gnome-logs master - en to lt translation catalogue (109 entries)

en: Important
lt: Svarbūs

en: Alerts
lt: Pranešimai

en: Starred
lt: Peržiūrėti

en: All
lt: Visi

en: Applications
lt: Programos

en: System
lt: Sistema

en: Security
lt: Saugumas

en: Hardware
lt: Aparatinė įranga

en: Updates
lt: Atnaujinimai

en: Usage
lt: Naudojimas

en: _New Window
lt: _Naujas langas

en: _Keyboard Shortcuts
lt: _Klaviatūros trumpiniai

en: _Help
lt: _Žinynas

en: _About Logs
lt: _Apie žurnalus

en: Main Menu
lt: Pagrindinis meniu

en: Export logs to a file
lt: Eksportuoti žurnalus į failą

en: Choose the boot from which to view logs
lt: Pasirinkite įkėlimą, iš kurio matyti žurnalus

en: Search all the logs of the current category
lt: Ieškoti visuose dabartinės kategorijos žurnaluose

en: Sender
lt: Siuntėjas

en: Time
lt: Laikas

en: Message
lt: Pranešimas

en: Audit Session
lt: Audito seansas

en: Kernel Device
lt: Branduolio įrenginys

en: Priority
lt: Prioritetas

en: Subject
lt: Subjektas

en: Defined By
lt: Apibrėžtas

en: Support
lt: Palaikymas

en: Documentation
lt: Dokumentacija

en: Search logs
lt: Paieška žurnaluose

en: Select journal field and timestamp range filtering options
lt: Pasirinkite žurnalo lauką ir laiko žymų rėžio filtravimo parametrus

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
lt: Pasirinkite žurnalo lauką filtravimui pagal jį

en: All Available Fields
lt: Visi galimi laukai

en: Parameters
lt: Parametrai

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
lt: Kas

en: Select Journal Field…
lt: Pasirinkite žurnalo lauką…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
lt: Kada

en: Show Logs from…
lt: Rodyti žurnalą nuo…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
lt: Pasirinkite laiko žymų rėžį, kuriam rodyti žurnalo įrašus

en: Current Boot
lt: Dabartinis paleidimas

en: Search Type
lt: Paieškos tipas

en: Substring
lt: Eilutės dalis

en: Match in any part of the string
lt: Ieškoti bet kurioje eilutės vietoje

en: Exact
lt: Tiksliai

en: Match complete string only
lt: Atitikti tik visą eilutę

en: Back
lt: Grįžti

en: Show Logs Starting From…
lt: Rodyti žurnalą pradedant nuo…

en: Select a start date
lt: Pasirinkite pradžios datą

en: Select Start Date…
lt: Pasirinkite pradžios datą…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
lt: 2016 sausio 22 arba 2016-01-22

en: Select start time
lt: Pasirinkite pradžios laiką

en: Select Start Time…
lt: Pasirinkite pradžios laiką…

en: Hr
lt: Val

en: Sec
lt: Sek

en: Until…
lt: Iki…

en: Select an end date
lt: Pasirinkite pabaigos datą

en: Select End Date…
lt: Pasirinkite pabaigos datą…

en: Select end time
lt: Pasirinkite pabaigos laiką

en: Select End Time…
lt: Pasirinkite pabaigos laiką…

en: Process Name
lt: Proceso pavadinimas

en: Systemd Unit
lt: Sistemos vienetas

en: Executable Path
lt: Programos kelias

en: Previous Boot
lt: Ankstesnis paleidimas

en: Today
lt: Šiandien

en: Yesterday
lt: Vakar

en: Last 3 days
lt: Pastarąsias 3 dienas

en: Entire Journal
lt: Visą žurnalą

en: Set Custom Range…
lt: Nustatyti pasirinktinį rėžį…

en: Help
lt: Žinynas

en: Ignore
lt: Nepaisyti

[ctx: shortcut window]
en: General
lt: Bendra

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
lt: Atverti naują langą

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
lt: Užverti langą

[ctx: shortcut window]
en: Show help
lt: Rodyti žinyną

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
lt: Klaviatūros trumpiniai

[ctx: shortcut window]
en: Application
lt: Programa

[ctx: shortcut window]
en: Find
lt: Rasti

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
lt: Eksportuoti žurnalus į failą

en: Logs
lt: Žurnalai

en: View detailed event logs for the system
lt: Matykite sistemos įvykių detalius žurnalus

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
lt: Žurnalai rodo įvykius iš systemd žurnalo bei rūšiuoja juos į kategorijas, tokias kaip aparatinės įrangos ir programų.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
lt: Naudodami žurnalus galite ieškoti žurnaluose įvesdami paieškos sąlygą bei matyti detalią informaciją apie kiekvieną įvykį paspaudę ant jo.

en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

en: Log Viewer
lt: Žurnalų žiūryklė

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
lt: žurnalas;derinimas;klaida;

en: Ignore warning
lt: Nepaisyti įspėjimo

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
lt: Ar nepaisyti įspėjimu, kuris sako, kad neturite pakankamai leidimų žurnalams matyti. Jei nepaisoma, įspėjimas daugiau nebus rodomas.

en: How to sort list rows in the event view list
lt: Kaip rikiuoti eilutes įvykių vaizde

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
lt: Rikiuoti eilutes didėjimo arba mažėjimo tvarka pasirinktam tipui

en: Failed To Open Help
lt: Nepavyko atverti žinyno

en: Failed to open the given help URI: %s
lt: Nepavyko atverti pateikto žinyno URI: %s

en: _Close
lt: _Užverti

en: Print version information and exit
lt: Atspausdinti versijos informaciją ir išeiti

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
lt: Įkėlimas

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
lt: Nėra rezultatų

en: Other
lt: Kita

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
lt: Nuo %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
lt: Iki %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
lt: %Y %B %e

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
lt: %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
lt: %Y %b %e %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
lt: %Y %b %e %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
lt: %Y %b %e %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
lt: %Y %b %e %H:%M

en: Export Failed
lt: Eksportuoti nepavyko

en: Unable to export log messages to a file
lt: Nepavyko eksportuoti žurnalo pranešimų į failą

en: log messages
lt: žurnalo pranešimai

en: Unable to read system logs
lt: Nepavyko perskaityti sistemos žurnalų

en: Unable to read user logs
lt: Nepavyko perskaityti naudotojo žurnalų

en: No logs available
lt: Nėra prieinamų žurnalų
