gnome-logs master - en to ca translation catalogue (113 entries)

en: Alerts
ca: Alertes

en: Starred
ca: Destacat

en: All
ca: Totes

en: Applications
ca: Aplicacions

en: System
ca: Sistema

en: Security
ca: Seguretat

en: Hardware
ca: Maquinari

en: Updates
ca: Actualitzacions

en: Usage
ca: Utilització

en: _New Window
ca: Finestra _nova

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _About Logs
ca: _Quant al Registres

en: Main Menu
ca: Menú principal

en: Export logs to a file
ca: Exporta registres a un fitxer

en: Choose the boot from which to view logs
ca: Trieu l'arrencada des del qual veure els vostres registres

en: Search all the logs of the current category
ca: Cerca tots els registres de la categoria actual

en: Sender
ca: Remitent

en: Time
ca: Hora

en: Message
ca: Missatge

en: Audit Session
ca: Audita la sessió

en: Kernel Device
ca: Dispositiu del nucli

en: Priority
ca: Prioritat

en: Subject
ca: Tema

en: Defined By
ca: Definit per

en: Support
ca: Suport

en: Documentation
ca: Documentació

en: Search logs
ca: Cerca al registre

en: Select journal field and timestamp range filtering options
ca: Seleccioneu diari de camp i abast de la marca de temps de les opcions de filtrat

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
ca: Seleccioneu un diari de camp per a filtrar els registres d'acord amb ell

en: All Available Fields
ca: Tots els camps disponibles

en: Parameters
ca: Paràmetres

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
ca: Què

en: Select Journal Field…
ca: Seleccioneu un camp del diari…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
ca: Quan

en: Show Logs from…
ca: Mostra els registres de…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
ca: Seleccioneu abast de la marca de temps de les entrades del registre que es mostrarà

en: Current Boot
ca: Inici actual

en: Search Type
ca: Tipus de cerca

en: Substring
ca: Subcadena

en: Match in any part of the string
ca: Coincideix en qualsevol part de la cadena

en: Exact
ca: Exacte

en: Match complete string only
ca: Coincideix només amb la cadena completa

en: Back
ca: Enrere

en: Show Logs Starting From…
ca: Mostra els registres començant des de…

en: Select a start date
ca: Seleccioneu una data d'inici

en: Select Start Date…
ca: Seleccioneu una data d'inici…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
ca: 22 de gener de 2016 o 1/22/2016

en: Select start time
ca: Seleccioneu hora d'inici

en: Select Start Time…
ca: Seleccioneu hora d'inici…

en: Hr
ca: Hora

en: Min
ca: Minut

en: Sec
ca: Segon

en: Until…
ca: Fins…

en: Select an end date
ca: Seleccioneu una data de finalització

en: Select End Date…
ca: Seleccioneu una data de finalització…

en: Select end time
ca: Seleccioneu una hora de finalització

en: Select End Time…
ca: Seleccioneu una hora de finalització…

en: Process Name
ca: Nom del procés

en: Systemd Unit
ca: Unitat de Systemd

en: Executable Path
ca: Camí d'execució

en: Previous Boot
ca: Inici previ

en: Today
ca: Avui

en: Yesterday
ca: Ahir

en: Last 3 days
ca: Últims 3 dies

en: Entire Journal
ca: La totalitat del diari

en: Set Custom Range…
ca: Estableix interval personalitzat…

en: Help
ca: Ajuda

en: Ignore
ca: Ignora

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ca: Obre una finestra nova

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
ca: Tanca la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
en: Application
ca: Aplicació

[ctx: shortcut window]
en: Find
ca: Troba

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
ca: Exporta registres a un fitxer

en: Logs
ca: Registres

en: View detailed event logs for the system
ca: Mostra els registres detallats d'esdeveniments del sistema

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
ca: El Registres mostra els esdeveniments del diari systemd i els ordena per categories com el maquinari i les aplicacions.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
ca: Amb el Logs podeu cercar els vostres registres teclejant un terme de cerca i veure la informació detallada sobre cada esdeveniment fent-hi clic.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Log Viewer
ca: Visualitzador de registres

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
ca: registre;diari;depuració;error;

en: Ignore warning
ca: Ignora l'avís

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
ca: Si s'ha d'ignorar l'avís que us diu que no teniu els permisos suficients per a veure registres. Si s'ignora, l'avís no es tornarà a mostrar.

en: How to sort list rows in the event view list
ca: Com classificar les files de la llista a la visualització de la llista d'esdeveniments

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
ca: Classifica la llista de files en ordre ascendent o descendent segons el tipus seleccionat

en: Failed To Open Help
ca: No s'ha pogut obrir l'ajuda

en: Failed to open the given help URI: %s
ca: No s'ha pogut obrir l'URI d'ajuda donada: %s

en: _Close
ca: _Tanca

en: Print version information and exit
ca: Mostra la informació de la versió i surt

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
ca: Arrancada

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
ca: Cap resultat

en: Other
ca: Altre

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
ca: Des de %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
ca: Fins %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
ca: %e %B de %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
ca: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
ca: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
ca: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
ca: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 24-hour format.
en: %H:%M:%S
ca: %-H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 24-hour format.
en: %H:%M
ca: %-H:%M

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
ca: %e %b %-H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
ca: %e %b %-H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
ca: %e %b %Y %-H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
ca: %e %b %Y %-H:%M

en: Export Failed
ca: L'exportació ha fallat

en: Unable to export log messages to a file
ca: No s'han pogut exportar els missatges del registre a un fitxer

en: log messages
ca: missatges del registre

en: Unable to read system logs
ca: No s'han pogut llegir els registres del sistema

en: Unable to read user logs
ca: No s'han pogut llegir els registres d'usuari

en: No logs available
ca: No hi ha registres disponibles
