gnome-logs master - en to bg translation catalogue (117 entries)

en: Important
bg: Важни

en: Alerts
bg: Предупреждения

en: Starred
bg: Отбелязани

en: All
bg: Всички

en: Applications
bg: Програмни

en: System
bg: Системни

en: Security
bg: Сигурност

en: Hardware
bg: Хардуер

en: Updates
bg: Обновявания

en: Usage
bg: Употреба

en: _New Window
bg: _Нов прозорец

en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _About Logs
bg: _Относно „Журнали“

en: Export logs to a file
bg: Запазване в журнален файл

en: Choose the boot from which to view logs
bg: Избор на стартиране, чиито журнали да се показват

en: Search all the logs of the current category
bg: Търсене във всички журнали в текущата категория

en: Sender
bg: Изпращач

en: Time
bg: Време

en: Message
bg: Съобщение

en: Audit Session
bg: Одит на сесия

en: Kernel Device
bg: Устройство на ядрото

en: Priority
bg: Приоритет

en: Subject
bg: Тема

en: Defined By
bg: Дефинирано от

en: Support
bg: Поддръжка

en: Documentation
bg: Документация

en: Select journal field and timestamp range filtering options
bg: Избор на полета от журнала и диапазона време за филтриране

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
bg: Избор на поле от журнала за филтриране

en: All Available Fields
bg: Всички налични полета

en: Parameters
bg: Параметри

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
bg: Какво

en: Select Journal Field…
bg: Избор на поле от журнала…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
bg: Кога

en: Show Logs from…
bg: Извеждане на журнали от…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
bg: Избор на диапазона време за филтриране на записите в журналите

en: Current Boot
bg: Текущото стартиране

en: Search Type
bg: Вид търсене

en: Substring
bg: Подниз

en: Match in any part of the string
bg: Напасване във всяка част на низа

en: Exact
bg: Точно

en: Match complete string only
bg: Само цели низове

en: Back
bg: Назад

en: Show Logs Starting From…
bg: Извеждане на журнали, като се почне от…

en: Select a start date
bg: Избор на начална дата

en: Select Start Date…
bg: Избор на начална дата…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
bg: 22 януари 2016 или 1.22.2016

en: Select start time
bg: Избор на начално време

en: Select Start Time…
bg: Избор на начално време…

en: Hr
bg: Ч

en: Min
bg: М

en: Sec
bg: С

en: AM/PM
bg: пр.об./сл.об.

en: Until…
bg: До…

en: Select an end date
bg: Избор на крайна дата

en: Select End Date…
bg: Избор на крайна дата…

en: Select end time
bg: Избор на крайно време

en: Select End Time…
bg: Избор на крайно време…

en: PID
bg: Ид. пр.

en: UID
bg: Ид. потр.

en: GID
bg: Ид. гр.

en: Process Name
bg: Име на процес

en: Systemd Unit
bg: Елемент на systemd

en: Executable Path
bg: Път на изпълнимия файл

en: Previous Boot
bg: Предишното стартиране

en: Today
bg: Днес

en: Yesterday
bg: Вчера

en: Last 3 days
bg: Последни 3 дни

en: Entire Journal
bg: Целия журнал

en: Set Custom Range…
bg: Задаване на друг диапазон…

en: Help
bg: Помощ

en: Ignore
bg: Прескачане

[ctx: shortcut window]
en: General
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
bg: Отваряне в нов прозорец

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
bg: Затваряне на прозорец

[ctx: shortcut window]
en: Show help
bg: Извеждане на помощта

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
bg: Клавишни комбинации

[ctx: shortcut window]
en: Application
bg: Програма

[ctx: shortcut window]
en: Find
bg: Търсене

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
bg: Запазване на журнал във файл

en: GNOME Logs
bg: Журнали

en: View detailed event logs for the system
bg: Визуализация на журналите на събитията в системата

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
bg: Може да преглеждате журналните съобщения от systemd, да ги филтрирате и подреждате по атрибути и категории.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
bg: Може да търсите по израз и да разглеждате подробната информация за събитие като го натиснете.

en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

en: Logs
bg: Журнали

en: Log Viewer
bg: Преглед на журналите

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
bg: log;journal;debug;error;журнал;дневник;грешка;предупреждение;съобщение;трасиране;дебъгер;

en: Ignore warning
bg: Пропускане на предупрежденията

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
bg: Дали предупрежденията, че нямате права да разглеждате журналите, да се пропускат. Ако е така, те повече няма да се показват.

en: How to sort list rows in the event view list
bg: Подредба на редовете в списъка

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
bg: Подреждане на списъка във възходящ или низходящ ред по определен атрибут

en: View and search logs
bg: Преглед на журнали и търсене в тях

en: Print version information and exit
bg: Извеждане на информацията за версията и спиране на програмата

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
bg: Стартиране

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
bg: Няма резултати

en: Other
bg: Други

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
bg: От %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
bg: До %s

en: AM
bg: пр.об.

en: PM
bg: сл.об.

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
bg: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
bg: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
bg: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
bg: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
bg: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
bg: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
bg: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
bg: %e %b %Y %H:%M

en: Save logs
bg: Запазване на журналите

en: _Save
bg: _Запазване

en: _Cancel
bg: _Отказ

en: log messages
bg: съобщения в журналите

en: Unable to export log messages to a file
bg: Съобщенията не може да се изнесат в журнален файл

en: Unable to read system logs
bg: Системните журнали не може да се прочетат

en: Unable to read user logs
bg: Потребителските журнали не може да се прочетат

en: No logs available
bg: Няма журнали
