gnome-logs master - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: Important
cs: Důležité

en: Alerts
cs: Varování

en: Starred
cs: Významné

en: All
cs: Vše

en: Applications
cs: Aplikace

en: System
cs: Systém

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Updates
cs: Aktualizace

en: Usage
cs: Využití

en: _New Window
cs: _Nové okno

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Logs
cs: O _aplikaci Záznamy

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Export logs to a file
cs: Exportovat záznamy do souboru

en: Choose the boot from which to view logs
cs: Zvolte zavedení systému, pro které chcete zobrazit záznamy

en: Search all the logs of the current category
cs: Prohledat všechny záznamy v aktuální kategorii

en: Sender
cs: Původce

en: Time
cs: Čas

en: Message
cs: Zpráva

en: Audit Session
cs: Auditovací sezení

en: Kernel Device
cs: Jaderné zařízení

en: Priority
cs: Priorita

en: Subject
cs: Předmět

en: Defined By
cs: Definoval

en: Support
cs: Podpora

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Search logs
cs: Hledat záznamy

en: Select journal field and timestamp range filtering options
cs: Vyberte volby filtrování podle polí a časového rozsahu

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
cs: Vyberte pole žurnálu, podle kterých se mají filtrovat záznamy

en: All Available Fields
cs: Všechna dostupná pole

en: Parameters
cs: Parametry

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
cs: Co

en: Select Journal Field…
cs: Vybrat pole žurnálu…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
cs: Kdy

en: Show Logs from…
cs: Zobrazit záznamy od…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
cs: Vyberte časový rozsah, ze kterého se mají záznamy zobrazit

en: Current Boot
cs: Současné zavedení systému

en: Search Type
cs: Typ hledání

en: Substring
cs: Částečná shoda

en: Match in any part of the string
cs: Stačí, aby se shodovala libovolná část textu

en: Exact
cs: Přesná shoda

en: Match complete string only
cs: Musí se přesně shodovat celý text

en: Back
cs: Zpět

en: Show Logs Starting From…
cs: Zobrazit záznamy počínaje od…

en: Select a start date
cs: Vybrat počáteční datum

en: Select Start Date…
cs: Vybrat počáteční datum…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
cs: 22. leden 2016 nebo 22.1.2016

en: Select start time
cs: Vybrat počáteční čas

en: Select Start Time…
cs: Vybrat počáteční čas…

en: Hr
cs: Hodina

en: Min
cs: Minuta

en: Sec
cs: Sekunda

en: AM/PM
cs: dop./odp.

en: Until…
cs: do…

en: Select an end date
cs: Vybrat koncové datum

en: Select End Date…
cs: Vybrat koncové datum…

en: Select end time
cs: Vybrat koncový čas

en: Select End Time…
cs: Vybrat koncový čas…

en: Process Name
cs: Název procesu

en: Systemd Unit
cs: Jednotka Systemd

en: Executable Path
cs: Cesta k programu

en: Previous Boot
cs: Předchozí zavedení systému

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Last 3 days
cs: Poslední 3 dny

en: Entire Journal
cs: Celý žurnál

en: Set Custom Range…
cs: Nastavit vlastní rozsah…

en: Help
cs: Nápověda

en: Ignore
cs: Ignorovat

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
cs: Otevřít nové okno

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
cs: Zavřít okno

[ctx: shortcut window]
en: Show help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Application
cs: Aplikace

[ctx: shortcut window]
en: Find
cs: Najít

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
cs: Exportovat záznamy do souboru

en: Logs
cs: Záznamy

en: View detailed event logs for the system
cs: Zobrazte si podrobné záznamy událostí v systému

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
cs: Aplikace Záznamy zobrazuje události ze žurnálu systemd a řadí je do kategorií, jako jsou třeba hardware nebo aplikace.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
cs: Díky aplikaci Záznamy můžete ve svých záznamech vyhledávat jednoduše napsáním výrazu a ke každé události si pak kliknutím zobrazit podrobnosti.

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Log Viewer
cs: Prohlížeč záznamů o provozu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
cs: log;záznam;protokol;evidence;žurnál;ladění;chyba;

en: Ignore warning
cs: Ignorovat varování

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
cs: Zda ignorovat varování, která říkají, že nemáte dostatečná oprávnění k zobrazení záznamů. Při ignorování se varování znovu nezobrazí.

en: How to sort list rows in the event view list
cs: Jak řadit řádky v zobrazení seznamu událostí

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
cs: Pro vybraný typ řadit řádky seznamu ve vzestupném nebo sestupném pořadí

en: Failed To Open Help
cs: Selhalo otevření nápovědy

en: Failed to open the given help URI: %s
cs: Nepodařilo se otevřít zadaný URI nápovědy: %s

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Print version information and exit
cs: Vypsat informace o verzi a skončit

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
cs: Spuštění

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
cs: Žádné výsledky

en: Other
cs: Ostatní

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
cs: Od %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
cs: Do %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
cs: %e. %B %Y

en: AM
cs: dop.

en: PM
cs: dop.

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
cs: %l∶%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 24-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %T
cs: %k∶%M∶%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M:%S %p
cs: %l∶%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M %p
cs: %l∶%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
cs: %e. %B %l∶%M∶%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
cs: %e. %B %l∶%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
cs: %e. %B %Y %l∶%M∶%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
cs: %e. %B %Y %l∶%M %p

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 24-hour format.
en: %H:%M:%S
cs: %k∶%M∶%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 24-hour format.
en: %H:%M
cs: %k∶%M

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
cs: %e. %B %k∶%M∶%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
cs: %e. %B %k∶%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
cs: %e. %B %Y %k∶%M∶%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
cs: %e. %B %Y %k∶%M

en: Export Failed
cs: Exportování selhalo

en: Unable to export log messages to a file
cs: Nelze exportovat zprávy ze záznamů do souboru

en: log messages
cs: Zprávy ze záznamu

en: Unable to read system logs
cs: Nelze přečíst systémové záznamy

en: Unable to read user logs
cs: Nelze přečíst uživatelské záznamy

en: No logs available
cs: Žádný záznam není dostupný
