gnome-logs master - en to pt translation catalogue (111 entries)

en: Important
pt: Importante

en: Alerts
pt: Alertas

en: Starred
pt: Relevante

en: All
pt: Tudo

en: Applications
pt: Aplicações

en: System
pt: Sistema

en: Security
pt: Segurança

en: Hardware
pt: Equipamento

en: Updates
pt: Atualizações

en: Usage
pt: Utilização

en: _New Window
pt: _Nova janela

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _Help
pt: A_juda

en: _About Logs
pt: _Acerca do Registos

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Export logs to a file
pt: Exportar registos para um ficheiro

en: Choose the boot from which to view logs
pt: Escolher o arranque de onde ver os registos

en: Search all the logs of the current category
pt: Procurar todos os registos da categoria atual

en: Sender
pt: Remetente

en: Time
pt: Hora

en: Message
pt: Mensagem

en: Audit Session
pt: Auditar sessão

en: Kernel Device
pt: Dispositivo de kernel

en: Priority
pt: Prioridade

en: Subject
pt: Assunto

en: Defined By
pt: Definido por

en: Support
pt: Assistência

en: Documentation
pt: Documentação

en: Search logs
pt: Pesquisar registos

en: Select journal field and timestamp range filtering options
pt: Selecionar o campo do journal e as opções de filtragem do intervalo data-hora

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
pt: Selecionar um campo do Journal para filtrar os registos de acordo com ele

en: All Available Fields
pt: Todos os campos disponíveis

en: Parameters
pt: Parâmetros

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
pt: O quê

en: Select Journal Field…
pt: Selecionar campo do Jornal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
pt: Quando

en: Show Logs from…
pt: Mostrar registos de…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
pt: Selecionar o intervalo de data-hora das entradas do registo a serem mostradas

en: Current Boot
pt: Arranque atual

en: Search Type
pt: Tipo de Procura

en: Substring
pt: Sub-linha

en: Match in any part of the string
pt: Combinar em qualquer parte da linha

en: Exact
pt: Exata

en: Match complete string only
pt: Combinar apenas linha completa

en: Back
pt: Voltar

en: Show Logs Starting From…
pt: Mostrar registos a partir de…

en: Select a start date
pt: Selecionar uma data de inicio

en: Select Start Date…
pt: Selecionar data de início…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
pt: 22 de janeiro de 2016 ou 22/01/2016

en: Select start time
pt: Selecionar hora de início

en: Select Start Time…
pt: Selecionar hora de início…

en: Sec
pt: Seg

en: Until…
pt: Até…

en: Select an end date
pt: Selecionar uma data de fim

en: Select End Date…
pt: Selecionar data de fim…

en: Select end time
pt: Selecionar hora de fim

en: Select End Time…
pt: Selecionar hora de fim…

en: Process Name
pt: Nome do processo

en: Systemd Unit
pt: Unidade systemd

en: Executable Path
pt: Caminho executável

en: Previous Boot
pt: Arranque anterior

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Last 3 days
pt: Últimos 3 dias

en: Entire Journal
pt: Journal completo

en: Set Custom Range…
pt: Definir intervalo personalizado…

en: Help
pt: Ajuda

en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
pt: Abrir uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
pt: Fechar uma janela

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt: Mostrar a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Application
pt: Aplicação

[ctx: shortcut window]
en: Find
pt: Localizar

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
pt: Exportar registos para um ficheiro

en: Logs
pt: Registos

en: View detailed event logs for the system
pt: Ver registos detalhados de eventos do sistema

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
pt: O Registos mostra os eventos do jornal do systemd e ordena-os em categorias, tais como equipamento e aplicações.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
pt: Utilizar o Registos permite-lhe procurar os seus registos através de termos de pesquisa e ver informações detalhadas sobre cada evento com um simples clique.

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: Log Viewer
pt: Visualizador de registos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
pt: registo;jornal;depurar;erro;

en: Ignore warning
pt: Ignorar aviso

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
pt: Se deve, ou não, ignorar os avisos que informam que não possui permissões suficientes para visualizar os registros (logs). Caso seja ignorado, o aviso não será mostrado novamente.

en: How to sort list rows in the event view list
pt: Como ordenar linhas na vista da lista de eventos

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
pt: Linhas em ordem ascendente ou descendente para o tipo selecionado

en: Failed To Open Help
pt: Falha ao abrir a Ajuda

en: Failed to open the given help URI: %s
pt: Falha ao abrir o URI de ajuda fornecido: %s

en: _Close
pt: Fe_char

en: Print version information and exit
pt: Imprimir informação da versão e sair

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
pt: Arranque

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
pt: Sem resultados

en: Other
pt: Outro

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
pt: De %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
pt: Até %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
pt: %e de %B de %Y

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
pt: %e %b %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
pt: %e %b %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
pt: %e %b %Y %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
pt: %e %b %Y %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
pt: %e %b %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
pt: %e %b %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
pt: %e %b %Y %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
pt: %e %b %Y %H:%M

en: Export Failed
pt: Falha ao exportar

en: Unable to export log messages to a file
pt: Impossível exportar o registo de mensagens para um ficheiro

en: log messages
pt: mensagens do registo

en: Unable to read system logs
pt: Impossível ler os registos do sistema

en: Unable to read user logs
pt: Impossível ler os registos do utilizador

en: No logs available
pt: Sem registos disponíveis
