gnome-logs master - en to de translation catalogue (113 entries)

en: Important
de: Wichtig

en: Alerts
de: Warnungen

en: Starred
de: Markiert

en: All
de: Alle

en: Applications
de: Anwendungen

en: Security
de: Sicherheit

en: Updates
de: Aktualisierungen

en: Usage
de: Verwendung

en: _New Window
de: _Neues Fenster

en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkürzel

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Logs
de: _Info zu Protokoll

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Export logs to a file
de: Protokoll in eine Datei exportieren

en: Choose the boot from which to view logs
de: Wählen Sie den Start, von dem Sie Protokolle sehen möchten

en: Search all the logs of the current category
de: Alle Protokolle der aktuellen Kategorie durchsuchen

en: Sender
de: Absender

en: Time
de: Uhrzeit

en: Message
de: Meldung

en: Audit Session
de: Prüfsitzung

en: Kernel Device
de: Kernel-Gerät

en: Priority
de: Priorität

en: Subject
de: Betreff

en: Defined By
de: Definiert durch

en: Support
de: Unterstützung

en: Documentation
de: Dokumentation

en: Search logs
de: Protokolle durchsuchen

en: Select journal field and timestamp range filtering options
de: Wählen Sie ein Journal-Feld und einen Zeitstempel-Bereich für die Filteroptionen

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
de: Wählen Sie ein Journal-Feld, entsprechend dem die Protokolle gefiltert werden sollen

en: All Available Fields
de: Alle verfügbaren Felder

en: Parameters
de: Parameter

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
de: Was

en: Select Journal Field…
de: Journal-Feld auswählen …

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
de: Wann

en: Show Logs from…
de: Protokolle anzeigen ab …

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
de: Wählen Sie einen Zeitstempel-Bereich, aus dem die Protokolle angezeigt werden sollen

en: Current Boot
de: Aktueller Systemstart

en: Search Type
de: Suchtyp

en: Substring
de: Teil

en: Match in any part of the string
de: Treffer auch als Teil der Zeichenkette

en: Exact
de: Genau

en: Match complete string only
de: Treffer nur als ganze Zeichenkette

en: Back
de: Zurück

en: Show Logs Starting From…
de: Protokolle anzeigen beginnend mit …

en: Select a start date
de: Startdatum wählen

en: Select Start Date…
de: Ein Startdatum wählen …

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
de: 22. Januar 2016 oder 1/22/2016

en: Select start time
de: Startzeit wählen

en: Select Start Time…
de: Eine Startzeit wählen …

en: Hr
de: Std

en: Sec
de: Sek

en: Until…
de: Bis …

en: Select an end date
de: Ein Enddatum wählen

en: Select End Date…
de: Enddatum wählen …

en: Select end time
de: Endzeit wählen

en: Select End Time…
de: Endzeit wählen …

en: PID
de: Prozesskennung

en: UID
de: Benutzerkennung

en: GID
de: Gruppenkennung

en: Process Name
de: Prozessname

en: Systemd Unit
de: Systemd-Unit

en: Executable Path
de: Pfad zur ausführbaren Datei

en: Previous Boot
de: Voriger Systemstart

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

en: Last 3 days
de: Letzte 3 Tage

en: Entire Journal
de: Gesamtes Journal

en: Set Custom Range…
de: Bereich wählen …

en: Help
de: Hilfe

en: Ignore
de: Ignorieren

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
de: Ein neues Fenster öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
de: Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
de: Tastaturkürzel

[ctx: shortcut window]
en: Application
de: Anwendung

[ctx: shortcut window]
en: Find
de: Suchen

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
de: Protokoll in eine Datei exportieren

en: Logs
de: Protokolle

en: View detailed event logs for the system
de: Detaillierte Ereignisprotokolle des Systems ansehen

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
de: Protokoll zeigt Ereignisse aus dem »systemd«-Protokoll und sortiert sie nach Kategorien wie z.B. Hardware oder Anwendungen.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
de: Mit Protokoll können Sie Ihre Systemprotokolle durch tippen eines Schlagwortes durchsuchen und detaillierte Informationen über die einzelnen Ereignisse ansehen.

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

en: Log Viewer
de: Protokollbetrachter

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
de: log;journal;debug;error;Protokoll;Fehler;Fehlersuche;

en: Ignore warning
de: Warnung ignorieren

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
de: Legt fest, ob die Warnung ignoriert werden soll, die auf unzureichende Berechtigungen zum Betrachten von Protokollen verweist. Wenn Sie diese ignorieren, wird die Warnung nicht erneut angezeigt.

en: How to sort list rows in the event view list
de: Legt fest, wie Zeilen in der Ereignisansicht sortiert werden

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
de: Legt fest, ob Zeilen in auf- oder absteigender Reihenfolge für den ausgewählten Typ sortiert werden

en: Failed To Open Help
de: Öffnen der Hilfe fehlgeschlagen

en: Failed to open the given help URI: %s
de: Öffnen der angegebenen Hilfe-Adresse fehlgeschlagen: %s

en: _Close
de: S_chließen

en: Print version information and exit
de: Versionsinformationen anzeigen und beenden

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
de: Systemstart

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
de: Keine Ergebnisse

en: Other
de: Andere

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
de: Von %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
de: Bis %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
de: %e. %B %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
de: %e. %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
de: %e. %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
de: %e. %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
de: %e. %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
de: %e. %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
de: %e. %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
de: %e. %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
de: %e. %b %Y %H:%M

en: Export Failed
de: Exportieren fehlgeschlagen

en: Unable to export log messages to a file
de: Protokollmeldungen konnten nicht in eine Datei exportiert werden

en: log messages
de: Protokollmeldungen

en: Unable to read system logs
de: Systemprotokoll konnte nicht gelesen werden

en: Unable to read user logs
de: Benutzerprotokoll konnte nicht gelesen werden

en: No logs available
de: Keine Protokolle verfügbar
