gnome-logs master - en to hu translation catalogue (119 entries)

en: Important
hu: Fontos

en: Alerts
hu: Riasztások

en: Starred
hu: Csillagozott

en: All
hu: Összes

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: System
hu: Rendszer

en: Security
hu: Biztonság

en: Hardware
hu: Hardver

en: Updates
hu: Frissítések

en: Usage
hu: Használat

en: _New Window
hu: Ú_j ablak

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Logs
hu: A Naplók _névjegye

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Export logs to a file
hu: Napló exportálása fájlba

en: Choose the boot from which to view logs
hu: Válassza ki azt a rendszerindítást, amelyből a naplókat meg szeretné tekinteni

en: Search all the logs of the current category
hu: Minden napló keresése a jelenlegi kategóriában

en: Sender
hu: Küldő

en: Time
hu: Idő

en: Message
hu: Üzenet

en: Audit Session
hu: Munkamenet ellenőrzése

en: Kernel Device
hu: Kernel eszköz

en: Priority
hu: Prioritás

en: Subject
hu: Tárgy

en: Defined By
hu: Meghatározta

en: Support
hu: Támogatás

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Search logs
hu: Naplók keresése

en: Select journal field and timestamp range filtering options
hu: Válassza ki a naplómező- és az időbélyeg-tartomány szűrési beállításait

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
hu: Válasszon egy naplómezőt a naplók aszerint történő szűréséhez

en: All Available Fields
hu: Minden elérhető mező

en: Parameters
hu: Paraméterek

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
hu: Mi

en: Select Journal Field…
hu: Válasszon napló mezőt…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
hu: Mikor

en: Show Logs from…
hu: Naplók megjelenítése innen…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
hu: Válasszon időbélyeg-tartományt a megjelenítendő naplóbejegyzésekhez

en: Current Boot
hu: Jelenlegi rendszerindulás

en: Search Type
hu: Keresés típusa

en: Substring
hu: Részkarakterlánc

en: Match in any part of the string
hu: Illeszkedés a karakterlánc bármely részén

en: Exact
hu: Pontos

en: Match complete string only
hu: Illeszkedés csak teljes karakterláncokra

en: Back
hu: Vissza

en: Show Logs Starting From…
hu: Naplók megjelenítése ekkortól…

en: Select a start date
hu: Válasszon egy kezdődátumot

en: Select Start Date…
hu: Válasszon kezdődátumot…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
hu: 2016. január 22. vagy 2016-01-22

en: Select start time
hu: Válasszon egy kezdőidőpontot

en: Select Start Time…
hu: Válasszon kezdőidőpontot…

en: Hr
hu: ó

en: Min
hu: p

en: Sec
hu: mp

en: AM/PM
hu: de/du

en: Until…
hu: Eddig…

en: Select an end date
hu: Válasszon egy záródátumot

en: Select End Date…
hu: Válasszon záródátumot…

en: Select end time
hu: Válasszon egy záróidőpontot

en: Select End Time…
hu: Válasszon záróidőpontot…

en: Process Name
hu: Folyamat neve

en: Systemd Unit
hu: Systemd egység

en: Executable Path
hu: Végrehajtási útvonal

en: Previous Boot
hu: Előző rendszerindulás

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Last 3 days
hu: Előző 3 napban

en: Entire Journal
hu: Teljes napló

en: Set Custom Range…
hu: Egyéni tartomány megadása…

en: Help
hu: Súgó

en: Ignore
hu: Kihagyás

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
hu: Új ablak megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
hu: Ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Application
hu: Alkalmazás

[ctx: shortcut window]
en: Find
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
hu: Naplók exportálása fájlba

en: Logs
hu: Naplók

en: View detailed event logs for the system
hu: A rendszer részletes eseménynaplóinak megtekintése

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
hu: A Naplók eseményeket jelenít meg a rendszernaplóból és kategóriákba rendezi azokat, úgymint hardver és alkalmazások.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
hu: A Naplók használatával keresési kifejezés begépelésével kereshet a naplókban és megtekintheti minden esemény részletes információit, ha rájuk kattint.

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Log Viewer
hu: Naplómegjelenítő

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
hu: napló;naplózás;hibakeresés;hiba;

en: Ignore warning
hu: Figyelmeztetés mellőzése

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
hu: Figyelmen kívül legyen-e hagyva a figyelmeztetés, hogy nincs elég jogosultsága megtekinteni a naplófájlokat. Ha mellőzve van, akkor a figyelmeztetés nem jelenik meg még egyszer.

en: How to sort list rows in the event view list
hu: Hogyan rendezze a listasorokat az eseménynézet listában

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
hu: A kijelölt típus listasorainak rendezése növekvő vagy csökkenő sorrendben

en: Failed To Open Help
hu: Nem sikerült megnyitni a súgót

en: Failed to open the given help URI: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a megadott súgó URI-t: %s

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Print version information and exit
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
hu: Rendszerindítás

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
hu: Nincs találat

en: Other
hu: Egyéb

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
hu: Ettől: %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
hu: Eddig: %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
hu: %Y. %B %-e.

en: AM
hu: de.

en: PM
hu: du.

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
hu: %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M:%S %p
hu: %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M %p
hu: %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
hu: %b. %-e. %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
hu: %b. %-e. %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
hu: %Y. %b. %-e. %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
hu: %Y. %b. %-e. %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
hu: %b. %-e. %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
hu: %b. %-e. %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
hu: %Y. %b. %-e. %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
hu: %Y. %b. %-e. %H:%M

en: Export Failed
hu: Nem sikerült az exportálás

en: Unable to export log messages to a file
hu: Nem lehetséges a naplóüzenetek fájlba mentése

en: log messages
hu: naplóüzenetek

en: Unable to read system logs
hu: Nem lehetséges a rendszernaplók olvasása

en: Unable to read user logs
hu: Nem lehetséges a felhasználói naplók olvasása

en: No logs available
hu: Nincsenek elérhető naplók
