gnome-logs master - en to da translation catalogue (109 entries)

en: Important
da: Vigtige

en: Alerts
da: Påmindelser

en: Starred
da: Stjernemarkeret

en: All
da: Alle

en: Applications
da: Programmer

en: Security
da: Sikkerhed

en: Updates
da: Opdateringer

en: Usage
da: Forbrug

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Logs
da: _Om Logge

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Export logs to a file
da: Eksportér logge til en fil

en: Choose the boot from which to view logs
da: Vælg hvilken opstart der skal vises log fra

en: Search all the logs of the current category
da: Søg i alle loggene for den nuværende kategori

en: Sender
da: Afsender

en: Time
da: Tid

en: Message
da: Meddelelse

en: Audit Session
da: Kontrolsession

en: Kernel Device
da: Kerneenhed

en: Priority
da: Prioritet

en: Subject
da: Emne

en: Defined By
da: Defineret af

en: Support
da: Støtte

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Search logs
da: Søg i logge

en: Select journal field and timestamp range filtering options
da: Vælg filterindstillinger for journalfelt og interval for tidsstempel

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
da: Vælg et journalfelt og filtrér loggene efter dette

en: All Available Fields
da: Alle tilgængelige felter

en: Parameters
da: Parametre

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
da: Hvad

en: Select Journal Field…
da: Vælg journalfelt …

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
da: Hvornår

en: Show Logs from…
da: Vis logge fra …

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
da: Vælg interval for tidsstempel i log-indgangene, der skal vises

en: Current Boot
da: Nuværende opstart

en: Search Type
da: Søgningstype

en: Substring
da: Delstreng

en: Match in any part of the string
da: Match enhver del af strengen

en: Exact
da: Eksakt

en: Match complete string only
da: Match kun hele strengen

en: Back
da: Tilbage

en: Show Logs Starting From…
da: Vis logge begyndende fra …

en: Select a start date
da: Vælg en startdato

en: Select Start Date…
da: Vælg startdato …

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
da: 22. januar 2016 eller 22/1/2016

en: Select start time
da: Vælg starttidspunkt

en: Select Start Time…
da: Vælg starttidspunkt …

en: Hr
da: Time

en: Sec
da: Sek

en: Until…
da: Indtil …

en: Select an end date
da: Vælg en slutdato

en: Select End Date…
da: Vælg slutdato …

en: Select end time
da: Vælg sluttidspunkt

en: Select End Time…
da: Vælg et sluttidspunkt …

en: Process Name
da: Procesnavn

en: Systemd Unit
da: Systemd-enhed

en: Executable Path
da: Sti til eksekverbar fil

en: Previous Boot
da: Forrige opstart

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Last 3 days
da: Sidste 3 dage

en: Entire Journal
da: Hele journalen

en: Set Custom Range…
da: Angiv brugerindstillet interval …

en: Help
da: Hjælp

en: Ignore
da: Ignorér

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
da: Luk et vindue

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Application
da: Program

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
da: Eksportér logge til en fil

en: Logs
da: Logge

en: View detailed event logs for the system
da: Vis detaljerede begivenhedslogge for systemet

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
da: Logge viser begivenheder fra systemd-journalen og sorterer dem i kategorier såsom hardware og programmer.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
da: Med Logge kan du søge i dine logge ved at skrive en søgeterm og vise detaljeret information om hver begivenhed ved at klikke på den.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Log Viewer
da: Logfremviser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
da: log;journal;fejlsøgning;fejlsøg;debug;fejl;

en: Ignore warning
da: Ignorér advarsel

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
da: Om advarslen om at du ikke har tilladelse til at se logge, skal ignoreres.

en: How to sort list rows in the event view list
da: Hvordan listerækker skal sorteres i begivenhedsoversigten

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
da: Sortér listerækker i stigende eller faldende orden for den valgte type

en: Failed To Open Help
da: Kunne ikke åbne hjælp

en: Failed to open the given help URI: %s
da: Kunne ikke åbne den givne hjælpe-URI: %s

en: _Close
da: _Luk

en: Print version information and exit
da: Vis versionsoplysninger og afslut

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
da: Opstart

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
da: Ingen resultater

en: Other
da: Andre

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
da: Fra %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
da: Til %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
da: %e. %B %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
da: %e. %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
da: %e. %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
da: %e. %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
da: %e. %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
da: %e. %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
da: %e. %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
da: %e. %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
da: %e. %b %Y %H:%M

en: Export Failed
da: Eksport mislykkedes

en: Unable to export log messages to a file
da: Kunne ikke eksportere logmeddelelser til en fil

en: log messages
da: logmeddelelser

en: Unable to read system logs
da: Kunne ikke læse systemlogge

en: Unable to read user logs
da: Kunne ikke læse brugerlogge

en: No logs available
da: Ingen tilgængelige logge
