gnome-logs master - en to oc translation catalogue (113 entries)

en: Alerts
oc: Alèrtas

en: Starred
oc: Favorits

en: All
oc: Totes

en: Applications
oc: Aplicacions

en: System
oc: Sistèma

en: Security
oc: Seguretat

en: Hardware
oc: Material

en: Updates
oc: Mesas a jorn

en: Usage
oc: Utilizacion

en: _New Window
oc: Fenèstra _Novèla

en: _Keyboard Shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _About Logs
oc: A _prepaus de Logs

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Export logs to a file
oc: Exportar los jornals dins un fichièr

en: Choose the boot from which to view logs
oc: Seleccionatz l'aviada a partir de la quala volètz veire lo jornal

en: Search all the logs of the current category
oc: Cercar dins totes los jornals de la categoria actuala

en: Sender
oc: Expedidor

en: Time
oc: Ora

en: Message
oc: Messatge

en: Audit Session
oc: Session d'audit

en: Kernel Device
oc: Periferic nucli

en: Priority
oc: Prioritat

en: Subject
oc: Subjècte

en: Defined By
oc: Definit per

en: Support
oc: Ajuda

en: Documentation
oc: Documentacion

en: Search logs
oc: Recercar dins los jornals

en: Select journal field and timestamp range filtering options
oc: Causir las opcions de filtratge « camp de jornal » e « interval de temps »

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
oc: Causir un camp de jornal segon lo qual cal filtrar los jornals

en: All Available Fields
oc: Totes los camps disponibles

en: Parameters
oc: Paramètres

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
oc: Qué

en: Select Journal Field…
oc: Causir un camp de jornal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
oc: Quora

en: Show Logs from…
oc: Afichar los jornals dempuèi lo…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
oc: Causir un interval de temps de las entradas de jornal d'afichar

en: Current Boot
oc: Aviada correnta

en: Search Type
oc: Recercar lo tipe

en: Substring
oc: Parcialament

en: Match in any part of the string
oc: Afichar los messatges qu'una partida correspond al motiu sasit

en: Exact
oc: Exactament

en: Match complete string only
oc: Afichar los messatges que correspondon exactament al motiu sasit

en: Back
oc: En arrièr

en: Show Logs Starting From…
oc: Mostrar los jornals dempuèi lo…

en: Select a start date
oc: Causir una data de començament

en: Select Start Date…
oc: Causir la data de començament…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
oc: 22 de genièr de 2016 o 22/01/2016

en: Select start time
oc: Causir l'ora de començament

en: Select Start Time…
oc: Causir l'ora de començament…

en: Hr
oc: Ora

en: Min
oc: Min.

en: Sec
oc: Seg.

en: AM/PM
oc: a.m./p.m.

en: Until…
oc: Fins al…

en: Select an end date
oc: Causir una data de fin

en: Select End Date…
oc: Causir la data de fin…

en: Select end time
oc: Causir l'ora de fin

en: Select End Time…
oc: Causir l'ora de fin…

en: Process Name
oc: Nom del processus

en: Systemd Unit
oc: Unitat Systemd

en: Executable Path
oc: Camin de l'executable

en: Previous Boot
oc: Aviada precedent

en: Today
oc: Uèi

en: Yesterday
oc: Ièr

en: Last 3 days
oc: Las 3 darrièrs jorns

en: Entire Journal
oc: Lo jornal tot entièr

en: Set Custom Range…
oc: Definir un interval de temps personalizat…

en: Help
oc: Ajuda

en: Ignore
oc: Ignorar

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
oc: Dobrir una novèla fenèstra

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
oc: Tampar una fenèstra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
oc: Afichar l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

[ctx: shortcut window]
en: Application
oc: Aplicacion

[ctx: shortcut window]
en: Find
oc: Recercar

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
oc: Exportar los jornals dins un fichièr

en: Logs
oc: Jornals

en: View detailed event logs for the system
oc: Veire en detalh los eveniments del sistèma

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
oc: Jornals aficha los eveniments del jornal de systemd, e los tria per categorias, talas coma material e aplicacions.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
oc: Amb Jornals, podètz recercar dins los jornals en picant un tèrme e visualizar d'informacions detalhadas a prepaus de cada eveniment en clicant dessús.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

en: Log Viewer
oc: Visualizador de jornals

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
oc: log;jornal;jornals;debug;error;

en: Ignore warning
oc: Ignorar los avertiments

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
oc: Se cal ignorar los avertiments que dison qu'avètz pas las permission sufisentas per veire los jornals. Se son ignoratz, s'aficharàn pas mai.

en: How to sort list rows in the event view list
oc: Cossí triar las linhas dins la lista dels eveniments

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
oc: Triar las linhas de la lista en òrdre creissent o descreissent pel tipe seleccionat

en: Failed To Open Help
oc: Impossible de dobrir lo fichièr d'ajuda

en: Failed to open the given help URI: %s
oc: Impossible de dobrir l'URI d’ajuda : %s

en: _Close
oc: _Tampar

en: Print version information and exit
oc: Afichar las informacions sus la version e quitar

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
oc: Aviada

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
oc: Cap de resultat

en: Other
oc: Autre

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
oc: A partir del %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
oc: Fins al %s

en: AM
oc: a.m.

en: PM
oc: p.m.

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
oc: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
oc: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
oc: %e %b de %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
oc: %e %b de %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
oc: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
oc: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
oc: %e %b de %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
oc: %e %b de %Y %H:%M

en: Export Failed
oc: L'exportacion a fracassat

en: Unable to export log messages to a file
oc: Impossible d'exportar los messatges de jornalizacion dins un fichièr

en: log messages
oc: messatges de jornal

en: Unable to read system logs
oc: Impossible de legir los jornals sistèmas

en: Unable to read user logs
oc: Impossible de legir los jornals utilizaires

en: No logs available
oc: Cap de jornal pas disponible
