gnome-logs master - en to pt_BR translation catalogue (109 entries)

en: Important
pt_BR: Importantes

en: Alerts
pt_BR: Alertas

en: Starred
pt_BR: Marcados com estrelas

en: All
pt_BR: Todos

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: System
pt_BR: Sistema

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: _New Window
pt_BR: _Nova janela

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _About Logs
pt_BR: _Sobre o Logs

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Export logs to a file
pt_BR: Exporta registros para um arquivo

en: Choose the boot from which to view logs
pt_BR: Escolhe a inicialização desejada para ver os registros

en: Search all the logs of the current category
pt_BR: Pesquisa todos os registros (logs) da categoria atual

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Audit Session
pt_BR: Sessão de auditoria

en: Kernel Device
pt_BR: Dispositivo de kernel

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Defined By
pt_BR: Definido por

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Search logs
pt_BR: Pesquisar nos registros

en: Select journal field and timestamp range filtering options
pt_BR: Seleciona o campo do journal e as opções de filtragem do intervalo de marca de tempo

en: Select a Journal Field to filter the Logs according to it
pt_BR: Seleciona um campo do Journal para filtrar os registros de acordo com ele

en: All Available Fields
pt_BR: Todos os campos disponíveis

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

note: Translators: What [journal fields to search in]
en: What
pt_BR: O que

en: Select Journal Field…
pt_BR: Selecionar campo do Journal…

note: When [log entries to be shown for a given timestamp range]
en: When
pt_BR: Quando

en: Show Logs from…
pt_BR: Mostrar registros de…

en: Select Timestamp Range of the Log Entries to be shown
pt_BR: Seleciona intervalo de marca de tempo das entradas do registro a serem exibidas

en: Current Boot
pt_BR: Inicialização atual

en: Search Type
pt_BR: Tipo de pesquisa

en: Match in any part of the string
pt_BR: Encontra em qualquer parte da string

en: Exact
pt_BR: Exata

en: Match complete string only
pt_BR: Encontra apenas a string completa

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Show Logs Starting From…
pt_BR: Mostrar registros a partir de…

en: Select a start date
pt_BR: Seleciona uma data inicial

en: Select Start Date…
pt_BR: Selecionar data inicial…

en: 22 January 2016 or 1/22/2016
pt_BR: 22 de janeiro de 2016 ou 22/01/2016

en: Select start time
pt_BR: Seleciona tempo inicial

en: Select Start Time…
pt_BR: Selecionar tempo inicial…

en: Sec
pt_BR: Seg

en: Until…
pt_BR: Até…

en: Select an end date
pt_BR: Seleciona uma data final

en: Select End Date…
pt_BR: Selecionar data final…

en: Select end time
pt_BR: Seleciona tempo final

en: Select End Time…
pt_BR: Selecionar tempo final…

en: Process Name
pt_BR: Nome do processo

en: Systemd Unit
pt_BR: Unidade systemd

en: Executable Path
pt_BR: Caminho do executável

en: Previous Boot
pt_BR: Inicialização anterior

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Last 3 days
pt_BR: Últimos 3 dias

en: Entire Journal
pt_BR: Journal completo

en: Set Custom Range…
pt_BR: Definir intervalo personalizado…

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
pt_BR: Abre uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Close a window
pt_BR: Fecha uma janela

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Application
pt_BR: Aplicativo

[ctx: shortcut window]
en: Find
pt_BR: Localiza

[ctx: shortcut window]
en: Export logs to a file
pt_BR: Exporta registros para um arquivo

en: View detailed event logs for the system
pt_BR: Veja registros detalhados de eventos do sistema

en: Logs shows events from the systemd journal, and sorts them into categories, such as hardware and applications.
pt_BR: Logs mostra eventos de sistema Journal através de systemd e os ordena em categorias, como hardware e aplicativos.

en: Using Logs you can search your logs by typing a search term, and view detailed information about each event by clicking on it.
pt_BR: Ao usar este aplicativo, você poderá pesquisar seus registros digitando um termo de pesquisa e poderá ver informações detalhadas sobre cada evento ao clicar neles.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Log Viewer
pt_BR: Visualizador de registros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: log;journal;debug;error;
pt_BR: registro;registros;log;journal;depuração;debug;erro;

en: Ignore warning
pt_BR: Ignorar aviso

en: Whether to ignore the warning that says you don’t have sufficient permission to view logs. If ignored, the warning won’t show up again.
pt_BR: Se deve, ou não, ignorar os avisos que lhe informam que você não possui permissões suficientes para visualizar os registros (logs). Caso seja ignorado, o aviso não será mostrado novamente.

en: How to sort list rows in the event view list
pt_BR: Como classificar a lista de linhas na lista de visualização de eventos

en: Sort list rows in ascending or descending order for the selected type
pt_BR: Classifica as linhas da lista em ordem crescente ou decrescente para o tipo selecionado

en: Failed To Open Help
pt_BR: Falha ao abrir a ajuda

en: Failed to open the given help URI: %s
pt_BR: Falha ao abrir o URI de ajuda indicado: %s

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Print version information and exit
pt_BR: Exibe informação da versão e sai

note: Translators: Boot refers to a single run (or bootup) of the system
en: Boot
pt_BR: Inicialização

note: Translators: Shown when there are no (zero) results in the current * view.
en: No Results
pt_BR: Nenhum resultado

en: Other
pt_BR: Outro

note: Translators: if only custom start timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window starting from this timestamp * until the ending timestamp of journal.
en: From %s
pt_BR: De %s

note: Translators: if only custom end timestamp is set, then we update * the timestamp range button label in popover to show that * logs are shown in the window upto this timestamp * with the starting timestamp being the current time.
en: Until %s
pt_BR: Até %s

note: Translators: date format for the start date entry * and start date button label in the custom range submenu, * showing the day of month in decimal number, full month * name as string, the year as a decimal number including the century. Translators: date format for the end date entry * and end date b
en: %e %B %Y
pt_BR: %e de %B de %Y

note: Translators: timestamp format for the custom start time button * label in the custom range submenu, showing the time with seconds * in 12-hour format. Translators: timestamp format for the custom end time button
en: %I:%M:%S %p
pt_BR: %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * the current year, showing the abbreviated * month name, day of the month and the time * with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %l:%M:%S %p
pt_BR: %e de %b, %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 12-hour format.
en: %b %e %l:%M %p
pt_BR: %e de %b, %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M:%S %p
pt_BR: %e de %b de %Y, %l:%M:%S %p

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name day of the month, year and the * time without seconds in 12-hour format.
en: %b %e %Y %l:%M %p
pt_BR: %e de %b de %Y, %l:%M %p

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time with seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M:%S
pt_BR: %e de %b, %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in the * current year, showing the abbreviated month name, * day of the month and the time without seconds in * 24-hour format.
en: %b %e %H:%M
pt_BR: %e de %b, %H:%M

note: Translators: timestamp format for events in * a different year, showing the abbreviated * month name, day of the month, year and the * time with seconds in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M:%S
pt_BR: %e de %b de %Y, %H:%M:%S

note: Translators: timestamp format for events in a * different year, showing the abbreviated month name, * day of the month, year and the time without seconds * in 24-hour format.
en: %b %e %Y %H:%M
pt_BR: %e de %b de %Y, %H:%M

en: Export Failed
pt_BR: Exportação falhou

en: Unable to export log messages to a file
pt_BR: Não é possível exportar as mensagens de registro para um arquivo

en: log messages
pt_BR: mensagens de registro

en: Unable to read system logs
pt_BR: Não é possível ler as mensagens de registros do sistema

en: Unable to read user logs
pt_BR: Não é possível ler as mensagens de registros do usuário

en: No logs available
pt_BR: Não há registros disponíveis
