gnome-logs master - en to id translation catalogue (108 entries)

en: Important
id: Penting

en: Alerts
id: Tanda bahaya

en: Starred
id: Dibintangi

en: All
id: Semua

en: Applications
id: Aplikasi

en: System
id: Sistem

en: Security
id: Keamanan

en: Hardware
id: Perangkat Keras

en: Updates
id: Pemutakhiran

en: Usage
id: Cara Pakai

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Logs
id: Tent_ang Log

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Export logs to a file
id: Ekspor log ke berkas

en: Choose the boot from which to view logs
id: Pilih boot yang akan dilihat lognya

en: Search all the logs of the current category
id: Cari semua log dengan kategori saat ini

en: Sender
id: Pengirim

en: Time
id: Waktu

en: Message
id: Pesan

en: Audit Session
id: Sesi Audit

en: Kernel Device
id: Perangkat Kernel

en: Priority
id: Prioritas

en: Subject
id: Subjek

en: Defined By
id: Didefinisikan Oleh

en: Support
id: Dukungan

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Search logs
id: Cari log

en: Select journal field and timestamp range filtering options
id: Pilih field jurnal dan opsi penyaringan rentang timestamp

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
id: Pilih Field Jurnal untuk menyaring log menurut itu

en: All Available Fields
id: Semua Field yang Tersedia

en: Parameters
id: Parameter

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
id: Apa

en: Select Journal Field…
id: Pilih Field Jurnal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
id: Kapan

en: Show Logs from…
id: Tampilkan Log dari…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
id: Pilih Rentang Timestamp dari Entri Log yang akan ditampilkan

en: Current Boot
id: Boot Saat Ini

en: Search Type
id: Jenis Pencarian

en: Match in any part of the string
id: Cocokkan pada setiap bagian string

en: Exact
id: Tepat

en: Match complete string only
id: Cocokkan hanya string lengkap

en: Back
id: Kembali

en: Show Logs Starting From…
id: Tampilkan Log Mulai Dari…

en: Select a start date
id: Pilih tanggal mulai

en: Select Start Date…
id: Pilih Tanggal Mulai…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
id: 22 Januari 2016 atau 1/22/2016

en: Select start time
id: Pilih waktu mulai

en: Select Start Time…
id: Pilih Waktu Mulai…

en: Hr
id: Jam

en: Min
id: Men

en: Sec
id: Det

en: Until…
id: Sampai…

en: Select an end date
id: Pilih tanggal akhir

en: Select End Date…
id: Pilih Tanggal Akhir…

en: Select end time
id: Pilih waktu akhir

en: Select End Time…
id: Pilih Waktu Akhir…

en: Process Name
id: Nama Proses

en: Systemd Unit
id: Unit Systemd

en: Executable Path
id: Path yang dapat dieksekusi

en: Previous Boot
id: Boot Sebelumnya

en: Today
id: Hari Ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Last 3 days
id: 3 hari yang lalu

en: Entire Journal
id: Seluruh Jurnal

en: Set Custom Range…
id: Atur Rentang Kustom…

en: Help
id: Bantuan

en: Ignore
id: Abaikan

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
id: Buka jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
id: Tutup suatu jendela

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Find
id: Temukan

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
id: Ekspor log ke berkas

en: Logs
id: Log

en: View detailed event logs for the system
id: Tilik log kejadian terinci bagi sistem

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
id: Log menampilkan peristiwa dari jurnal systemd, dan memilah mereka ke dalam kategori-kategori, seperti perangkat keras dan aplikasi.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
id: Memakai Log Anda dapat mencari catatan log Anda dengan mengetikkan istilah yang ingin dicari, dan melihat informasi terrinci tentang setiap kejadian dengan mengkliknya.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Log Viewer
id: Penilik Log

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
id: log;jurnal;awakutu;galat;

en: Ignore warning
id: Abaikan peringatan

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
id: Apakah mengabaikan peringatan yang mengatakan bahwa Anda tidak memiliki cukup izin untuk melihat log. Jika diabaikan, peringatan tidak akan muncul lagi.

en: How to sort list rows in the event view list
id: Bagaimana mengurut baris daftar dalam daftar tilikan kejadian

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
id: Urutkan baris daftar arah naik atau turun bagi tipe yang dipilih

en: Failed To Open Help
id: Gagal Membuka Bantuan

en: Failed to open the given help URI: %s
id: Gagal membuka URI bantuan yang diberikan: %s

en: _Close
id: _Tutup

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi dan keluar

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
id: Tidak Ada Hasil

en: Other
id: Lainnya

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
id: Dari %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
id: Sampai %s

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
id: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
id: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
id: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
id: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
id: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
id: %e %b %H:%M

en: Export Failed
id: Ekspor gagal

en: Unable to export log messages to a file
id: Tidak bisa mengekspor pesan log ke berkas

en: log messages
id: pesan log

en: Unable to read system logs
id: Tidak bisa membaca log sistem

en: Unable to read user logs
id: Tidak bisa membaca log pengguna

en: No logs available
id: Tidak ada log yang tersedia
