gnome-logs master - en to es_ES translation catalogue (99 entries)

en: Important
es_ES: Importante

en: Alerts
es_ES: Alertas

en: Starred
es_ES: Favorito

en: All
es_ES: Todo

en: Applications
es_ES: Aplicaciones

en: System
es_ES: Sistema

en: Security
es_ES: Seguridad

en: Updates
es_ES: Actualizaciones

en: Usage
es_ES: Uso

en: _New Window
es_ES: Ventana _nueva

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Ata_jos de teclado

en: _Help
es_ES: _Ayuda

en: _About Logs
es_ES: _Acerca de Registros

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: Export logs to a file
es_ES: Exportar registros a un archivo

en: Choose the boot from which to view logs
es_ES: Eliga el arranque del que quiere ver los registros

en: Search all the logs of the current category
es_ES: Buscar todos los registros de la categoría actual

en: Sender
es_ES: Remitente

en: Time
es_ES: Hora

en: Message
es_ES: Mensaje

en: Audit Session
es_ES: Auditar sesión

en: Kernel Device
es_ES: Dispositivo del núcleo

en: Priority
es_ES: Prioridad

en: Subject
es_ES: Asunto

en: Defined By
es_ES: Definido por

en: Support
es_ES: Soporte

en: Documentation
es_ES: Documentación

en: Search logs
es_ES: Buscar registros

en: Select journal field and timestamp range filtering options
es_ES: Seleccionar opciones de filtrado del campo del diario y rango de marca de tiempo

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
es_ES: Seleccionar un campo del diario por que filtrar los registros

en: All Available Fields
es_ES: Todos los campos disponibles

en: Parameters
es_ES: Parámetros

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
es_ES: Qué

en: Select Journal Field…
es_ES: Seleccionar campo del diario…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
es_ES: Cuándo

en: Show Logs from…
es_ES: Mostrar registros desde…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
es_ES: Seleccionar rango de marca de tiempo de las entradas del registro que mostrar

en: Current Boot
es_ES: Arranque actual

en: Search Type
es_ES: Tipo de búsqueda

en: Substring
es_ES: Subcadena

en: Match in any part of the string
es_ES: Coincidir en cualquier parte de la cadena

en: Exact
es_ES: Exacta

en: Match complete string only
es_ES: Coincidir sólo con la cadena completa

en: Back
es_ES: Atrás

en: Show Logs Starting From…
es_ES: Mostrar registros desde el…

en: Select a start date
es_ES: Seleccione una fecha de inicio

en: Select Start Date…
es_ES: Seleccionar fecha de inicio…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
es_ES: 22 de enero de 2016 o 22/1/2016

en: Select start time
es_ES: Seleccione una hora de inicio

en: Select Start Time…
es_ES: Seleccionar hora de inicio…

en: Sec
es_ES: Seg

en: Until…
es_ES: Hasta…

en: Select an end date
es_ES: Seleccionar fecha de fin

en: Select End Date…
es_ES: Seleccionar fecha de fin…

en: Select end time
es_ES: Seleccionar hora de fin

en: Select End Time…
es_ES: Seleccionar hora de fin…

en: Systemd Unit
es_ES: Unidad de systemd

en: Executable Path
es_ES: Ruta del ejecutable

en: Previous Boot
es_ES: Arranque anterior

en: Today
es_ES: Hoy

en: Yesterday
es_ES: Ayer

en: Last 3 days
es_ES: Últimos 3 días

en: Entire Journal
es_ES: Diario completo

en: Set Custom Range…
es_ES: Seleccionar rango personalizado…

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Ignore
es_ES: Ignorar

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
es_ES: Abrir una ventana nueva

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
es_ES: Cerrar una ventana

[ctx: shortcut window]
en: Show help
es_ES: Mostrar ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: Application
es_ES: Aplicación

[ctx: shortcut window]
en: Find
es_ES: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
es_ES: Exportar registros a un archivo

en: Logs
es_ES: Registros

en: View detailed event logs for the system
es_ES: Ver registros detallados de eventos del sistema

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
es_ES: Registros muestra eventos del registro de systemd, y los ordena en categorías tales como hardware o aplicaciones.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
es_ES: Al usar Registros puede buscar en sus registros escribiendo un término de búsqueda y ver información detallada sobre cada evento al pulsar sobre él.

en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

en: Log Viewer
es_ES: Visor de registros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
es_ES: registro;diario;depurar;error;

en: Ignore warning
es_ES: Ignorar advertencia

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
es_ES: Indica si se debe ignorar la advertencia que informa de que no tiene suficientes permisos para ver registros de errores. Si se ignora la advertencia no se mostrará de nuevo.

en: How to sort list rows in the event view list
es_ES: Cómo ordenar listas de filas en la lista de vista de eventos

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
es_ES: Ordenar listas de filas en orden ascendiente o descendiente para el tipo seleccionado

en: Failed To Open Help
es_ES: Falló al abrir la ayuda

en: Failed to open the given help URI: %s
es_ES: Falló al abrir el URI de ayuda dado: %s

en: _Close
es_ES: _Cerrar

en: Print version information and exit
es_ES: Mostrar información de la versión y salir

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
es_ES: Arranque

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
es_ES: No hay resultados

en: Other
es_ES: Otros

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
es_ES: Desde %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
es_ES: Hasta %s

en: Export Failed
es_ES: Falló al exportar

en: Unable to export log messages to a file
es_ES: No se puede exportar el registro de mensajes a un archivo

en: log messages
es_ES: mensajes de registro

en: Unable to read system logs
es_ES: No se pueden leer los registros del sistema

en: Unable to read user logs
es_ES: No se pueden leer los registros del usuario

en: No logs available
es_ES: No hay registros disponibles
