

en: Current Boot
be: Бягучая загрузка

en: Search Type
be: Тып пошуку

en: Substring
be: Падрадок

en: Match in any part of the string
be: Супадзенне з любой часткай радка

en: Exact
be: Дакладнае супадзенне

en: Match complete string only
be: Толькі поўнае супадзенне ўсяго радка

en: Back
be: Вярнуцца

en: Show Logs Starting From…
be: Паказаць запісы пачынаючы з…

en: Select a start date
be: Выбраць дату пачатку

en: Select Start Date…
be: Выбраць дату пачатку…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
be: 22 студзеня 2016 года або 1/22/2016

en: Select start time
be: Выбраць час пачатку

en: Select Start Time…
be: Выбраць час пачатку…

en: Hr
be: Гадз

en: Min
be: Хв

en: Sec
be: Сек

en: Until…
be: Да…

en: Select an end date
be: Выбраць дату заканчэння

en: Select End Date…
be: Выбраць дату заканчэння…

en: Select end time
be: Выбраць час заканчэння

en: Select End Time…
be: Выбраць час заканчэння…

en: Process Name
be: Назва працэссу

en: Systemd Unit
be: Адзінка Systemd

en: Executable Path
be: Шлях да выконваемага патчу

en: Previous Boot
be: Папярэдняя загрузка

en: Today
be: Сёння

en: Yesterday
be: Учора

en: Last 3 days
be: Апошнія 3 дні

en: Entire Journal
be: Увесь журнал

en: Set Custom Range…
be: Прызначыць іншы дыяпазон…

en: Help
be: Даведка

en: Ignore
be: Ігнараваць

[ctx: shortcut window]
en: General
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
be: Адкрыць новае акно

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
be: Закрыць акно

[ctx: shortcut window]
en: Show help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Application
be: Праграма

[ctx: shortcut window]
en: Find
be: Знайсці

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
be: Экспарт журналаў у файл

en: Logs
be: Журналы

en: View detailed event logs for the system
be: Прагляд падрабязных запісаў сістэмы

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
be: Журнал паказвае здарэнні ў сістэмным журнале і сартуе іх па катэгорыях, такіх як "апаратныя" і "дастасаванні".

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
be: У дастасаванні "Журналы" вы можаце шукаць вашыя запісы і глядзець падрабязнасці пра здарэнні пстрыкнуўшы па іх.

en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

en: Log Viewer
be: Прагладальнік журнала

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
be: запісы;журнал;адладка;памылка;

en: Ignore warning
be: Ігнараваць папярэджанні

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
be: Ці ігнараваць папярэджанні пра недастатковасць правоў доступу для прагляду журналаў. Калі ігнараваць, папярэджанні больш не будуць паказвацца.

en: How to sort list rows in the event view list
be: Як сартаваць радкі ў спісе падзей

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
be: Сартаваць спіс радкоў у прамым ці адваротным парадку для выбранага тыпу

en: Failed To Open Help
be: Не ўдалося адкрыць даведку

en: Failed to open the given help URI: %s
be: Не ўдалося адкрыць указаны URI даведкі: %s

en: _Close
be: _Закрыць

en: Print version information and exit
be: Вывесці інфармацыю пра версію і выйсці

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
be: Загрузка

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
be: Нама вынікаў

en: Other
be: Іншае

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
be: Ад %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
be: Да %s

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
be: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
be: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
be: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
be: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
be: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
be: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
be: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
be: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
be: Не ўдалося экспартаваць

en: Unable to export log messages to a file
be: Немагчыма экспартаваць запісы журнала ў файл

en: log messages
be: запісы журнала

en: Unable to read system logs
be: Немагчыма чытаць сістэмныя запісы

en: Unable to read user logs
be: Немагчыма чытаць запісы карыстальнікаў

en: No logs available
be: Няма даступных запісаў
