gnome-logs master - en to fur translation catalogue (109 entries)

en: Important
fur: Impuartant

en: Alerts
fur: Avertencis

en: Starred
fur: Preferîts

en: All
fur: Ducj

en: Applications
fur: Aplicazions

en: System
fur: Sisteme

en: Security
fur: Sigurece

en: Updates
fur: Inzornaments

en: Usage
fur: Ûs

en: _New Window
fur: _Gnûf barcon

en: _Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis _tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Logs
fur: _Informazions su Regjistris

en: Main Menu
fur: Menù principâl

en: Export logs to a file
fur: Espuarte regjistris intun file

en: Choose the boot from which to view logs
fur: Sielç di cuâl inviament viodi i regjistris

en: Search all the logs of the current category
fur: Cîr ducj i regjistris de categorie atuâl

en: Sender
fur: Mitent

en: Time
fur: Ore

en: Message
fur: Messaç

en: Audit Session
fur: Session audit

en: Kernel Device
fur: Dispositîf kernel

en: Priority
fur: Prioritât

en: Subject
fur: Ogjet

en: Defined By
fur: Definît di

en: Support
fur: Supuart

en: Documentation
fur: Documentazion

en: Search logs
fur: Cîr regjistris

en: Select journal field and timestamp range filtering options
fur: Selezione opzions di filtrament pal cjamp diari e pal periodi di timp

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
fur: Selezione un cjamp dal diari par filtrâ i regjistris secont di chel

en: All Available Fields
fur: Ducj i cjamps disponibii

en: Parameters
fur: Parametris

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
fur: Ce

en: Select Journal Field…
fur: Selezione cjamp diari…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
fur: Cuant

en: Show Logs from…
fur: Mostre regjistris di…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
fur: Selezione periodi di timp des vôs dal regjistri di mostrâ

en: Current Boot
fur: Inviament atuâl

en: Search Type
fur: Gjenar ricercje

en: Substring
fur: Sotstringhe

en: Match in any part of the string
fur: Corispuindince in cualsisei part de stringhe

en: Exact
fur: Di precîs

en: Match complete string only
fur: Corispuindince dome di stringhis completis

en: Back
fur: Indaûr

en: Show Logs Starting From…
fur: Mostre regjistris tacant di…

en: Select a start date
fur: Selezione une date di inizi

en: Select Start Date…
fur: Selezione date di inizi…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
fur: ai 22 di zenâr dal 2016 o 22/1/2016

en: Select start time
fur: Selezione orari di inizi

en: Select Start Time…
fur: Selezione ore di inizi…

en: Hr
fur: Ore

en: Until…
fur: Fintremai…

en: Select an end date
fur: Selezione une date di fin

en: Select End Date…
fur: Selezione date di fin…

en: Select end time
fur: Selezione orari di fin

en: Select End Time…
fur: Selezione ore di fin…

en: Process Name
fur: Non procès

en: Systemd Unit
fur: Unitât Systemd

en: Executable Path
fur: Percors eseguibil

en: Previous Boot
fur: Inviament precedent

en: Today
fur: Vuê

en: Yesterday
fur: Îr

en: Last 3 days
fur: Ultins 3 dîs

en: Entire Journal
fur: Diari intîr

en: Set Custom Range…
fur: Stabilìs interval personalizât…

en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fur: Vierç un gnûf barcon

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
fur: Siere un barcon

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurte di tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Application
fur: Aplicazion

[ctx: shortcut window]
en: Find
fur: Cjate

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
fur: Espuarte regjistris suntun file

en: Logs
fur: Regjistris

en: View detailed event logs for the system
fur: Mostre il regjistri detaiât dai events di sisteme

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
fur: Regjistris al mostre i events dal diari di systemd e ju ordene par categoriis, par hardware e aplicazions.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
fur: Tu puedis cirî tai tiei regjistris scrivint tiermins di ricercje e mostrâ informazions detaiadis sui events fasint clic su di chei.

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Log Viewer
fur: Visualizadôr di regjistri

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
fur: regjistri;diari;gjornâl;debug;erôr;

en: Ignore warning
fur: Ignore avertiment

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
fur: Indiche se ignorâ l'avertiment che al dîs che no si à permès suficients par viodi i regjistris. Se ignorât, l'avîs nol vignarà fûr plui.

en: How to sort list rows in the event view list
fur: Ce mût ordenâ lis riis te viodude events

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
fur: Ordene lis riis in ordin a cressi o calâ par il gjenar selezionât

en: Failed To Open Help
fur: Impussibil vierzi il jutori

en: Failed to open the given help URI: %s
fur: Nol è stât pussibil vierzi l'URI di jutori indicât: %s

en: _Close
fur: _Siere

en: Print version information and exit
fur: Stampe informazions su la version e jes

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
fur: Inviament

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
fur: Nissun risultât

en: Other
fur: Altri

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
fur: Di %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
fur: Fin %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
fur: %e di %B dal %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
fur: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
fur: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
fur: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
fur: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
fur: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
fur: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
fur: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
fur: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
fur: Esportazion falide

en: Unable to export log messages to a file
fur: Impussibil espuartâ i messaçs dal regjistri intun file

en: log messages
fur: messaçs dal regjistri

en: Unable to read system logs
fur: Impussibil lei regjistris di sisteme

en: Unable to read user logs
fur: Impussibil lei i regjistris utent

en: No logs available
fur: Nissun regjistri disponibil
