gnome-logs master - en to pa translation catalogue (109 entries)

en: Important
pa: ਖਾਸ

en: Alerts
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Starred
pa: ਤਾਰਾ ਲੱਗੇ

en: All
pa: ਸਭ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Hardware
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ

en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Usage
pa: ਵਰਤੋਂ

en: _New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(_N)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: _About Logs
pa: ਲਾਗ ਬਾਰੇ(_A)

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Export logs to a file
pa: ਲਾਗ ਫ਼ਾਇਲ ਵਿੱਚ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Search all the logs of the current category
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਗ ਵਿੱਚ ਸਭ ਲਾਗ ਖੋਜੋ

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Audit Session
pa: ਆਡਿਟ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: Kernel Device
pa: ਕਰਨਲ ਜੰਤਰ

en: Priority
pa: ਤਰਜੀਹ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Defined By
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਰਾਹੀਂ

en: Support
pa: ਸਹਿਯੋਗ

en: Documentation
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Search logs
pa: ਲਾਗ ਖੋਜੋ

en: All Available Fields
pa: ਸਭ ਮੌਜੂਦ ਖੇਤਰ

en: Parameters
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
pa: ਕੀ

en: Select Journal Field…
pa: …ਜਰਨਲ ਖੇਤਰ ਚੁਣੋ

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
pa: ਕਦੋਂ

en: Show Logs from…
pa: …ਤੋਂ ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: Current Boot
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਬੂਟ

en: Search Type
pa: ਖੋਜ ਕਿਸਮ

en: Substring
pa: ਸਬ-ਸਤਰ

en: Match in any part of the string
pa: ਸਤਰ ਦਾ ਕੋਈ ਵੀ ਹਿੱਸਾ ਮਿਲਾਓ

en: Exact
pa: ਪੂਰਾ

en: Match complete string only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੂਰੀ ਸਤਰ ਮਿਲਾਓ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Show Logs Starting From…
pa: …ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਕੇ ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: Select a start date
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤਾਰੀਖ ਚਣੋ

en: Select Start Date…
pa: …ਸ਼ੁਰੂ ਤਾਰੀਖ ਚਣੋ

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
pa: 22 ਜਨਵਰੀ 2016 ਜਾਂ 1/22/2016

en: Select start time
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ ਚਣੋ

en: Select Start Time…
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Hr
pa: ਘੰ

en: Min
pa: ਮਿੰ

en: Sec
pa: ਸ

en: AM/PM
pa: ਸਵੇਰ/ਆਥਣ

en: Until…
pa: …ਤੱਕ

en: Select an end date
pa: ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ ਚਣੋ

en: Select End Date…
pa: ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ ਚੁਣੋ

en: Select end time
pa: ਅੰਤ ਸਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select End Time…
pa: …ਅੰਤ ਸਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Process Name
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਨਾਂ

en: Systemd Unit
pa: Systemd ਯੂਨਿਟ

en: Executable Path
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਮਾਰਗ

en: Previous Boot
pa: ਪਿਛਲਾ ਬੂਟ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: Last 3 days
pa: ਪਿਛਲੇ 3 ਦਿਨ

en: Entire Journal
pa: ਪੂਰਾ ਜਰਨਲ

en: Set Custom Range…
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੇਜ਼ ਦਿਓ…

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: shortcut window]
en: Find
pa: ਲੱਭੋ

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
pa: ਲਾਗ ਫ਼ਾਇਲ ਵਿੱਚ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Logs
pa: ਲਾਗ

en: View detailed event logs for the system
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਈਵੈਂਟ ਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
pa: ਲਾਗਸ ਸਿਸਟਮ ਜਰਨਲ ਤੋਂ ਈਵੈਂਟ ਵਿਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਵਰਗਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਵੰਡਦਾ ਹੈ।

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
pa: ਲਾਗਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਤੁਸੀਂ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਲਿਖ ਕੇ ਆਪਣੇ ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਲੱਭ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਹਰੇਕ ਈਵੈਂਟ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਉਸ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Log Viewer
pa: ਲਾਗ ਦਰਸ਼ਕ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
pa: ਲਾਗ;ਲੌਗ;ਜਰਨਲ;ਡੀਬੱਗ;ਗਲਤੀ;ਤਰੁੱਟੀ;

en: Ignore warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਅਣਡਿੱਠੀ ਕਰੋ

en: How to sort list rows in the event view list
pa: ਈਵੈਂਟ ਝਲਕ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸੂਚੀ ਕਤਾਰਾਂ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Failed To Open Help
pa: ਮਦਦ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫ਼ੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to open the given help URI: %s
pa: ਦਿੱਤਾ ਮਦਦ URI ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫ਼ੇਲ੍ਹ ਹੈ: %s

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Print version information and exit
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
pa: ਬੂਟ

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਹੀਂ

en: Other
pa: ਹੋਰ

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
pa: %s ਤੋਂ

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
pa: %s ਤੱਕ

en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
pa: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
pa: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
pa: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
pa: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
pa: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
pa: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
pa: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
pa: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਫ਼ੇਲ੍ਹ

en: Unable to export log messages to a file
pa: ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ ਫ਼ਾਇਲ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: log messages
pa: ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ

en: Unable to read system logs
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to read user logs
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਾਗ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: No logs available
pa: ਕੋਈ ਲਾਗ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ
