gnome-logs master - en to el translation catalogue (116 entries)

en: Important
el: Σημαντικό

en: Alerts
el: Ειδοποιήσεις

en: Starred
el: Διακεκριμένα

en: All
el: Όλα

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: System
el: Σύστημα

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Hardware
el: Υλικό

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Usage
el: Χρήση

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις _πληκτρολογίου

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About Logs
el: _Περί του Καταγραφές

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Export logs to a file
el: Εξαγωγή καταγραφών σε αρχείο

en: Choose the boot from which to view logs
el: Επιλέξτε μια εκκίνηση συστήματος για να δείτε τις καταγραφές

en: Search all the logs of the current category
el: Αναζήτηση όλων των εγγραφών της τρεχουσας κατηγορίας

en: Sender
el: Αποστολέας

en: Time
el: Ώρα

en: Message
el: Μήνυμα

en: Audit Session
el: Συνεδρία ελέγχου

en: Kernel Device
el: Συσκευή πυρήνα

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Subject
el: Θέμα

en: Defined By
el: Καθορίστηκε από

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Search logs
el: Αναζήτηση καταγραφών

en: Select journal field and timestamp range filtering options
el: Επιλέξτε το πεδίο ημερολογίου και το εύρος χρονικής σήμανσης των επιλογών φιλτραρίσματος

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
el: Επιλέξτε πεδίο ημερολόγιου για να φιλτράρετε τα αρχεία καταγραφής, σύμφωνα με αυτό

en: All Available Fields
el: Όλα τα διαθέσιμα πεδία

en: Parameters
el: Προγραμματιστές

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
el: Τι

en: Select Journal Field…
el: Επιλέξτε πεδίο καταγραφής…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
el: Πότε

en: Show Logs from…
el: Εμφάνιση αρχείων καταγραφής από…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
el: Επιλέξτε το εύρος χρονικής σήμανσης για τις καταγραφές που θα εμφανιστούν

en: Current Boot
el: Τρέχουσα εκκίνηση

en: Search Type
el: Τύπος αναζήτησης

en: Substring
el: Υποσυμβολοσειρά

en: Match in any part of the string
el: Ταίριασμα με οποιοδήποτε μέρος της συμβολοσειράς

en: Exact
el: Aκριβής

en: Match complete string only
el: Ταίριασμα μόνο με ολόκληρη τη συμβολοσειρά

en: Back
el: Πίσω

en: Show Logs Starting From…
el: Εμφάνιση αρχείων καταγραφής όπου ξεκινούν από…

en: Select a start date
el: Επιλέξτε ημερομηνία έναρξης

en: Select Start Date…
el: Επιλογή ημερομηνίας έναρξης…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
el: 22 Ιανουαρίου 2016 ή 22/01/2016

en: Select start time
el: Επιλέξτε ώρα έναρξης

en: Select Start Time…
el: Επιλογή ώρα έναρξης…

en: Hr
el: Ώρα

en: Min
el: Λεπτό

en: Sec
el: Δευτ

en: AM/PM
el: Π.Μ./Μ.Μ.

en: Until…
el: Μέχρι…

en: Select an end date
el: Επιλέξτε ημερομηνία λήξης

en: Select End Date…
el: Επιλογή ημερομηνίας λήξης…

en: Select end time
el: Επιλέξτε ώρα λήξης

en: Select End Time…
el: Επιλογή ώρα λήξης…

en: Process Name
el: Όνομα  διεργασίας

en: Systemd Unit
el: Μονάδα systemd

en: Executable Path
el: Διαδρομή εκτελέσιμου

en: Previous Boot
el: Προηγούμενη εκκίνηση

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Εχθές

en: Last 3 days
el: Τελευταίες 3 ημέρες

en: Entire Journal
el: Ολόκληρο ημερολόγιο

en: Set Custom Range…
el: Ορισμός προσαρμοσμένου εύρους…

en: Help
el: Βοήθεια

en: Ignore
el: Παράβλεψη

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
el: Κλείσιμο παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

[ctx: shortcut window]
en: Application
el: Εφαρμογή

[ctx: shortcut window]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
el: Εξαγωγή καταγραφών σε αρχείο

en: Logs
el: Καταγραφές

en: View detailed event logs for the system
el: Δείτε λεπτομερείς καταγραφές συμβάντων για το σύστημα σας

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
el: Η εφαρμογή Καταγραφές εμφανίζει συμβάντα από το systemd journal και τα ταξινομεί σε κατηγορίες, όπως υλικό και εφαρμογές.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
el: Χρησιμοποιώντας τις Καταγραφές μπορείτε να αναζητήσετε στα δικά σας αρχεία καταγραφών πληκτρολογώντας έναν όρο αναζήτησης και να προβάλετε λεπτομερείς πληροφορίες για κάθε συμβάν πατώντας πάνω του.

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: Log Viewer
el: Εφαρμογή προβολής καταγραφών

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
el: καταγραφή;ημερολόγιο;αποσφαλμάτωση;σφάλμα;log;journal;debug;error;

en: Ignore warning
el: Παράβλεψη προειδοποίησης

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
el: Αν θα αγνοηθεί η προειδοποίηση που σας ενημερώνει ότι δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τις καταγραφές. Αν γίνει παράβλεψη, η πρειδοποίηση δεν θα εμφανιστεί ξανά.

en: How to sort list rows in the event view list
el: Πώς να ταξινομήσετε γραμμές στη λίστα της προβολής συμβάντων

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
el: Ταξινόμηση γραμμών σε αύξουσα ή φθίνουσα σειρά για τον επιλεγμένο τύπο

en: Failed To Open Help
el: Απέτυχε το άνοιγμα της Βοήθειας

en: Failed to open the given help URI: %s
el: Απέτυχε το άνοιγμα του δεδομένου URI βοήθειας: %s

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Print version information and exit
el: Προβολή πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
el: Εκκίνηση

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
el: Χωρίς αποτελέσματα

en: Other
el: Άλλα

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
el: Από %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
el: Μέχρι %s

en: AM
el: Π.M.

en: PM
el: M.M.

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
el: %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
el: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
el: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
el: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
el: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
el: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
el: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
el: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
el: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
el: Αποτυχία εξαγωγής

en: Unable to export log messages to a file
el: Αδυναμία εξαγωγής των καταγραφών σε αρχείο

en: log messages
el: καταγραφή μηνυμάτων

en: Unable to read system logs
el: Αδυναμία ανάγνωσης καταγραφών του συστήματος

en: Unable to read user logs
el: Αδυναμία ανάγνωσης καταγραφών του χρήστη

en: No logs available
el: Δεν υπάρχουν εγγραφές
