gnome-logs master - en to fi translation catalogue (115 entries)

en: Important
fi: Tärkeät

en: Alerts
fi: Hälytykset

en: Starred
fi: Tähdelliset

en: All
fi: Kaikki

en: Applications
fi: Sovellukset

en: System
fi: Järjestelmä

en: Security
fi: Tietoturva

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Usage
fi: Käyttö

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Logs
fi: _Tietoja - Lokit

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Export logs to a file
fi: Vie lokit tiedostoon

en: Choose the boot from which to view logs
fi: Valitse käynnistyskerta, jonka lokeja tarkastellaan

en: Search all the logs of the current category
fi: Etsi kaikki nykyisen luokan lokit

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Time
fi: Aika

en: Message
fi: Viesti

en: Audit Session
fi: Auditointi-istunto

en: Kernel Device
fi: Kernel-laite

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Subject
fi: Aihe

en: Defined By
fi: Määrittänyt

en: Support
fi: Tuki

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Search logs
fi: Etsi lokeja

en: Select journal field and timestamp range filtering options
fi: Valitse lokikentän ja aikaleimavälin suodatusvalinnat

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
fi: Valitse lokikenttä, jonka pohjalta lokeja suodatetaan

en: All Available Fields
fi: Kaikki käytettävissä olevat kentät

en: Parameters
fi: Parametrit

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
fi: Mitä

en: Select Journal Field…
fi: Valitse lokikirjakenttä…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
fi: Milloin

en: Show Logs from…
fi: Näytä lokit alkaen…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
fi: Valitse aikaleimaväli näytettävistä lokimerkinnöistä

en: Current Boot
fi: Nykyinen käynnistyskerta

en: Search Type
fi: Haun tyyppi

en: Substring
fi: Alimerkkijono

en: Match in any part of the string
fi: Vastaa mitä tahansa kohtaa merkkijonossa

en: Exact
fi: Täsmällinen

en: Match complete string only
fi: Vastaa vain kokonaista merkkijonoa

en: Back
fi: Takaisin

en: Show Logs Starting From…
fi: Näytä lokit alkaen…

en: Select a start date
fi: Valitse aloituspäivä

en: Select Start Date…
fi: Valitse aloituspäivä…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
fi: 22 tammikuu 2016 tai 1/22/2016

en: Select start time
fi: Valitse aloitusaika

en: Select Start Time…
fi: Valitse aloitusaika…

en: Hr
fi: h

en: Min
fi: min

en: Sec
fi: s

en: AM/PM
fi: ap./ip.

en: Until…
fi: Päättyen…

en: Select an end date
fi: Valitse päättymispäivä

en: Select End Date…
fi: Valitse päättymispäivä…

en: Select end time
fi: Valitse päättymisaika

en: Select End Time…
fi: Valitse päättymisaika…

en: PID
fi: Prosessitunniste, PID

en: UID
fi: Käyttäjätunniste, UID

en: GID
fi: Ryhmätunniste, GID

en: Process Name
fi: Prosessin nimi

en: Systemd Unit
fi: Systemd-yksikkö

en: Executable Path
fi: Suoritettavan polku

en: Previous Boot
fi: Edellinen käynnistyskerta

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Last 3 days
fi: Viimeiset 3 päivää

en: Entire Journal
fi: Koko lokikirja

en: Set Custom Range…
fi: Aseta mukautettu aikaväli…

en: Help
fi: Ohje

en: Ignore
fi: Ohita

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
fi: Vie lokit tiedostoon

en: Logs
fi: Lokit

en: View detailed event logs for the system
fi: Katsele järjestelmän yksityiskohtaisia tapahtumalokeja

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
fi: Lokit näyttää systemd:n tapahtumasanomia ja jakaa ne luokkiin, kuten laitteisto ja sovellukset.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
fi: Lokisovelluksen avulla voit etsiä tapahtumia lokeista, ja tarkastella yksittäisiä tapahtumia napsauttamalla niitä.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Log Viewer
fi: Lokikatselin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
fi: log;journal;debug;error;loki;vianetsintä;virhe;

en: Ignore warning
fi: Ohita varoitus

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
fi: Ohitetaanko varoitus, joka toteaa etteivät käyttöoikeutesi riitä lokien katseluun. Jos ohitetaan, varoitusta ei näytetä uudelleen.

en: How to sort list rows in the event view list
fi: Kuinka luettelon rivit järjestetään tapahtumanäkymäluettelossa

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
fi: Järjestä luettelon rivit nousevassa tai laskevassa järjestyksessä valitulle tyypille

en: Failed To Open Help
fi: Ohjeen avaaminen epäonnistui

en: Failed to open the given help URI: %s
fi: Ohje-URI:n avaaminen epäonnistui: %s

en: _Close
fi: _Sulje

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
fi: Käynnistys

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: Other
fi: Muu

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
fi: Alkaen %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
fi: Päättyen %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
fi: %e. %Bta %Y

en: AM
fi: ap.

en: PM
fi: ip.

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
fi: %e. %Bta %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
fi: %e. %Bta %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
fi: %e. %Bta %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
fi: %e. %Bta %Y %H:%M

en: Export Failed
fi: Vienti epäonnistui

en: Unable to export log messages to a file
fi: Lokiviestien vieminen tiedostoon epäonnistui

en: log messages
fi: lokiviestit

en: Unable to read system logs
fi: Järjestelmälokien lukeminen ei onnistu

en: Unable to read user logs
fi: Käyttäjälokien lukeminen ei onnistu

en: No logs available
fi: Lokeja ei ole saatavilla
