gnome-logs master - en to fo translation catalogue (112 entries)

en: Important
fo: Umráðandi

en: Alerts
fo: Ávaringar

en: Starred
fo: Stjørnumarka

en: All
fo: Allar

en: Applications
fo: Nýtsluskipanir

en: System
fo: Skipan

en: Security
fo: Trygd

en: Hardware
fo: Tólbúnaður

en: Updates
fo: Dagføringar

en: Usage
fo: Nýtsla

en: _New Window
fo: _Nýggjur gluggi

en: Keyboard Shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

en: _Help
fo: _Hjálp

en: _About Logs
fo: _Um gerðalistar

en: Export logs to a file
fo: Útflyt gerðalistar til eina fílu

en: Choose the boot from which to view logs
fo: Vel hvat fyri ta byrjan ið gerðalistar skullu vístast frá

en: Search all the logs of the current category
fo: Leita í øllum gerðalistum eftir núverandi bólk

en: Sender
fo: Sendari

en: Time
fo: Klokkutíð

en: Message
fo: Boð

en: Audit Session
fo: Eftirlitsseta

en: Kernel Device
fo: Kjarnu eindir

en: Priority
fo: Raðfesting

en: Subject
fo: Evni

en: Defined By
fo: Skilmarkað av

en: Support
fo: Stuðul

en: Documentation
fo: Skjalfesting

en: Select journal field and timestamp range filtering options
fo: Vel filturstillingar fyri gerðalistateig og tíðarskeið

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
fo: Vel teig og filtrera gerðalistarnir eftir teigi

en: All Available Fields
fo: Allir atkomuligir gerðalistateigar

en: Parameters
fo: Bundnatøl

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
fo: Hvørji

en: Select Journal Field…
fo: Vel gerðalista teig...

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
fo: Nær

en: Show Logs from…
fo: Vís gerðalsitar frá...

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
fo: Vel tíðarskeið fyri gerðalistaskrásetingum ið skulla vísast

en: Current Boot
fo: Núverandi byrjan

en: Search Type
fo: Leitanarslag

en: Substring
fo: Partstrongur

en: Match in any part of the string
fo: Samsvarar við ein og hvønn part av streingi

en: Exact
fo: Beinrakt

en: Match complete string only
fo: Samsvara einans heilar streingir

en: Back
fo: Aftur

en: Show Logs Starting From…
fo: Vís gerðalistar frá...

en: Select a start date
fo: Vel eina byrjanardagfesting

en: Select Start Date…
fo: Vel byrjanardagfesting...

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
fo: 22. januar 2016 ella 22/01/2016

en: Select start time
fo: Vel byrjanarklokkutíð

en: Select Start Time…
fo: Vel byrjanarklokkutíð...

en: Hr
fo: Tími

en: Sec
fo: Sek

en: Until…
fo: Inntil...

en: Select an end date
fo: Vel eina endadagfesting

en: Select End Date…
fo: Vel endadagfesting...

en: Select end time
fo: Vel endaklokkutíð

en: Select End Time…
fo: Vel endaklokkutíð...

en: PID
fo: Tilgongdar-eyðmerking

en: UID
fo: Brúkara-eyðmerking

en: GID
fo: Bólka-eyðmerking

en: Process Name
fo: Tilgongdarnavn

en: Systemd Unit
fo: Systemd-eind

en: Executable Path
fo: Leið til innandi fíl

en: Previous Boot
fo: Fyrra byrjan

en: Today
fo: Í dag

en: Yesterday
fo: Í gjár

en: Last 3 days
fo: Seinastu 3 dagarnir

en: Entire Journal
fo: Allan gerðalistan

en: Set Custom Range…
fo: Vel tillagað tíðarskeið

en: Help
fo: Hjálp

en: Ignore
fo: Skúgv til viks

[ctx: shortcut window]
en: General
fo: Vanligt

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fo: Opna ein nýggjan glugga

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
fo: Lat ein glugga aftur

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fo: Vís hjálp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

[ctx: shortcut window]
en: Application
fo: Nýtsluskipan

[ctx: shortcut window]
en: Find
fo: Finn

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
fo: Útflyt gerðalistar til eina fílu

en: Logs
fo: Gerðalistar

en: View detailed event logs for the system
fo: Vís nágreiniligar gerðalistar fyri skipanina

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
fo: Forriti Gerðalistar vísur gerðir úr systemd-gerðalistanum og raðar tær í bólkar, so sum tólbúnaður og forrit.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
fo: Við Gerðalistar kanst tú leita í tínum gerðalistum við at skriva eitt leitiorð og vísa nágreiniligar upplýsingar um hvørja hending við á trýsta á hana.

en: The GNOME Project
fo: GNOME verkætlanin

en: Log Viewer
fo: Gerðalistavísari

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
fo: log;journal;debug;gerðalisti;feilur;kemba;

en: Ignore warning
fo: Skúgv ávaring til viks

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
fo: Um ávaringin, ið sigur at tú ikki hevur heimild til at síggja gerðalistar, skal skúgvast til viks. Um so, so verður ávaringin ikki víst aftur.

en: How to sort list rows in the event view list
fo: Hvussu rekkjur skullu raðast í hendingaryvirlitinum

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
fo: Raða rekkjur í hækkandi ella lækkandi raðfylgju fyri valda slag

en: Print version information and exit
fo: Prenta útgávu upplýsingar og enda

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
fo: Byrjan

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
fo: Eingi úrslit

en: Other
fo: Annað

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
fo: Frá %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
fo: Inntil %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
fo: %e. %B %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
fo: %e. %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
fo: %e. %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
fo: %e. %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
fo: %e. %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
fo: %e. %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
fo: %e. %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
fo: %e. %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
fo: %e. %b %Y %H:%M

en: Unable to export log messages to a file
fo: Bar ikki til at útflyta gerðalistaboð til eina fílu

en: Save logs
fo: Goym gerðalistar

en: _Save
fo: _Goym

en: _Cancel
fo: A_ngra

en: log messages
fo: gerðalistaboð

en: Unable to read system logs
fo: Bar ikki til at lesa skipanar gerðalistar

en: Unable to read user logs
fo: Bar ikki til at lesa brúkara gerðalistar

en: No logs available
fo: Eingir gerðalistar atkomuligir
