gnome-logs master - en to it translation catalogue (113 entries)

en: Important
it: Importanti

en: Alerts
it: Avvisi

en: Starred
it: Preferiti

en: All
it: Tutti

en: Applications
it: Applicazioni

en: System
it: Sistema

en: Security
it: Sicurezza

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Usage
it: Utilizzo

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Logs
it: _Informazioni su Registri

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Export logs to a file
it: Esporta registri su file

en: Choose the boot from which to view logs
it: Scegliere l'avvio di cui visualizzare i registri

en: Search all the logs of the current category
it: Cercare tutti i registri dell'attuale categoria

en: Sender
it: Inviato da

en: Time
it: Orario

en: Message
it: Messaggio

en: Audit Session
it: Sessione audit

en: Kernel Device
it: Device kernel

en: Priority
it: Priorità

en: Subject
it: Oggetto

en: Defined By
it: Definito da

en: Support
it: Supporto

en: Documentation
it: Documentazione

en: Search logs
it: Cerca nei registri

en: Select journal field and timestamp range filtering options
it: Seleziona le opzioni di filtro per il campo e l'intervallo temporale

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
it: Seleziona campo su cui filtrare i registri

en: All Available Fields
it: Tutti i campi disponibili

en: Parameters
it: Parametri

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
it: Cosa

en: Select Journal Field…
it: Seleziona campi…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
it: Quando

en: Show Logs from…
it: Mostra registri da…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
it: Seleziona intervallo temporale per le voci da mostrare

en: Current Boot
it: Boot attuale

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: Substring
it: Sotto-stringa

en: Match in any part of the string
it: Cerca in qualsiasi posizione della stringa

en: Exact
it: Esatta

en: Match complete string only
it: Corrispondenza solo sulla stringa intera

en: Back
it: Indietro

en: Show Logs Starting From…
it: Mostra registri a partire da…

en: Select a start date
it: Seleziona data d'inizio

en: Select Start Date…
it: Seleziona data d'inizio…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
it: 22 gennaio 2016 o 22/01/2016

en: Select start time
it: Seleziona ora d'inizio

en: Select Start Time…
it: Seleziona ora d'inizio…

en: AM/PM
it: am/pm

en: Until…
it: Fino a…

en: Select an end date
it: Seleziona data di fine

en: Select End Date…
it: Seleziona data di fine…

en: Select end time
it: Seleziona ora di fine

en: Select End Time…
it: Seleziona ora di fine…

en: Process Name
it: Nome processo

en: Systemd Unit
it: Unità systemd

en: Executable Path
it: Percorso eseguibile

en: Previous Boot
it: Boot precedente

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Last 3 days
it: Ultimi 3 giorni

en: Entire Journal
it: Tutto il giornale

en: Set Custom Range…
it: Imposta intervallo personalizzato…

en: Help
it: Aiuto

en: Ignore
it: Ignora

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
it: Apre una nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
it: Chiude una finestra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Application
it: Applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Find
it: Trova

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
it: Esporta registri su file

en: Logs
it: Registri

en: View detailed event logs for the system
it: Visualizza il registro degli eventi di sistema

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
it: Registri mostra eventi dal giornale di systemd e li ordina per categorie come hardware e applicazioni.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
it: È possibile eseguire ricerche nei propri registri digitando termini di ricerca e visualizzare informazioni dettagliate sugli eventi facendo clic su di essi.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Log Viewer
it: Visualizzatore di registro

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
it: registro;log;journal;diario;debug;errore;

en: Ignore warning
it: Ignora gli avvisi

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
it: Indica se ignorare gli avvisi quando si consulta il registro, ma non si dispone dei permessi sufficienti. Se impostato a VERO, l'avviso non viene più mostrato.

en: How to sort list rows in the event view list
it: Come ordinare le righe nella vista eventi

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
it: Ordina le righe in ordine crescente o decrescente per il tipo selezionato

en: Failed To Open Help
it: Apertura della guida non riuscita

en: Failed to open the given help URI: %s
it: Impossibile aprire l'URI della guida fornito: %s

en: _Close
it: _Chiudi

en: Print version information and exit
it: Stampa informazioni sulla versione ed esce

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
it: Avvio

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
it: Nessun risultato

en: Other
it: Altro

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
it: Da %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
it: Fino a %s

en: AM
it: am

en: PM
it: pm

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M:%S %p
it: %I:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M %p
it: %I:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
it: %e %b %I:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
it: %e %b %I:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
it: %e %b %Y %I:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
it: %e %b %Y %I:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
it: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
it: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
it: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
it: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
it: Esportazione non riuscita

en: Unable to export log messages to a file
it: Impossibile esportare i messaggi del registro su file

en: log messages
it: messaggi del registro

en: Unable to read system logs
it: Impossibile leggere i registri di sistema

en: Unable to read user logs
it: Impossibile leggere i registri utente

en: No logs available
it: Nessun registro disponibile
