gnome-logs master - en to ja translation catalogue (118 entries)

en: Important
ja: 重要

en: Alerts
ja: アラート

en: Starred
ja: 星付き

en: All
ja: すべて

en: Applications
ja: アプリケーション

en: System
ja: システム

en: Security
ja: セキュリティ

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Updates
ja: アップデート

en: Usage
ja: 使用

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Logs
ja: “ログ”について(_A)

en: Export logs to a file
ja: ログをファイルにエクスポートします

en: Choose the boot from which to view logs
ja: ログを表示する稼動期間を選択します

en: Search all the logs of the current category
ja: 現在のカテゴリーのすべてのログを検索します

en: Sender
ja: 送信者

en: Time
ja: 時間

en: Message
ja: メッセージ

en: Audit Session
ja: 監査セッション

en: Kernel Device
ja: カーネルデバイス

en: Priority
ja: 優先度

en: Subject
ja: 件名

en: Defined By
ja: 定義

en: Support
ja: サポート

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Select journal field and timestamp range filtering options
ja: ジャーナルフィールドとタイムスタンプ範囲の絞り込みオプションを選択します

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
ja: ログを絞り込むジャーナルフィールドを選択してください

en: All Available Fields
ja: 利用可能なフィールドすべて

en: Parameters
ja: パラメーター

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
ja: 対象

en: Select Journal Field…
ja: ジャーナルフィールドを選択…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
ja: 範囲

en: Show Logs from…
ja: 表示するログの範囲…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
ja: 表示するログエントリーのタイムスタンプ範囲を選択してください

en: Current Boot
ja: 現在の稼動期間

en: Search Type
ja: 検索形式

en: Substring
ja: 部分一致

en: Match in any part of the string
ja: 文字列が含まれているものを表示します

en: Exact
ja: 完全一致

en: Match complete string only
ja: 文字列が完全に一致するものを表示します

en: Back
ja: 戻る

en: Show Logs Starting From…
ja: 表示するログの起点…

en: Select a start date
ja: 起点日を選択してください

en: Select Start Date…
ja: 起点日を選択…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
ja: 2016年1月22日 または 2016/1/22

en: Select start time
ja: 起点時間を選択してください

en: Select Start Time…
ja: 起点時間を選択…

en: Hr
ja: 時

en: Min
ja: 分

en: Sec
ja: 秒

en: AM/PM
ja: 午前/午後

en: Until…
ja: 終点…

en: Select an end date
ja: 終点日を選択してください

en: Select End Date…
ja: 終点日を選択…

en: Select end time
ja: 終点時間を選択してください

en: Select End Time…
ja: 終点時間を選択…

en: Process Name
ja: プロセス名

en: Systemd Unit
ja: Systemd ユニット

en: Executable Path
ja: 実行パス

en: Previous Boot
ja: 前の稼動期間

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Last 3 days
ja: 過去 3 日

en: Entire Journal
ja: ジャーナル全体

en: Set Custom Range…
ja: 範囲を指定…

en: Help
ja: ヘルプ

en: Ignore
ja: 無視

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Application
ja: アプリケーション

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
ja: ログをファイルにエクスポートする

en: GNOME Logs
ja: GNOME ログ

en: View detailed event logs for the system
ja: システムの詳細なイベントログを表示します

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
ja: systemd ジャーナルに記録されたイベントを表示し、ハードウェアやアプリケーションといったカテゴリーごとに並べ替えます。

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
ja: 特定のキーワードでログを検索できます。検索結果に表示された各イベントをクリックすると詳細な情報が表示されます。

en: Logs
ja: ログ

en: Log Viewer
ja: ログビューアー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
ja: log;journal;debug;error;logs;ログ;ジャーナル;デバッグ;エラー;

en: Ignore warning
ja: 警告を無視する

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
ja: ログを表示する権限がない場合の警告を無視するかどうかの設定です。無視する場合、警告は表示されなくなります。

en: How to sort list rows in the event view list
ja: イベント表示リストの並べ替え方法

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
ja: 選択した種類のリストを昇順、降順のどちらで表示するかを設定します

en: View and search logs
ja: ログの検索と表示

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
ja: 稼動期間

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
ja: 一致するものがありません

en: Other
ja: その他

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
ja: %s から

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
ja: %s まで

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
ja: %Y年%B%-e日

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
ja: %p %I:%M:%S

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 24-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %T
ja: %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time with seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events on the * current day, showing the time without seconds in * 12-hour format.
en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
ja: %B%-e日 %p %l:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
ja: %B%-e日 %p %l:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
ja: %Y年%B%-e日 %p %l:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
ja: %Y年%B%-e日 %p %l:%M

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
ja: %B%-e日 %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
ja: %B%-e日 %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
ja: %Y年%B%-e日 %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
ja: %Y年%B%-e日 %H:%M

en: Save logs
ja: ログの保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: log messages
ja: ログメッセージ

en: Unable to export log messages to a file
ja: ログメッセージをファイルにエクスポートできません

en: Unable to read system logs
ja: システムログを読み取れません

en: Unable to read user logs
ja: ユーザーログを読み取れません

en: No logs available
ja: ログはありません
